kertoi että laitetaan myös kokonaisia tehtaita kylmäksi, nyt on myös Kemin tehtaat vaarassa joutua saneerauksen kohteeksi ja on mitä todennäköisintä että ainakin kaksi konetta Kemissä kylmenee loppuvuodesta, sitten pääsee Kemissäkin katelliset nauttimaan kun suurveronvaksaja paperimiehet ja naiset joutuvat työttömiksi ja Kemin kurjuus vain pahenee.
Storaenso antoi
tulosvaroituksen,
172375
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
on tarjolla sitten jossain muualla. Sehän se on normaalia arkea tavalliselle kuolevaiselle, että hommataan itse työpaikka ilman sukulaisten ja tuttavien apua, vaikka sitten etelä-suomesta. Ei mikään ole ikuista.
Kateudenpiruko se panee provosoimaan.kyllä nää rapakkojen rannalla olevat tehtaat on paljo paremmassa turvassa kuin kuivanmaan vastaavat.Enpä usko että Kemissä vielä kylmenee rauta.ei kannata lähetä tämän provosoijan kelkaan ja sitä kommentoimaan.Kyseessä lienee kaveri joka ei ole työpäivää tehny paperiteolisuudessa.ja kateus painaa niin perkeleesti
ollut juuri Veitsiluodon tehtailla töissä 37 vuotta ja jäin kolme vuotta sitten eläkkeelle joten kateus ei paina yhtään, paremminkin sääli teitä jäljelläolevia kohtaan, mutta tosiasiat on nyt otettava vakavasti sillä omistajat ei katso on tehdas rapakon rannalla vai missä, ainut kriteeri on raha, näin se vain on.
se on niin että paperimiehet ite pilaavat näitten yhtiöiden tulevaisuuden kohtuuttomilla palkka vaatimuksilllaan.aina pitäs nostaa,luuleeko ne olevan jotain saatanan kunkkuja? kemissä toinen tehas sulkee ovensa 10 vuoden sisällä.kattopaaka vain.
Taitaa olla paperimiesten palkat pikkujuttuja siihen nähden minkä verran stora enson herrat ryssi rahaa amerikan operaatiossa. On se kumma, että työmies ei saisi palkkaansa tienata.Kaikkien pitäisi varmaan tehdä 7e:n tuntipalkalla tai 8e:n päiväpalkalla jotain harjoittelua, niin oltaisi tyytyväisiä, mutta eipä niitä verotulojakaan kerry sillä tavalla.Tavalliset työntekijätkin kadehtimassa aina paperimiehiä joiden tuntipalkat on jotain 13-17e nykyaikana.
työtä tehtäisiin, jos joku tehdas päätetään lopettaa!! hyvä, että joillakin aloilla on hyvät tienestit, ei todellakaan kannata kadehtia, työntekijöiden palkat on murunen kokonaiskustannuksista - järki päähän kadehtijat!
rapiat 2350e/kk ja tehen kai jottain 23-24 tuntia töitä viikosa sen etteen. Siisti päivätyö - ei vuorotyötä - työpäivä yleensä joko klo 8-13 tai klo 9-13, nyt kahen ja puolen kuukauven kesälomalla. Syksyllä viikko ja kevväällä toinen, jouluna pariviikkonen loma. Arvaakkos ammatin?? Kjäh. Son ammatinvalintakysymys. Juu.
tyhjäntoimittajan tai puhtaaksikävelijän hommalta.
oot varmaan kansanedustaja
Kuulostaa HUORALTA.
Jaa on kovat palkat paperimiehillä..13-17e!! Meillä kun tuo tappipalkka on jotain 13e!! :)...mutta eipä tarvi pelätä(ainakaan nyt) työpaikan puolesta...
kyllä se on nii et palkat on tässä konsernissa vaan parin prossan luokkaa koko massasta,joten vaikka palkat laskee ni ei se paljon herroja auta!..Onneksi olen itse outokummussa 19,97e tuntipalkalla ni ei tarvi murehtia moisia.Meillä ei työt lopu!
Vastahan Outokumpu irtisanoi. Kaikki riippuu Intian ja Kiinan markkinoista. Ei kannata sinun kusipään vouhottaa.
Ei muuten irtisanonut, kaikki lähtijät olivat vapaaehtoisia ja nekin on melkein kaikki korvattu uusilla (lue halvemmilla) työntekijöillä.
Ei taida olla muutamaan vuoteen pelkoa työpaikan puolesta kun sellaiset investoinnit on jo lyöty lukkoon.
Palkoista vielä sen verran, että itse tienaan karvan alle 50 tuhatta vuodessa ja eipä ne kaverit veiskassakaan sen kummosempia vuositienestejä revi ja vitunko väliä sillä on.
Jos haluaa oikeasti hyville palkoille, niin kannattaa istua koulun penkillä ja hankkia koulutus joka takaa kunnon palkan ja työllisyyden. Näistä tehdasduuneista ei kyllä tarvi kenenkään haaveilla, hommat pirun puuduttavia ja koskaan ei tiedä miten käy.
ps. jos vielä hieman saivarrellaan, niin kummun kohtaloon vaikuttaa euroopan markkinat.
joo sen se työ mitä ei tartte kotiin viedä ja työ lepsua ja saa olla ihmisten kanssa tekemisissä, eikä tarvitse turhia ihmisten kohtaloita murehtia..
tilauskirjat taitaa taas näyttää aika laihoilta
Tilauskanta on huomattavasti parempi kuin viime kesänä, vaikka oikeassa olet ettei nytkään kehumista. Iät ja ajat on loppukesää kohden hiljentynyt ja sen voi yleistää koko vientiteollisuuteen. Euroopan lomat rauhoittavat aika paljon menoa. Muutama vuosi on ollut minun aikana täyttä rähinää ja vuosi alkaa olla jo takana useampi.
Kaiken kaikkiaan näyttää silti aika valoisalta.