Pyöräilylle

pitäisi asettaa veroja ja pyörille pakollinen katsastus. Verotus voisi olla samanlainen, kuin diesel autojen käyttövoimavero.
8579
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Jaa että fillarille käyttövoimavero? Ööh, uuno hei!

Äänestä

Ja tämmöiset kaikenmaailman kaarloset ynnä muut latvabeet pitäisi päästää kirjoittelemaan keskustelupalstoille vain hoitajan valvonnan alaisena.

Äänestä
  • ...kuin ajatus käyttövoimaverosta tai vaikkapa ajatus autoverosta :D Tässä tapauksessa autovero on kaikessa fiksuudessaan minusta lähempänä tätä esimerkkiä.

    Äänestä

koska polkupyöräily on julkishallinnon kannalta arveluttavaa ja vahingollista. Kun kansalainen matkustaa polkupyörällä yksityisauton, julkisen liikennevälineen tai muun moottoriajoneuvon sijasta, hän jättää maksamatta huomattavan määrän veroja yhteiskunnalle.

Kun kansalainen liikkuu polkupyörällä, hänen kuntonsa kohenee. Tämä koskee myös hänen psyykkistä kuntoaan ja sen sietokykyä, jonka voimistuminen on järjestelmän kannalta erityisen vaarallista. Mitä paremmassa psyykkisessä kunnossa kansalainen on, sen paremmin hän jaksaa taistella julkishallinnollisia typeryyksiä, kuten uusia utopistisia veroja ja määräyksiä vastaan.

Äänestä

Ja sille halpojen pyörien rahtaamiselle ulkomaisista nettikaupoista pitää laittaa suitset. Polkupyörien tuonnin pitää olla autojen tavoin tiukasti virallisten maahantuojien hallinnassa.

Eli lätkäistään tuontipyörille vero virallisten maahantuojien hinnastojen mukaan. Ja runkoon jyrsitään numero sen merkiksi, että huoltoon ei sillä pyörällä ole asiaa!

Äänestä

Mitäpä hyödyllistä niillä valtavilla tuloilla saataisiin? Eiväthän ne ainakaan pyöräilyliikenteen edistämiseen menisi...

Äänestä

Varsinkin kun katselee porukan pyöriä. Uusia, kiiltäviä, kalliita, egon kohottajia. Hintakin ollut kai jotain 10€. Yosemitea, Sardaa, Force 10, Inseraa, Idealia yms. huippumerkkejä! Kyllä niillä rahaa on! Pyörätkin on niin kalliita ja äänettömiä kilometrinnielijöitä. Ja kevyitä. Taitaa olla aivan tehty siitä uudesta metallista, alumiinista. Taitaa olla vielä sitä kuuluisaa lentokonealumiinia! Rahat pois vaan! Saastuttavatkin vielä! Öljyä roiskuu pitkin luontoa hyvin öljytyistä ketjuista.

Äänestä

Tätä pitää kehittää. Kaupunkeihin voisi kehittää jonkillaisen ruuhka/tietulli maksun. Loistavaa, että on vielä tuollaisia piileviä kykyjä olemassa! Onko sinulla mitään ratkaisu valtiovarain ministeriötä mietityttävään ongelmaan, vapaina liikkuvien oravien suhteen? Jokin käpymaksu tai vastaava haittavero olisi nyt kiireesti keksittävä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kaarlonen kirjoitti:

pitäisi asettaa veroja ja pyörille pakollinen katsastus. Verotus voisi olla samanlainen, kuin diesel autojen käyttövoimavero.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu