AKT:n sopimuksessa bussinkuljettajien tuntipalkka on himpun verran korkeampi, mutta JHL:n sopimuksen edut korvaa moninkertaisesti hiukan isomman tuntipalkan. Kadotettuja etuja ei saa koskaan takaisin, palkan voi saada aina nousemaan.
Huonompi = AKT:n sopimus
Parempi = JHL:n sopimus
2377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kadotettuja etuja ei tosiaan saa takaisin kuten pekkasia....juu juu ne ovat työajan lyhennystä ....MUTTA......... jos katsoo helbbiläisiä jotka ei saa pekkasia vaan muutaman minuutin vähemmän ajoa niin se ei näy missään vaan 19 pekkasta jos pitää putkeen niin se jo näkyy.
Eikö se ole jokaisen oma asia kuuluuko ktv, jhl, akt tai loimaa tai ei mihinkään.
jkl jyly jauhaa samaa, todellisuudessa ero on 1,95 euro tunti ja se on joka tunnilta, niiltäkin jotka te helpillä teette ilman korvausta.
Jos helpin todellinen työaika lasketaan, niin tuntipalkkanne pienenee entisestään. Taitaa olla siellä alimmalla portaalla alle kympin.
Revi tästä huumoria helpinkuski.