Kauan eläköön karaoke...

Oon päästänyt irti ....alemmuuden tunteesta, paremmuuden mittelöstä, ainaisista karaoke kisoista joita jatkuvasti kohtasin karaoke baarissa.. (oli mennä fiilis) Laulan koti estraadilla ...(mulla tosi hyvät laitteet) laulan "kovaa ja korkeelta" joskus myös yleisön edessä...nautin ja nautin, sydämen kyllyydestä. En välitä meneekö nuotin vierestä tai nuotin kanssa. Pääasia että saan laulaa karaokea. Olen nääs sinut itseni kanssa. Laulakaa tekin. Riittää kun sydän on mukana. KIITOS!
1306
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

kirjoitus. Samoin kotikaraokelaitteet on mullakin, hyvät onkin. Oon joutunut opettelemaan säätöjä ja sekin on hauskaa. Nautin kun poikani laulaa, mieheni laulaa. Laulu on tärkeintä, ei niinkään karaoke.

Mutta karaoke siinä mielessä että saa hetken elää musiikin maailmassa yksin. Yksin vaikka keiden keskellä. Mä oon ainakin luoteeltani piiloerakko. Kaipaan luontoa, tuulia, ja musiikkia. Haluan astua välillä siihen maailmaan, kuin Liisa ihmemaahan.

Sulautua johonkin sellaiseen, mikä monille on vierasta ja hävettävää sekä naurettavaa. Hällä väliä. Meissä jokaisessa on oma rytmi, oma säveltaajuus, oma turvapiilopaikka ja oma voimapyhättömme. Siellä on kiva käydä, ihan niinkin helposti, kuin karaokea laulaen.

Voi kun jotkut tajuisivat, mitä tunne, tuntemukset, ääni, sävelet, rytmi, tuuli, sade, aurinko, lämpö oikeasti merkitsevät kullekin. Ei tarviisi kenenkään muuta kuin poimia voimia, kuin lentäviä marjoja, korin suu auki... Ihan herkistyin Lisbet sun kirjoituksesta. Tämä on elämää, tämä on karaokea - kaikkien elementtien yhteenkokoamisen luovuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lisbet kirjoitti:

Oon päästänyt irti ....alemmuuden tunteesta, paremmuuden mittelöstä, ainaisista karaoke kisoista joita jatkuvasti kohtasin karaoke baarissa.. (oli mennä fiilis) Laulan koti estraadilla ...(mulla tosi hyvät laitteet) laulan "kovaa ja korkeelta" joskus myös yleisön edessä...nautin ja nautin, sydämen kyllyydestä. En välitä meneekö nuotin vierestä tai nuotin kanssa. Pääasia että saan laulaa karaokea. Olen nääs sinut itseni kanssa. Laulakaa tekin. Riittää kun sydän on mukana. KIITOS!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu