Testataanko Suomessa kilpailujen yhteydessä luistelijoita vai ei ja miten on laita maailmalla maailmancup kisojen yhteydessä ?
Vastaukset 6
- suomenlinnan korppi
testaa resurssien mukaan lähinnä julkisia, Suomessa kv. huippu-urheiluksi miellettäviä lajeja, joilla on yhteiskunnallistakin merkitystä ( seuraako lajia esim. lajiharrastajien ulkopuoliset ihmiset). Ulkomailla on arvoturnauksissa nähty testaajia. Vaan eipä moni suomirullaaja liene testattu. Mene ja tiedä
- paljon piikitystä
Jos ajattelee tämän lajin julkisuuskuvaa ja markkina-arvoa niin eipä sillä paljon väliä taida olla käyttääkö joku droideja vai ei. Jos jopa niissä lajeissa jotka ovat kansainvälisesti arvostettuja niin droideja käytetään surutta vrt. hiihto, pyöräily, yleisurheilu jne. Vaikka kilpailijoita testataan säännöllisesti ei aineitten käyttö siltikään tunnu haittaavan.
Jos taas ajatellaan lajia jossa lähes 100% varmuudella ei kilpailijoita testata kuten rullaluistelussa, niin aineita liikkuu aivan varmasti, ja suurissa määrin. Mikä temppu on ostaa netistä vähän droideja, piikittää pakaraa ja luistella muita kovempaa? ei se olekaan mikään temppu vaan kätevä tapa lisätä vauhtia.
Se sinisilmäisyys jossa kuvitellaan että juuri tämä minun harrastamani laji olisi jotenkin puhdas niin uskot vain pettääksesi itseäsi. Niissä lajeissa jossa testausta ei ole on myös droidien käyttäjiä yhtä sankoin joukoin. Rullaluistelussakin kilpaillaan täysillä ja panokset ovat monella kovat, ei siellä mietitä urheilun puhtautta ennenkuin on joku vaara että kärähtää ja saa sanktioita. - ja käry
paljon piikitystä kirjoitti:
Jos ajattelee tämän lajin julkisuuskuvaa ja markkina-arvoa niin eipä sillä paljon väliä taida olla käyttääkö joku droideja vai ei. Jos jopa niissä lajeissa jotka ovat kansainvälisesti arvostettuja niin droideja käytetään surutta vrt. hiihto, pyöräily, yleisurheilu jne. Vaikka kilpailijoita testataan säännöllisesti ei aineitten käyttö siltikään tunnu haittaavan.
Jos taas ajatellaan lajia jossa lähes 100% varmuudella ei kilpailijoita testata kuten rullaluistelussa, niin aineita liikkuu aivan varmasti, ja suurissa määrin. Mikä temppu on ostaa netistä vähän droideja, piikittää pakaraa ja luistella muita kovempaa? ei se olekaan mikään temppu vaan kätevä tapa lisätä vauhtia.
Se sinisilmäisyys jossa kuvitellaan että juuri tämä minun harrastamani laji olisi jotenkin puhdas niin uskot vain pettääksesi itseäsi. Niissä lajeissa jossa testausta ei ole on myös droidien käyttäjiä yhtä sankoin joukoin. Rullaluistelussakin kilpaillaan täysillä ja panokset ovat monella kovat, ei siellä mietitä urheilun puhtautta ennenkuin on joku vaara että kärähtää ja saa sanktioita.on käynyt,tosin pienemmässä mittakaavassa kuin muissa urheilulajeissa.onhan lajin harrastajiakin vähemmän.
huippuluistelijat harrastavat geelejä,mutta ei sellaisia, joita me suomipoijjaat vedämme hiuksiimme :-D! - geelejä
ja käry kirjoitti:
on käynyt,tosin pienemmässä mittakaavassa kuin muissa urheilulajeissa.onhan lajin harrastajiakin vähemmän.
huippuluistelijat harrastavat geelejä,mutta ei sellaisia, joita me suomipoijjaat vedämme hiuksiimme :-D!Harrastajana käytän geelejä, en hiuksissa, vaan ihan energiana. Iheytyy nopeammin kuin banaani.
Onneksi käry on mennyt korvieni ja silmieni ohi, niin voin yhä uskoa puhtaisiin suomalaisiin rullaluistelijoihin.
Doopingaineista sanoi yksi lääkefirman edustaja hyvin: "Käyttö ihan ok, jos haluat kuolla nukkuessa" Käyttäisitkö itse tämän jälkeen? (ja tämä kysymys ei ollut masentuneille rullailijoille) - hätäkakka
ja käry kirjoitti:
on käynyt,tosin pienemmässä mittakaavassa kuin muissa urheilulajeissa.onhan lajin harrastajiakin vähemmän.
huippuluistelijat harrastavat geelejä,mutta ei sellaisia, joita me suomipoijjaat vedämme hiuksiimme :-D!Mitäs höpötystä tämä taas on?, geelejä...hahahahah, Doupping-geeliä....Wooooow!!!
Kukaan ei voi kärytä kun ketään ei testata. Ai missä on uutisoitu että joku olisi kärähtänyt? Ei lue niin missään. - niitä
hätäkakka kirjoitti:
Mitäs höpötystä tämä taas on?, geelejä...hahahahah, Doupping-geeliä....Wooooow!!!
Kukaan ei voi kärytä kun ketään ei testata. Ai missä on uutisoitu että joku olisi kärähtänyt? Ei lue niin missään.ainakaan turun sanomista luet :-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 521020
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍113974Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle
Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust27910Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi
Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,7814- 71693
Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?
Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.3644Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?
Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it186602Sinulle jota kaipaan!
Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista25587- 73587
- 57583