creative zen stone, miten musaa saa laitteeseen???

elikkäs ongelmana se, etten saa laitettua musiikkia laitteeseen cd:ltä. Myöskään kaikkia tietokoneen muistista laitettuja kappaleita soitin ei soita, tai ei tunnista. Missä vika?

Pitäkö musiikkiformaattia muuttaa joksikin toiseksi eimerkiksi cd:ltä kopioitaessa? jos pitä, niin miten/millä ohjelmalla sen saa muutettua?
2513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

joko Microsoftin omalla Windows Media Playerilla (muistaakseni versiosta 10 lähtien onnistuu myös mp3), tai jollain muulla rippausohjelmalla
joko mp3:ksi tai wma:ksi
http://fin.afterdawn.com/ohjelmat/audio_ohjelmat/cd_rippaajat/

hyvä paketti on ainakin
(Exact Audio Copy eli EAC ja sen kanssa LAME 3.97)

http://www.exactaudiocopy.de/en/index.php/resources/download/

http://www.rarewares.org/mp3-lame-bundle.php

(maksuttomia ovat nuo)
jos käyttää EAC, niin tuolla jonkinlainen ohje (hieman vanhentunut taitaa olla eli niiden linkkien kautta ei ainakaan kannata ohjelmia ladata vaan käyttää ylläolevia linkkejä, jotta ei turhaan lataa ohjelmien vanhoja versioita)
http://luth.adslinfo.us/mp3ripfin.html

Maksullisista (20e) hyvä on Easy CD-DA Extractor
http://www.poikosoft.com/

ja näitähän se Creativesi tukee:

Tuetut formaatit:
MP3 (Jopa 320 Kbps)
WMA (Jopa 320 Kbps)
WMA DRM 9 -kopiosuojauksella

Äänestä

Kommentoi aloitusta


örlök kirjoitti:

elikkäs ongelmana se, etten saa laitettua musiikkia laitteeseen cd:ltä. Myöskään kaikkia tietokoneen muistista laitettuja kappaleita soitin ei soita, tai ei tunnista. Missä vika?

Pitäkö musiikkiformaattia muuttaa joksikin toiseksi eimerkiksi cd:ltä kopioitaessa? jos pitä, niin miten/millä ohjelmalla sen saa muutettua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu