sääntöihin kaipais tarkennusta

täh?

Pelailemme kaveriporukalla pesistä pari kertaa vk:ssa ja olisi mukava saada selvennystä muutamiin sääntökohtiin, jotka aiheuttavat epäselvyyttä.

1. Jos juoksija juoksee seuraavalle pesälle laittomalla lyönnillä, tai lyönnillä, josta ulkopelaaja on saanut kopin, palaako hän takaisin pesälle, josta lähti, vai meneekö hän kotipesään?

2.1 Onko lyöjän ajolähtö-tilanteessa edettävä viimeisellä lyönnillä jos se on huti, vai voiko hän jäädä kotiin palamaan? (Ja toiset pysyvät pesissä etenemättä.)
2.2 Entä jos kolmospesällä oleva kärkkyy, ja lyöjän viimeinen lyönti on huti. Palaako kärkkyjä?

3. Ja vielä, saako lukkari heitellä esim. kakkos- ja kolmospesän pelaajille palloa aina syöttöjen välissä, estääkseen näin juoksijan etenemisen syöttöjen välissä esim. 1:ltä kakkoselle? Joistakin säännöistä muistan lukeneeni, että lukkari ei saisi heitellä palloa ulkopelaajien kanssa ja näin viivyttää peliä, mutta tiedä sitten...

Kiitos jos joku viitsii vastata epäselviin (& tyhmiin?) kysymyksiini. :)

4

2866

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietäjäkö

      1. Jos tulee koppi niin se juoksija juoksee sinne seuraavalle pesälle ja siitä tulee haava, näin ollen se joutuu kotipesään. (ei tule paloa)

      Laittomalla lyönnillä se juoksija joutuu palaamaan lähtemältä pesältä ja ei saa edetä ennen ku on koskettanu sitä pesää mistä on lähteny.

      2.1 Ajolähtötilanteessa kaikkien pelaajien on edettävä!

      2.2 Palaa jos syöttäjä/lukkari kerkeää saada pallon käteen ennenkuin etenijä on kerennyt palta takaisin kolmospesälle.

      3. Lukkari saa heitellä palloa pesien välillä, mutta "oikeissa" peleissä tuomari nostaa käden pystyyn kun katsoo että on turhaa heittelyä ja ajan peluuta, sen jälkeen on syötettävä.
      (teidän kannattaa sopia joku järkevä keino kauan voitte heitellä, koska tuskin on tuomaria..)

      Eipä mittää, olee hyvä vaan :))
      eikä nuo ny niin tyhmiä ollu, pesäpallosa on monia sääntöjä jotka ovat " hankalia".

      • pesisfani

        KOmoselta ei saa kärkkyä missään vaiheessa, koska jos on irti kolmoselta pallon ollessa kotipesässä, niin palaa.. Ymmärrätkös, pallo on seuraavalla pesällä.. Sama tilanne on esim, jos pelaaja kärkkyy ykköseltä kakkoselle ja lukkari ehtii saada pallon kakkoselle, ennen, kun etenijä on pesässä kiinni, palaa..


    • vessix

      1. Jos juoksija juoksee seuraavalle pesälle laittomalla lyönnillä, tai lyönnillä, josta ulkopelaaja on saanut kopin, palaako hän takaisin pesälle, josta lähti, vai meneekö hän kotipesään?
      -Kopilla edennyt haavoittuu ja joutuu kotipuolelle. Laittomalla edennyt ei saa pesäturvaa, vaan joutuu palaamaan edelliselle pesälle. Ellei ennätä tehdä tätä, ennenkuin seuraava juoksija saapuu ko. pesälle (laillisella) syntyy juoksijasta palo.


      2.1 Onko lyöjän ajolähtö-tilanteessa edettävä viimeisellä lyönnillä jos se on huti, vai voiko hän jäädä kotiin palamaan? (Ja toiset pysyvät pesissä etenemättä.)
      - Tietenkään ei ole PAKKO edetä, mutta lyöjä palaa joka tapauksessa kun pallo toimitetaan ykköspesälle. Samalla hetkellä siellä ennestään oleva menettää pesäturvan (ajolähdössä) ja tämä puolestaan palaa, kun pallo toimitetaan kakkoselle. Nyt siellä oleva menettää pesäturvan jne... Näin siis, jos kukaan ei etene.




      2.2 Entä jos kolmospesällä oleva kärkkyy, ja lyöjän viimeinen lyönti on huti. Palaako kärkkyjä?
      - Juoksija kolmosella palaa, jos on irti hetkellä, jolloin pallo on kotipesässä olevan ulkomiehen (yleensä lukkari) hallussa. Ei muutoin.


      3. Ja vielä, saako lukkari heitellä esim. kakkos- ja kolmospesän pelaajille palloa aina syöttöjen välissä, estääkseen näin juoksijan etenemisen syöttöjen välissä esim. 1:ltä kakkoselle? Joistakin säännöistä muistan lukeneeni, että lukkari ei saisi heitellä palloa ulkopelaajien kanssa ja näin viivyttää peliä, mutta tiedä sitten...
      - Nimenomaan SAA estääkseen juoksijain etenemisen ja kärkkymisen. Turhasta heittelystä tuomari huomauttaa nostamalla käden ja tämän jälkeen voi tuomita vapaataipaleen, jos TURHA heittely jatkuu. Selkeät polttamisyritykset, joissa on selvä mahdollisuus "kärpäseen" eivät ole TURHAA heittelyä.

      • kiitos..

        vastauksista molemmille! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      205
      3121
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1600
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      93
      1451
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      89
      1349
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1314
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      155
      1228
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1168
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      999
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      922
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      44
      803
    Aihe