Moro!
Jotkut Golf-seurat suosivat ns. etäjäseniä eli heillä on esim. pienempi jäsenmaksu kuin varsinaisilla jäsenillä. Joissain seuroissa taas jäsenmaksu on pienempi jos maksun suorittaa aikaisin talvella/keväällä.
N. kuukausi sitten oli teksti-TV:n sivulla juttu jossa oli annettu päätös ettei jäsenmaksun suuruuteen saa vaikuttaa asuinpaikka tai maksuaika vaan sen on oltava kaikille sama!
Näkikö kukaan tätä eli perustuiko päätös johonkin ennakkotapaukseen vai onko kyseessä vain yleinen jäsenmaksujen yhdenvertaisperiaate?
Tiedosta kiitollinen
jäsen
3
518
Vastaukset 3
- ositeettina
kysyisin, että missä ihmeessä kaukoja suositaan ? Yleisesti kai käytäntö on se, että suositaan ketä huvittaa. Useimmat (kaikki ?) seurat esim. myöntävät alemman hinnan iän perusteella esim. alle 21 wee tms. Eli kaikille ei hinnan todellakaan ole oltava sama. Tietenkin on kyseenalaista se, onko tämäkään laillista, mutta... Seuroillahan voi kai olla myös kannatusjäseniä ja ehkä ylipäätään eri jäsenluokkia ... ääh... siis en nähnyt textitelevisiota tuolloin ... hauskahan se olisi jos kaikkialla noudatettaisiin lakia mutta taitaa vaan olla niin, että nodatetaan jos joku valittaa asiasta.
- Anonyymi
Monet etäjäsen seurat ottavat jäseneksi kenet vaan, ei siis vaadita pelioikeutta seuran kentälle ? Seurat hoitavat jäsenyyden ja hoitavat tasoituksen, ja Golfliiton maksun vakuutuksineen. Kaukojäsenet eivät yleensä käy siellä kentällä missä ovat jäseniä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Monet etäjäsen seurat ottavat jäseneksi kenet vaan, ei siis vaadita pelioikeutta seuran kentälle ? Seurat hoitavat jäsenyyden ja hoitavat tasoituksen, ja Golfliiton maksun vakuutuksineen. Kaukojäsenet eivät yleensä käy siellä kentällä missä ovat jäseniä.
Meillä Håkanin kanssa on tapana suosia ihan kaikkia. Kaikki pääsee palloon kiinni ihan jos haluaa ja tasoitukset hoidellaan paikallisen sopimisen kautta. Mailapojat on meidän klubbenilla ihan innosta soikeena hoitamaan etäjuttujakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1321635
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1241447Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1391245Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella591200- 43886
- 77864
- 25832
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.103823- 13748
Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja114704