Oma jännityskone?

,,,,

Noitahan näyttää olevan myynnissä about 200e - 1500e hintaan, jännityksestä mitään tietämättömänä mutta suhteelllisen paljon pelaavana niin onko mitään järkeä hankkia omaa konetta? Jos ostaa tuollaisen kalliiman mallin, joka on jotenkin automatisoitu, niin mitä tämä tarkalleen tarkoittaa ja kauanko suunnilleen jännitys tuollaisella kestää?

7

9370

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xtc1

      Entisenä kilpapelaajana pitää todeta, että jännityskone on ollut parhaita hankintojani ikinä. Muutaman ensimmäisenä vuotena kiikutin mailani kerran kymmenessä päivässä kaverille jännitettäväksi. Kone olisi kannattanut ostaa heti.

      Hankin vuonna -88 1200 mk maksaneen pöytäkoneen, jossa oli kumikiristin ja 6-pistekiinnitys. Koneen mukana tuli jonkinlaiset jännitysohjeet ja homma on tosi helppoa, kun muutama maila on tehty. Kun oikein töpinäksi pistää, niin mailan jännittää alle 20 minuutissa. Aloin pitää myös kirjaa jännittämistäni mailoista ja tähän päivään mennessä mailostani on katkennut jänne 417 kertaa. Nuo kun olisi vienyt tenniskeskukseen jännitettäväksi, niin voi laskea, että kannattiko kone hommata. Toki jänteiden kestävyys ja muutkin ominaisuudet ovat parantuneet huomattavasti parinkymmenen vuoden aikana. Silloin tällöin jännitän tuttujen mailoja ja niistä saa sen verran rahaa, että saa 200 metriä jännettä.

      Elikkä, noista kalliimmista koneista ei ole kokemusta, mutta mielestäni pöytäkone riittää ihan hyvin. Tosin, niiden jännityksen kireys (kilomäärä asteikolla) ei noissa välttämättä pidä kutiaan, mutta kokeilemalla oma kireys löytyy.

    • mailapelaaja

      Muutamat nettikaupat näyttävät myyvän esim Pro's pro- koneita, jotka jenkeissä tunnetaan nimellä Eagnas, mutta merkki on tunnettu heikohkosta laadustaan, koska se on taiwanilainen valmistaja joka kopioi muita.

      Jos laadukkaan koneen haluaa, pitääkö tilata monen tonnin elektroninen Babolat, missä ei ole järkeä harrastelijalle, vai tuodaanko Suomeen esim. Alphan, Gamman tai Stringwayn käsikäyttöisiä koneita?

      • Peluri

        katsomassa esim. www.jounisport.net sivuilla, sieltä löytyy laadukkaita ja edullisia koneita.


      • Stringway

        Olen aloittamassa STRIGWAY- jännityskoneiden maahantuonnin. Otahan yhteyttä jos olet kiinnostunut. Eivät ole halvimpia, mutta laadukkaita. Valmistettu Hollannissa ja 10 VUODEN TAKUU! puh.0407022389


      • vierailija100
        Stringway kirjoitti:

        Olen aloittamassa STRIGWAY- jännityskoneiden maahantuonnin. Otahan yhteyttä jos olet kiinnostunut. Eivät ole halvimpia, mutta laadukkaita. Valmistettu Hollannissa ja 10 VUODEN TAKUU! puh.0407022389

        www.tukentennis.net


    • Connors
      • TennisMiesonErimies

        Minkälainen tilanne nykyää suomessa, ebaysta saisi klippermaten tai gamma x-2 n 200 e, plus rahti ja tullit yht. 300 e molemmin puolin. Jos jollain antaa infoa niin kommentoikaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4209
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      43
      4120
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1602
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe