LINTUJEN PESINTA-AIKANA EI SAA ...

missä nyt greenpease ??????

Törkeää!! 14000 henkilöä juoksee metsissä lintujen pesintäaikana. Missäs nyt se jokapaikan greenpease, ihan turhista ne huutaa, miksei asiasta.!!!!
Suunnistus- juoskaa kaduilla tai sitten talvella lumihangessa, ketä se kiinnostaa!!!

12

2614

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jussiO

      Hanki Suomen suunnistusliitosta vihkonen "Rasteilla tavataan, Tietoa suunnistuksesta maanomistajille ja metsätäjille" siinä on selitetty miten mainitsemasi asiat otetaan huomioon ja millaisia tutkittuja vaikutuksia suunnistuksella on metsäluontoon.

      • Hohhoihjaaa

        Miksette kertoisi tänne nuita tietojanne suunnistuksen vaikutuksesta luontoon ja siitä, miten luonto huomioidaan lajissanne? Kaikilla kun ei ole mahdollisuuksia saatika kiinnostusta nähdä vaivaa sen eteen, että hankkisi jonkun vihkosen liitostanne. Jakakaa te sen sijaan tietonne muille.


      • jo on
        Hohhoihjaaa kirjoitti:

        Miksette kertoisi tänne nuita tietojanne suunnistuksen vaikutuksesta luontoon ja siitä, miten luonto huomioidaan lajissanne? Kaikilla kun ei ole mahdollisuuksia saatika kiinnostusta nähdä vaivaa sen eteen, että hankkisi jonkun vihkosen liitostanne. Jakakaa te sen sijaan tietonne muille.

        Jos joku on asiasta huolissaan, niin oletettavaa on että hän jaksaa paneutua asiaan ja ottaa selvää kuinka suunnistajat huomioivat linnut ja muut otukset!


      • linkki..

      • linkki..

      • kerkko333

      • Anonyymi
        Hohhoihjaaa kirjoitti:

        Miksette kertoisi tänne nuita tietojanne suunnistuksen vaikutuksesta luontoon ja siitä, miten luonto huomioidaan lajissanne? Kaikilla kun ei ole mahdollisuuksia saatika kiinnostusta nähdä vaivaa sen eteen, että hankkisi jonkun vihkosen liitostanne. Jakakaa te sen sijaan tietonne muille.

        Suunnistuksessa on olennaisinta, että jokainen tulee erikseen henkilöautolla iltarasteille, 1 ihminen per auto. Ympäri Suomea pitää joka viikonloppu kiertää kisoista, roskat mieluiten maastoon ja mäkkärille kisan jälkeen.

        Metsää tulee jokaisen suunnistajan omistaa ja se tulee avohakata vähintään kerran vuodessa. Paperitehtaillakin on hyvä olla suunnistajan - tulosta metsästä. Metsästys on kiva harrastus suunnistajalle, kannattaa tappaa metsäneläimet. Kepun jäsenkirja on myös kiva.

        Jokaisella suunnistajalla tulee lisäksi olla lapsi, joka mieluiten otetaan mukaan rasteille. Kovaan ääneen sitten perheen "isi" tai "äiti" kulkee lapsi mukana ja selostaa kovaan ääneen lapselle missä mennään ja mieluiten kaikille muillekin kiinnostuneille ympärillä.


      • Anonyymi

        Voitte varmaan tehdä ne "vihkosenne" jatkossa digitaalisesti niin ei tarvi metsää kaataa niiden vuoksi. Valitettavan moni suunnistaja näyttää olevan metsätaloudessa töissä.


    • suojelija

      ei metsiin pesintä aikana RAUHOITETTU.niin voisihan mennä vaikkapa kaupungin sisäisiin puisto katujen ja onhan kaupungin laidoilla muöskin maastoja.tarkoitti maasto karttoja käyttäen.eiköstä vaan.

    • Anonyymi

      Totta turiset.

    • Anonyymi

      Kun metsäyhtiö tekee 100:n hehtaarin aukkohakkuun ja päälle päätteeksi muokkaa maan urille, se ei kai haittaa? Mutta muutama tuhat ihmistä, jotka 10 tunnin aikana juoksevat samoja uria metsässä, haittaa? Se aukko ja myöhemmin samaa puulajia kasvava puupelto ovat taatusti luonnon kannalta pahempi asia kuin suunnistajat. Ja kuinka paljon noita aukkohakkuita tehdään vuodessa?

    • Anonyymi

      Eläimiä tuskin kiinnostaa ja häiritsee metsässä juoksijat. Ja jos pesien rikkoutumisia ajatellaan niin yksi tavallinen traktori polkee viikossa ajaessaan pelkillä renkailla hehtaareja maata, siinä vertailussa on ihan sama yhden kunnan suunnistajien jalanjäljet varvikoissa.

      Jos ajatellaan jotain jukolaa niin saattaapa olla yksi tarkimmin tutkituista tapahtumista mitä luontoon tulee, eläinten pesäpaikat ja luontokohteet jätetään varmasti paremmin rauhaan kuin mitä sama määrä satunnaisia retkeilijöitä tekisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      42
      2210
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      65
      2068
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1940
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      389
      1684
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1655
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1484
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1102
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      935
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      899
    Aihe