Sosiaalitoimen lapsiperheyksiköt

Lyhyesti asia esitettynä asia on tämä.Jos eron tullen mies yrittää puuttua epäkohtiin lapsen elämässä äitinsä luonaan ottamalla yhteyttä sosiaaliviranomaisiin niin vaikka kuinka huonosti olisivat lapsen asiat niin MIEHEN YHTEYDEN OTOT tyrmätään ja asiat jätetään omaan arvoonsa.(esimerkkinä lääkärin tekemä lastensuojelu ilmoitus,kun vein lapsen lääkäriin äidillään lapsen ollessaan tulloissa mustelmista ynnä muista jäljistä) Voivottelivat sosiaaliviranomaiset ja lapsen äiti yhteen ääneen palaverissä asiaa selvitellessä että voi voi,kun lapsi on vallaton ja törmäilee ominpäin milloin
mihinkin....

Tänä ei ole aivan palstan aiheen mukainen paikka purkaa asiaa,mutten parenpaakaan keksinyt

Nimimerkki:kohta 5 vuotta lapsen hyvinvointia turvannut isä,ainakin parhaansa yrittänyt...
3466
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ne toimii tosi hyvin, kun nainen vain esittää jotain epämääräistä, niin silloin jo miestä "kivitetään". Mitään naisten valituksia ei tyrmätä, vaan kaikki uskotaan ihan 100.

Esim. Äiti juopotteli päivän, naapuri haki pari tuntia itkeneen vauvan talvella vaunuista. Sossu sai vauvan hoitoon ja selityksen vauvan kohtelusta, äiti ei sinä päivänä kaivannut vauvaa lainkaan.

Lapsen isä vaati sossua apuun lapsen huoltajuuden muuttamiseksi. Asiaa ei otettu käsittelyyn, vaan lapsi lykättiin takas äidilleen seuraavana päivänä. Äitiä ei sanallakaan syytetty vauvan heitteillejätöstä. Näin sossu toimii.

Äänestä

Moi...

En kauheasti tahtoisi lähteä pelleilemään asioilla, koska lastensuojeluun jouduttua sillä sit ollaan ja pysytään. Jokainen ilmoitus lastensuojeluun on otettava heidän vastaan ja tutkittava tilanne.
Sinuna kaivaisin kaikki todisteet ja pienemmänkin asian esille lapsesi tilanteesta, jos kerran kyse on oikeasti kaltoikohdellusta lapsesta. Jos kyse on väkivaltaepäilystä tai tiedossa olevasta sellaisesta niin poliisilaitos on paras paikka aloittaa asian hoito.
Jos tämäkänn ei auta niin, kuinkas olisi vaan yksinkertainen "huoltajuus-sota" oikeudessa. Yksinkertaista ja kallista, mutta ehkä ainut toivosi.
Lapsesi ikä on kysymysmerkki asiassa?Pystyykö hän itse kertomaan kenties asioita ja tilanteita, jossa elämä on päin helvettiä. Tästä on kaista suurin apu ja varsinkin jos lapsesi tahtoo sinun luokse on häntä myös tällöin kuunneltava, kunhan lapsen etu täyttyy.
Valitettavasti joudun myös kirjoittamaan tämä, vaikka se olisi kohdallasi kuinka aiheetonta. Kosto ei ole mikään keino havahduttaa tai satuttaa ex:ääsi varsinkin jos se tapahtuu lapsen kautta. Lapsi ei ole pelinappula eikä myöskään vanhempien välien selvittäjä. Kunnioita kyllä sinua suuresti, jos kyse on vain ja ainoastaan lapsen parhaaksi tehtyä, mutta jos hän on vain yksi onneton erolapsi josta on tullut sinulle ja ex:llesi heittelysäkki, niin kuinka olisi aboptio vaikka kokonaan toiseen perheeseen tai oma väistyminen asioiden tiimoilta pois?
Varoituksen sana vielä lastensuojelusta, he ovat ihmisiä, kuten myö, mutta lasten asioiden kanssa he ovat tiikereitä, joille sinä ja lapsen äiti merkitsette yhtävähän kuin nolla.

Äänestä

Toimivuudesta on kyse myös silloin, kun aiheettomilla yhteydenotoilla ei vaikeuteta turhaan lapsiperheen elämää.

Varsinaisesti ei todellakaan ole kyse siitä, kuka ilmoituksen tekee, jos lasta esimerkiksi pahoinpidellään. Ihan yhtä vakavasti asia hoidetaan.

Arvatkaapa, montako kertaa lasteni isä on ottanut yhteyttä lastensuojeluun, milloin kertoakseen perättömiä, milloin kaivatessaan kuuntelijaa? Ajan kuluessa isäkin soittelee viranomaisille yhä harvemmin. Soitoilla ei alun perinkään ole ollut mitään tekemistä lasten asioiden kanssa, joten on luontevaa, että soittojen määrä on suhteessa siihen, miten kauan erosta on kulunut ja miten kauan kestää, että mies hyväksyy eron tapahtuneeksi.

Minä kiitän sosiaalitoimen lapsiperheyksiköitä siitä, että heillä on ammattitaitoa erottaa oikeat huolenaiheet erotuskasta. Jos lastensuojeluun otettaisiin tuoreet etäisät asiakkaiksi, siellä olisi niitä enemmän kuin huonosti hoidettuja lapsia.

By the way, ex-mieheni ottaa yhteyttä lastensuojeluviranomaisiin aina kun ei saa tahtoaan läpi. Ja heidän velvollisuushan on tietysti kuunnella, ja ohjata oikeaan paikkaan. Sekin on toimivuutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eivät toimi kirjoitti:

Lyhyesti asia esitettynä asia on tämä.Jos eron tullen mies yrittää puuttua epäkohtiin lapsen elämässä äitinsä luonaan ottamalla yhteyttä sosiaaliviranomaisiin niin vaikka kuinka huonosti olisivat lapsen asiat niin MIEHEN YHTEYDEN OTOT tyrmätään ja asiat jätetään omaan arvoonsa.(esimerkkinä lääkärin tekemä lastensuojelu ilmoitus,kun vein lapsen lääkäriin äidillään lapsen ollessaan tulloissa mustelmista ynnä muista jäljistä) Voivottelivat sosiaaliviranomaiset ja lapsen äiti yhteen ääneen palaverissä asiaa selvitellessä että voi voi,kun lapsi on vallaton ja törmäilee ominpäin milloin
mihinkin....

Tänä ei ole aivan palstan aiheen mukainen paikka purkaa asiaa,mutten parenpaakaan keksinyt

Nimimerkki:kohta 5 vuotta lapsen hyvinvointia turvannut isä,ainakin parhaansa yrittänyt...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu