Mielialan vaihtelut raskauden aikana

Ensimmäinen

Miten teillä on raskaus vaikuttanut mielialaan? Itsellä on menossa vasta kuudes viikko, mutta minusta on tullut todella äkäinen. Kaikki ärsyttää. Varsinkin kaikki miehessä. Hänen kävelynsä, tapansa syödä, vaatteet, haju, kosketus, tapa laittaa ruokaa, jopa hänen naamansa ärsyttää yms. Välillä mies ottaa niin paljon minua päähän, että ajattelen, etten halua koko lasta. Raskaus on ihan pelkkä vahinko. En ole koskaan ollut nalkuttaja, en äkkäilijä, riitelijä tai en ole suuttunut helpolla. Nyt mulla kiehahtaa saman tien, jos jokin ei miellytä minua. Kiinnitän huomiota ihan epäolennaisiin asioihin ja menetän hermoni. Kun saan olla ilman hänen seuraansa, minulla on hyvä olla ja kaipaan häntä, mutta saman tien, kun hän ilmestyy ja "näyttää naamansa" olen kuin härkä punaisen vaatteen edessä. Onko tämä nyt ihan normaalia ja voiko tälle tehdä jotain?

7

10348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama mulla

      minulla ilmennyt ihan sama kun sulla. Olen myös vasta viidennellä viikolla ja raivoan ihan kaikesta..ja mieheni joutuu kestäämään mun raivokohtauksia..nalkutan myös ihan turhista asioista esim, parkkipaikasta jne..mikä ei ole normaalia minun kohdalla. Myös itkemis kohtauksia ollut..olen alkanut itkemään ihan pienistä asioista. Uskon tämän olevan ihan normaalia raskauden aikana. Minua alkaa vain aina pelottamaan kun raivoan niin kovaa mikä on mulle ihan uusi piirre..mieheni ottaa kummiskin raivokohtaukseni huumorilla..mikä saa minut vielä enemmän raivoamaan..sen jälkeen kun raivo laskenut alkaa itkeminen..huhhu..hormoonit todella sekaisin..

      • Ensimmäinen

        Mulla heittää mieli senkin suhteen, että keskeytänkö vai pidänkö. Ajatukset vaihtelee montakymmentä kertaa päivässä. Mulla on ollut koko ajan todella kovat kivut ja olen sen takia jatkuvassa seurannassa. Kolme ultraa jo ollut ja taas olen menossa. Nukkunutkaan en ole kolmen viikon aikana kuin 2 täyttä yötä. En jaksa mitään, ei kiinnosta mikään. Ärsyttää vaan. Suurin ärtymyksen aiheuttaja on mies, vaikka hän ei tekisi yhtään mitään.


      • .........
        Ensimmäinen kirjoitti:

        Mulla heittää mieli senkin suhteen, että keskeytänkö vai pidänkö. Ajatukset vaihtelee montakymmentä kertaa päivässä. Mulla on ollut koko ajan todella kovat kivut ja olen sen takia jatkuvassa seurannassa. Kolme ultraa jo ollut ja taas olen menossa. Nukkunutkaan en ole kolmen viikon aikana kuin 2 täyttä yötä. En jaksa mitään, ei kiinnosta mikään. Ärsyttää vaan. Suurin ärtymyksen aiheuttaja on mies, vaikka hän ei tekisi yhtään mitään.

        hei, jos et ole nukkunutkaan kunnolla niin se vasta aiheuttaakin kaikenlaista hormoonien kanssa. tulee sellainen "todellisuusharha" ja ei oikein tiedä miten asiat on ja mikään ei tunnu olevan hallinnassa ja ahdistaa kauheasti kaikki. luulen että kyllä se siitä =)

        olen kuullut naisesta joka oksensi joka kerta raskauden aikana kun mies tuli lähelle. joten kaikenlaista ne hormoonit teettää.


    • ei viikosta kiinni =)

      Eilen kaupan kassalla oli itku kurkussa kun vain mietin että tässä sitä ollaan kaupassa. Eli pelkkä kaupassa käynti saattaa itkettää.
      Hyvä musiikki myös tuo tippaa silmään ja kylmiä väreitä. Viikonloppuna oli ristiäiset ja nimettävä huusi koko tilaisuuden ajan. Lopussa tulikin sit jo tippa silmään kun toinen kiljui niin hätäisesti.

      • Ensimmäinen

        Mies laittoi töistä viestin, että "Hankitaan mielummin koira ja moottoripyörä. Jos teet lapsen, häivyn heti sen syntymän jälkeen." !!!


