Laihdutus..

Harrastan luistelua ja käyn harkoissa 6 kertaa viikossa ja melkein kaikkina päivinä on jään lisäksi jotain oheisliikuntaa. Kysyisin siis kuinka monta kertaa kannattaisi käydä lenkillä, kun haluaisin vähän laihduttaa ja parantaa kuntoani? Olen pitänyt sykemittaria monesti jään aikana ja se näyttää, että olisin kuluttanut 50 minuutin aikana 500-600 kaloria ja joskus jopa 700. Voiko olla mahdollista? Sitten vielä olisi sellaista kysyttävää, että monta ateriaa päivässä kannattaisi syödä jotta laihtuisi?
1312
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

voisin sanoa jotain. Liikut paljon jo harrastuksesi takia, eli siihen sinun ei välttämättä tarvitse lisätä mitään. Kannattaa syödä tasaisesti pitkin päivää (aamiainen, lounas, välipala, päivällinen, iltapala) yhteensä noin 500 kcal vähemmän kuin kuluttaa. Ja tässä on oltava mukana myös liikunnan kulutus, eli jos lepokulutuksesi on vaikkapa 2000 kcal (keskimäärin naisilla tuo) ja liikut 500 kcal:n edestä, sinun tulee syödä 2000 kcal. Tällä tahdilla laihdut noin puoli kiloa viikossa. Kulutuksesi yhden luistelutunnin aikana on hyvinkin mahdollinen, se riippuu suurelta osin painostasi sekä siitä millä teholla liikut. Yleensähän lajiharjoituksissa liikutaan hyvinkin tehokkaasti.

Luistelu on samanlaista aerobista liikuntaa kuin lenkkeily, eli jos jotain lisäisin, niin ehkä pikemminkin lihaskuntoliikuntaa (kuntosalia tms.) kuin lisää aerobista. Jos harrastat jossain ryhmässä tai olet valmennuksessa, olet varmaan saanutkin ohjeet myös lihaskuntoharjoitteluun. Se on tärkeää sekä laihduttamisen (ettei menetetä lihaksia) että lajiharjoittelun kannalta. Sekä aerobista että lihaskuntoa tarvitaan.

Sillä mihin aikaan päivästä syöt, ei ole merkitystä laihdutuksen kannalta, ainostaan kokonaiskalorimäärä ratkaisee. Tasaista syömistä päivän aikana suosittelen siksi, että verensokeri pysyy tasaisena, jaksat liikkua eikä tule tarvetta kohtuuttoman suurien määrien syömiseen kerralla. Nykyisin ei enää puhuta syömättömyydestä klo 18 jälkeen niinkuin joskus, illallakin voi ja pitää syödä, kunhan päivän kokonaiskalorimäärä on sopiva. Ruokailu treenin jälkeen auttaa palautumisessa. Yksi suositus on syödä jotain (esim. banaani tms.) viimeistään tunti treenin päättymisen jälkeen, jos ei ole mahdollisuutta ateriaan heti samantien. Lisäksi kannattaa ehdottomasti muistaa riittävän proteiinin saanti laihduttaessa (1,5-2 grammaa/painokilo laihduttajille ja liikunnan harrastajille), ettei laihduta lihaksia pois vaan rasvaa. Eri ruokien proteiinipitoisuudet löytyvät sivuilta www.fineli.fi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä vaan.. kirjoitti:

Harrastan luistelua ja käyn harkoissa 6 kertaa viikossa ja melkein kaikkina päivinä on jään lisäksi jotain oheisliikuntaa. Kysyisin siis kuinka monta kertaa kannattaisi käydä lenkillä, kun haluaisin vähän laihduttaa ja parantaa kuntoani? Olen pitänyt sykemittaria monesti jään aikana ja se näyttää, että olisin kuluttanut 50 minuutin aikana 500-600 kaloria ja joskus jopa 700. Voiko olla mahdollista? Sitten vielä olisi sellaista kysyttävää, että monta ateriaa päivässä kannattaisi syödä jotta laihtuisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu