vai voiko työnantaja maksaa sen loman jo alettua...tai loman jälkeen? Onko tämä menettely siis ihan laillinen...
Onko lomaraha pakko maksaa
ennen lomaa?
51394
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Riippuu mitä asiasta on sovittu firmassa. Monessa firmassahan lomarahat maksetaan esim 15.6 tai 15.7 riippumatta siitä milloin lomat pidetään
maksaa ennen loman alkua (eli raha henkilöllä ennen loman ensimmäistä päivää). Tämä tietenkin toteutuu vain, mikäli henkilön loma-aika ilmoitetaan riittävän aikaisin palkanlaskentaan. Lomarahan toinen osa (ent. lomaltapaluuraha) maksetaan yleensä sen palkanmaksun yhteydessä, jossa maksetaan loman jälkeisen ensimmäisen työpäivän palkkakin. Joillakin työnantajilla käytäntönä on maksaa lomarahat tietyn palkanmaksun yhteydessä riippumatta loma-ajasta.
Täsmennys tuohon edelliseen, että jos loma on kovin lyhyt (eli ei täysiä lomia, vaan vain muutama päivä, nyt en muista tarkalleen montako päivää), niin lomarahaa ei tarvitse maksaa etukäteen.
Täsmennys kaikkeen; eipä tarvitse lomarahoja maksella ennen lomaa. Esim.minulla alkoi 30.6 loma ja lomarahat saan 10.8. Että silleen.
On ihan sopimuskohtaista, miten maksetaan. Pitäisi tietää, mitä työehtosopimusta noudatetaan, eikä alkaa arvailla. Omalla työnantajallani esim. se maksetaan kaikille työntekijöille 15.7. (tai edeltävänä työpäivänä, jos tuo ei ole työpäivä), ihan riippumatta siitä, milloin itse kukin on lomalla.