Tuollainen pyörä kiinostaa. Mitkä ovat laatumerkkejä ko. pyörissä ?
Cyclo-Cross ?
hankkimassa
141460
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Yleistäen voisi sanoa, että samat kuin maantielläkin: italialaiset alkaen Tommasinista Bianchiin, Cannari jne. Hintaa parhailla laatumerkeillä on riittävästi. Sitten kannattaisi ehkä vilkaista Spezialiced, SURLY ja Cicli B sellaisista, joilla on maahantuoja.
Osasarjoista käyttöpyörään ehkä Veloce.
Noista merkeistä varmasti löytyy sinulle oikean kokoinen runko, joka on tärkein asia pyörää
hankittaessa. Ostaessani ensimmäistä parempaa
pyörää 9 vuotta sitten valitsin osasarjaksi
Camapagnolon Velocen, joka pelittää unelmasti
vielä tänäänkin vain ketjuja ja rattaita on tarvinnut vaihtaa. Nekin kestää hyvällä huollolla uskomattoman pitkään. Pojan pyörässä
olevaan 2007 mallin shimanon 105:een on sitten vaihdettukin vuoden aikana osia enemmänkin.
Alan lehdissä ko. osasarjat asetetaan saman
tasoisíksi. Tiedän kyllä kenen valmistajan osasarjan ostan seuraavaan pyörään.
Ihan vain mielenkiinnosta, mitä osia olette joutuneet vaihtamaan 105 sarjaan?
edessä 2-ratasta, jo toinen kahva menossa 3500 km
ajettu. Vaijerin kuoret (shimano) aika kuraa.
Takavaihtaja epätarkka yhdellä vaihdevivun liikkeellä siirtää monen rattaan yli. Ollut tarkastettavana useallakin gurulla. Korjaantui
vasta kun takavaihtaja ja kahva ja vaijerit ja kuoret vaihdettin. Shalom
Itseäni kiinnostas hankkia Konan Jake the Snake, koska pidän sen ulkonäöstä. Shimano 105 ei kyllä houkuta, mutta kai nekin asiansa ajaa ja ostaa sitte parempaa hilua ku niistä aika jättää. Vielä ku olis tilaa sille pyörällä ja rahakin olis kiva.
Itsellä tämän vuotinen,mutta ongelmitta ei ole selvitty täälläkään ja syynä 105 sarja.Ketjut ja rattaat ja vaijeri kun vaihdettiin niin alkoi vaihteet taas toimimaan.Muuten on loistava ajaa ja hieno pyörä,mutta itse ainakin vaihdan vaihteiston osat parempiin,kun alkaa taas tulla ongelmia.
Mitkä liikkeet etelä suomessa myy konaa? Millaisessa maastossa ajelette crossareillanne?
Konaa myy Kauppa-Veljet.
Itse ajelen omalla Ridleylläni kaikkea. Asfalttia, soraa ja kovapintaisia metsäpolkuja. Mulla on siinä 105-sarja ja se on kyllä toiminut normihuolloilla ihan hyvin tähänastiset 3000 km.
Tuon kauppa-veljet jo tiesinkin, olen aika huonoa palautetta heistä kuullut. Myykös mikään muu paikka konaa? kumpi mahtaa olla minulle oikea koko 58cm vai 60 cm? olen 187cm pitkä. Sopiiko kysyä paljonko tommosesta Ridleystä köyhtyy?
http://www.larunpyora.com/fo_08_mares_expert.htm
nyt rupes toi focus kiihottamaan alhaisen hintansa takia..kona olis kyllä hienompi ja muutenki konat ollu aina sydäntä lähellä..jaskan hinnalla sais jo levyjarrullisen focuksen..onko noista focuksista kellää kokemusta?
Kysy Ridleytä Cycle Centeristä Hesasta. Se on maahantuoja...
Mulla noin 1400 e. Itse olen 188 cm ja mulla runkokoko 56 cm ja on sopiva. Näissähän on isompi mitoitus kuin maantiepyörissä kun ovat korkeampia. Eli vastaa maantiepyörässä suunnilleen tuota 58 cm runkokokoa.
sulle on sopiva 56 senttinen runko !
paras on ehdottomasti specializedin singlespeed tricross joka maksaa ainakin www.offshore.fi :ssä 790e
http://www.facebook.com/group.php?gid=30443565639