Miksi kersantti eikä sersantti (sergeant)?
kersantti
................
11713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kysymyksesi on – anteeksi vain – sellaista tasoa, että pidän vastakysymystä oikeutettuna.
Ei ole ihmisen hyvä olla yksin...
Olen toki ”afdankad, arm och grå”, kuten ”Sven Dufvas fader, sergeant”, mutta en siltikään ole Sgt. Pepper – enkä pode myöskään yksinäisyyttä parisuhteen suhteen enkä muutenkana.
http://runeberg.org/fstal83/0030.html
Ajattelin vaan kun vaikutit vähän "takakireeltä".
Vatsanahka minulla kireämmällä on kuin takaraivo.
Muuten: nimmmarisi vaikuttaa olevan sama kuin kersantti on espanjaksi ja portugaliksi (sargento). Italiaksi kersantti olisi sergente, rankaksi sergent, hollanniksi sergeant ja viroksi seersant. Venähenmies on kersanttina сержант. Jos vielä juuteilta ja norjalaisilta kysyttäisiin, niin sieltä tulisi sergent ja sersjant.
Mutta me suomalaiset emme lähde valtavirran mukaan tässäkään asiassa, emmehän!
Vinkeää muuten, että kun meillä sanotaan että kyllä, herra kesantti, niin Espanjassa sanovat sí, mi sargento. Kuulosta jotenkin vielä enemmän toisen käskyvallan alla olemiselta, mielestäni.
Suomalaisten sotilasarvojen hierarkia suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi:
http://en.wikipedia.org/wiki/Finnish_military_ranks
Reserviinlähtöpäiväksi sain pistää pikkunapit kauluksiini minäkin silloin joskus, mutta kovin ovat jo himmenneet pöytälaatikossani! Ei mahtaisi olla minun militääriosaamisellani enää mitään tekoa muutenkaan.
Vajaat kolme vuotta vielä, niin eivät huoli minua enää edes kipinämikoksi jos rytinä alkaa.
Asia on epäselvä, mutta sitä on yritetty selittää niin, että ”kersantti” on peräisin jostakin ruotsin murteesta, jossa asu on ollut suunnilleen ”skerseant”. Vrt. Ruotsin akatemian sanakirjan http://g3.spraakdata.gu.se/saob/ tietoihin sergeant-sanan historiasta.
Suomessa sananalkuinen sk- on tietysti yksinkertaistunut k-aluksi kuten yleensä.
Selitystä ruotsin murteissa tapahtuneelle muutokselle s- > sk- en ole nähnyt. Sanahan on selvästi alkuperältään s-alkuinen; kersantti on alkujaan servantti, (ritarin, korkean virkamiehen tai upseerin) palvelija.
Riikinruotsin murteista ei taida mistään löytää sellaista ääntämystä kuin esim. suomenruotsin "natsuun" - "destinatsuun" jne. Siis ihan kovia äänteitä ja hyvin erotettavissa sekä t että s.
Täällä Ruotsissa nauretaan noille suomenruotsalaisten ääntämisomituisuuksille. Heidän kannattaisi opetella kunnon ruotsia.
Eivät ole "natsuun" ja "destinatsuun" vaan "natšuun" ja "destinatšuun". Myös "statšuun".
Toisaalta asian esille nostanut ei osannut edes aloittaa uutta keskustelua vaan heitti herjansa keskusteluun, jossa puhuttiin ihan muusta.
Sitäpaitsi eiköhän suomenruotsin tš ole suhteellisen selvä affrikaatta eikä sellainen, missä on kaksi eri äännettä, kuten väite kuului. Tätähän voisi testata vaikkapa puhumalla suomenruotsia niin, että pitää pienen tauon kohdassa, jota väite koskee: nat-šuun. Taitaisi tuntua oudolta muistakin kuin minusta.
Höpöttäminen siitä, mille muut muka nauravat, on usein ihan naurettavaa.