kertokaahan onko kenelläkään kokemusta ns.nopeasta painonpudotuksesta? ajattelin saada n 5-6 kg pois juhannukseen mennessä huomisesta alkaen. tiedän kyllä että ei ole mikään paras tapa laihduttaa näin eikä välttämättä kovin terveellinen ei ainakaan pidemmän päälle. mutta nyt vaan täytyy saada kiloja pois,halauan mahtua muutama kesä ostamaani mekkoon juhlapäivän kunniaksi,juhannuksen ja kihlajaisten. työni on sellaista jossa liikun ja olen jaloillani 8 tuntia,ja töissä ollessani en syö ollenkaan,enkä myöskään aamuisin. töiden lisäksi kävelen päivittäin tunnin pituisen lenkin,mitä luulette onnistuisinko tässä tavoitteessani,syön vähän (tiedän..liiankin vähän)aamulla ja päivällä kahvi,illalla salaattia tai näkkileipää tai hapankorppua. lisäksi juon paljon vettä,ja liikun :)
juhannukseen mennessä
.............
5502
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Just aattelin itse kysyä mielipiteitänne laihdutukseen kun on fyysisesti raskas työ. Itse en millään jaksaisi tehdä 8h töitä syömättä mitään! Jo 1500 kcal tekee tiukkaa, siis että jaksaa tulematta väsyneeksi ja nälkäiseksi.
Sun pitää syödä enemmän, elimistö menee muuten säästöliekille etkä laihdu kovin nopeesti. Pidä ruuansulatusta yllä koko ajan nauttimalla jotain pientä parin tunnin välein, esim, jokin hedelmä taikka lasi mehua. Sitten normaali ruoka-aikoina syöt kevyesti ja jotain ravintopitoista, ei siis pelkkää kahvia! Jaksatkin paremmin eikä operaatio tyssää seinään.
Paremmin tietävät korjatkoon jos olen väärässä.. :)
en tajua tuota 'huomenna'-sanaa aina laihdutuksen yhteydessä, se sana pitäisi olla TÄNÄÄN jos laihtua haluaa,
eli mässytä tänään ja laihduta huomenna, huh huh
ei tule onnistumaan, sori vaan, mutta olisit ajatellut aikaisemmin, ja myös aloittanut, näitä "huomenns sloittajia" riittää...ja monet lopettaa jo ylihuomenna...
Olen pudottanut itse vuoden alusta 10,5kg,
painonvartijoitten piste systeemillä ja n. kuukausi sitten alkoi paino junnailla pahasti, niin olin ananas-dietillä neljä viikkoa ja paino putosi sinä aikana 5,5kg, eli pudotusta 16kg.
Tätä ananas-dietti aikaa voi sanoa nopeaksi pudotukseksi, eli nesteitä lähtee.
Minulle ne lähdetyt kilot ei ole tulleet (vielä) takaisin, kun olen väli päivät ollut ihan normaalilla ruuilla (siis pv. pisteillä)
Ihmettelen kyllä sinun syömisiä ja jaksamistasi.
Joku jo tuossa valisti syömään usein ja pieniä annoksia välipalaa, esim. hedelmiä ja salaattia.
Kerran päivässä voi syödä ihan lämpimän aterian, esim.broileria, kalaa, vihanneksia, riisiä, perunaa ym. vähä rasvaista ja vähä kalorista ruokaa.
Muista myös vatsan toiminta, siis kuituja.
Ruisleipää pari viipaletta pv.
Aamuisin olisi hyvä syödä puuroa, se pitää nälän poissa tuonne puolille päivää ja siitä saa niitä kuitujakin. Vettä suosittelen myös juomaan pari litraa pv.
TSEMPPIÄ SINULLE JA LAIHTUMISEEN!
Vilkaise anorektikkojen palstaa. Sieltä oivia vinkkejä.