Odotanko onneni ohi?

Ongelmani on seuraavanlainen olen ihastunut kaupan myyjään ja en vaan tiedä miten lähestyisin häntä. puhutaan ja jutellaan ihan normaalisti kun nähdään ja en vain tiedä miten tästä eteen päin saisin selville mitä hän ajattelee oikeasti kun työympäristö on aina työympäristö. luenko rivien välistä väärin ja olen vain asiakas toisten joukossa jolle ollaan vain ystävällinen. Kertokaa te mitä esim. tarkoittaa kun hän muistaa savukemerkin ulkoa ja puhuu niin kuin oltas aina tunnettu. Voinko silti olla vain tavallinen asiakas muitten joukossa.
41263
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen ulospäinsuuntautunut tytteli, joka on myös ollut kaupassa töissä. Tällöin juttelin usein asiakkaiden kanssa niitä näitä ja vakiokasvot jäivät mieleen. Eli oman näkemykseni mukaan mitään varmaa ei voi tytön käytöksestä päätellä, sillä se voi johtua myös sosiaalisesta ja mukavasta luonteesta.

Parhaiten saat selvyyden tilanteeseen, jos pyydät tyttöä kahville/ siiderille tms. Jos suostuu lähtemään, niin on varmasti kiinnostunut. Jos ei suostu, niin etpähän joudu enää jälkeenpäin miettimään, että mitä jos... =)

Äänestä
  • Olen samaa mieltä ed. kirjoittajan kanssa. Et häviä siinä yhtään mitään jos pyydät häntä vaikka kahville. Rohkeesti vaan! :)

    Äänestä

  • palaa vaan kirjoitti:

    Olen samaa mieltä ed. kirjoittajan kanssa. Et häviä siinä yhtään mitään jos pyydät häntä vaikka kahville. Rohkeesti vaan! :)

    on kuitenkin sanottava että mahdollisuudet ovat 90/10.

    Eli 90 sitä vastaan että olisi kiinnostunut ja 10 sen puolesta.

    Sellainen voisi onnistua että kiinnität naiseen jo hyvissä ajoin huomiota hymyllä ja suoralla katsella, tervehdit iloisesti ja kysyt sitten muun keskustelun lomassa jotain henkilökohtaista. Yleensä myyjät eivät ole tottuneet tähän ja voi selvittää hieman miten hän siihen reagoi.

    Toisaalta hän voi suhtautua työssään kaikkiin asiakkaisiin pelkkinä asiakkaina vaikka saattaisi treffeille kuitenkin suostua. Joten tuokaan ei kerro kaikkea.

    Äänestä

Itse olen järjestyksenvalvoja ja tiedän että asiakaspalveluun kuuluu asiakkaiden kanssa jutustelu. Älä siis tee mitään päätelmiä mutta anna vaikka käyntikortti ja pyydä soittelemaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Banaanispilt kirjoitti:

Ongelmani on seuraavanlainen olen ihastunut kaupan myyjään ja en vaan tiedä miten lähestyisin häntä. puhutaan ja jutellaan ihan normaalisti kun nähdään ja en vain tiedä miten tästä eteen päin saisin selville mitä hän ajattelee oikeasti kun työympäristö on aina työympäristö. luenko rivien välistä väärin ja olen vain asiakas toisten joukossa jolle ollaan vain ystävällinen. Kertokaa te mitä esim. tarkoittaa kun hän muistaa savukemerkin ulkoa ja puhuu niin kuin oltas aina tunnettu. Voinko silti olla vain tavallinen asiakas muitten joukossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu