Sattuisiko joku tatuointientekijä, tai muu asiasta tietoinen tietämään mistä löytäisi, tai kanattaisi kysyä kuumailmasteriloinnissa käytettäviä suojapusseja? Autoklaavi-käyttöön tarkoitettuja kyllä löytyy hyvin, mutta tietääkseni eivät kestä niin korkeaa lämpötilaa, korjatkaa jos olen väärässä...
Välineiden sterilointi (tarvikkeet)
apua kaivataan
7881
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Dry heat -pusseja voi tilata ulkomailta esim Italian Imaxista, mutta kyllä autoklaavin pussitkin kestävät kuumailmasterilisoinnin, jos pussi ei ole liian lähellä lämpövastuksia.
Tatuointikonetta EI VOI STERILOIDA, joten mitä hyötyä, kun muut välineet kumminkin saastuu koneen takia? Pahimmassa tapauksessa voit levittää hepatiittiä tai hiviä saastneen koneen välityksellä!
Ei tarvitse korjata, koska olen oikeassa...
Millä se kone saastuu, sen pystyy suojaamaan.
niin tiivistä suojausta ookkaan, ettei siitä virus läpi pääsis. Sikäli a.p. oli oikeessa
taas alottako tätä kinastelua siitä, saastuttaako tatuointikone koko lafkan vaiko eikö.
Ne virukset eivät mitenkään itsestään siitä koneestä lentele sinne tatuointiin. Ja sitäpaitsi, tarvitaan kohtalaisen suurimäärä partikkeleita, enen kuin saastuminen (eli infektoituminen) ihmisessä tapahtuu. Eli jos kolme pientä virus partikkelia pääsee ihmiseen, niin luultavasti ihmisen oma puolustus on tuhonnut nämä partikkelit jo ennen kuin ne ovat edes ehtineet kunnolla haavan sisään.
Kyllä ne melkein itsestään siitä koneesta siirtyvät. Noroviruksen sanotaan siirtyvän ilmavälitteisesti. 100 virusta riittää taudin saamiseksi. Usein miten virukset siirtyvät kosketustartuntana saastuneesta esineestä (tässä tapauksessa tatuointikoneesta) . Ikävä sanoa, mutta eihän sitä tatuointikonetta steriloida lainkaan asiakkaiden välillä. Ei kannata ihmetellä, jos tatuoinnin jälkeen nousee korkea kuume. Tämä Noro on muuten aika kesy niihin muihin verrattuna.
Vielä tarkennukseksi: Niitä viruksia ei näe paljaalla silmällä.
En haluaisi päteä, enkä yleensä vastaile näihin kiistelyihin, mutta vaikka tartuntariski on olemassa, se on oikealla tavalla hoidetussa studiossa vain teoreettinen, eli käytännossä et voi saada ristiveritartuntaa suomalaiselta ammatti tatuoijalta.
Sama riski saada tartunta, on missä tahansa esim. linja-autossa jossa ihmiset lärppii joka paikkaa tai ajatelkaapa ravintoloiden ruokaluvälineitä, ei niitä desinfioida eikä steriloida, ja ties mihin niilläkin on tökitty.
Ja pisteenä iin päälle, suomessa ei ole yhtään rekisteröityä tartuntatapausta ammattiliikkeissä, ja suomessa on tatuoitu vuosikymmeniä, joten se teoria luulisi olevan nyt jo huuhaata.
Välineet huolletaan samalla tarkuudella kun vaikka hammaslääkärissä, joten ei ole huolta ottaa tatuointia suomalaisessa studiossa.
Ja jos joku asia jäi arvelluttamaan älkää pelätkö mennä tatuointiliikkeeseen sisään ja kysykää näistä asioista ja pyytäkää näyttämään miten tämä hygieniapuoli pelaa.
Suomessa on jopa liitto johon kuuluvat artistit ovat todistaneet oman taiteellisen taidon sekä hygieniapuolen jota valvotaan terveysministeriön puolesta.
www.Finnishtattoo.com