Lukekaa Simolaiset ja muutkin Tiede lehden numero 8/2007 (esim kirjastosta).Siinä on laaja 16 sivuinen juttu ydinjätteiden varastoinnista/säilytyksestä.Ei tarvi epäillä säilytetäänkö korkeaktiivinen jäte ydinvoimala-alueella 40 vuotta.Fennovoima ei tietääkseni ole tällaisesta puhunut.Minkähän takia???
Asiatietoa epäileville
asiatietoakin on
5841
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ydinvoiman puolustajat, viherpiipertäjät piipittää niin isoon ääneen.
Onko nyt kyseessä sama lehti, joka on nähnyt bigfootin ja jopa haastatellut sitä? Vai se lehti joka näki kuu-ukon tervehtimässä maanasukkaita edellisen täyskuun aikaan?
numerossa tällaiset jutut olivat, olis kiva lukasta...
Miten tutkimus - mikä hyvänsä - osoitetaan puolueettomaksi? Kannatttaa varmaan aina ottaa selvää, kuka tutkimuksen on tilannut. Kenen leipää syöt, sen lauluja laulat. Suomessa sen on poliitikotkin esimerkillään osoittaneet.
Älkää jaksako ihmiset valittaa.Paikka jätteelle on katsottu 800 metriä maan alta kuilun perältä joten siitä ei kenelläkään pitäisi olla mitään epäselvyyksiä eikä kirjoittamisen aiheita tälle palstalle.Onko selvä?