    • viipales

      Et todellakaan ole ainoa joka raivoaa ja kaikki asiat vituttaa. Mina myos heti raskauden alussa alotin kovan nalkutuksen, mita en liioin ennemmin pahemmin harrastanut. Sitten niita valtavia jostain olemattomista syista ja kaikki oli tietenkin miehen vika. Ja ne valtavat itkukohtaukset. Ikina elaissani en varmasti oo itkenyt niin paljon ja usein syy oli tuntematon. Ei kerta kaikkiaan pystynyt lopettamaan itkua. Ja kun mies tuli lohduttamaan, se oli vain pahasta. Heh, uskomatonta kuinka tommonen pikku maha-asukki vaikuttaa meihin naisiin. Nyt viikkoja 2O 6 ja olotila helpompi. Kylla se siita sinullakin helpottaa pidemmalla raskudella. Naa jutut vaatii vaan mis raukoilta piiiitkaa pinnaa;)

      • lkhjhdga

        Musta ei ole raskauden aikana tullut pahantuulinen ja nalkuttava, eikä mies tai mikään muukaan erityisesti tuota ärsyyntynyttä tunneta, mutta olen neljän raskauskuukauden aikana räjähtänyt täydellisesti neljä kertaa. Muuten olen ollut alun hermoilua lukuunottamatta tosi onnellinen raskaudesta ja muutenkin.
        Kolme kertaa näistä johtui siitä, että mies lähti hetken mielijohteesta ryyppäämään. Olin sitten tietysti yksin kotona koko illan ja yön aamu viiteen, enkä saanut yhtään nukuttua. Siitä tuli järjettömän paha mieli ja tunsin itseni hylätyksi ja että mies ei halua olla mun seurassa. Tämä purkautui itkuna ja valituksena ja kun mies siitä suuttui, mulla on mennyt päreet täysin. Olen huutanut aivan täysillä ja hysteerisenä että miksi olet jättänyt mut yksin ja mm. raapinut, heittänyt tavaroita ja käyttäytynyt aivan mielipuolisesti.
        Neljännellä kerralla avasin vahingossa jonkun tiedoston joka olikin pornopätkiä. Siitäkin pulssi nousi saman tien ja sain taas aivan totaalisen kohtauksen. Tai oikeammin kilahdin totaalisesti vasta kun mies taas kerran suuttui ja huusi, että syy pornon katseluun on minussa, sillä olen kuollut lahna (perui tämän myöhemmin).
        Pornoasiasta oli sattumoisin muutamaa viikkoa aiemmin "avoimesti" keskusteltu ja mies oli antanut mun ymmärtää, ettei ole pornosta kiinnostunut (vaikka en sitä olisi mitenkään kovin tuominnut). Jotenkin mulle tuli ihmeellinen tunne, että mies on pettänyt mun luottamuksen tai jotakin.
        Joka kerta mies on sitten uhannut, että tekee kaikkensa, että saa lapsen yksin itsellen ja että mulle ei anneta edes tapaamisoiketta, koska olen sairas ihminen.
        Voitte arvata, että olen ollut aika kauhuissani reaktioistani, mutta olen keskustellut nyt asiasta mm. sosiaalityöntekijän kanssa ja että kuulema miehen uhkaus ei voi mitenkään toteutua, kun muuten olen normaali terve, huolehtivainen ja päihdeongelmaton ja osoittanut useamman kerran halua selvittää näitä asioita asiantuntijoiden kanssa (mies on se osapuoli, joka lupaa tulla mukaan neuvolapsykologille, mutta aina on tullut joku este, eli olen käynyt yksinäni).
        Toivon kuitenkin, että tämä on vain raskausaikaista oireilua, sillä mielestäni lapsiperheessä ei saa tällaista tapahtua. Olen valmis vaikka eroamaan, jos tuo juopottelu jatkuu ja jos mä en osaa siihen lapsen synnyttyä suhtautua yhtään paremmin. Joku siinä on vain niin kamalaa! Mulle on varmaan lapsena tallentunut tiedostamattomia muistoja äidin ahdistuksesta kun isäni on häipynyt baarireissuilleen ja siksi jotkut primitiiviset reaktiot nousee nyt esiin mun sieluni syövereistä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      118
      3014
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      34
      1402
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      103
      1257
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1027
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1007
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      998
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      60
      927
    8. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      41
      727
    9. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      723
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      671
    Aihe