Testataanko Suomessa kilpailujen yhteydessä luistelijoita vai ei ja miten on laita maailmalla maailmancup kisojen yhteydessä ?
Doping kontrolli
6
706
Vastaukset
- suomenlinnan korppi
testaa resurssien mukaan lähinnä julkisia, Suomessa kv. huippu-urheiluksi miellettäviä lajeja, joilla on yhteiskunnallistakin merkitystä ( seuraako lajia esim. lajiharrastajien ulkopuoliset ihmiset). Ulkomailla on arvoturnauksissa nähty testaajia. Vaan eipä moni suomirullaaja liene testattu. Mene ja tiedä
- paljon piikitystä
Jos ajattelee tämän lajin julkisuuskuvaa ja markkina-arvoa niin eipä sillä paljon väliä taida olla käyttääkö joku droideja vai ei. Jos jopa niissä lajeissa jotka ovat kansainvälisesti arvostettuja niin droideja käytetään surutta vrt. hiihto, pyöräily, yleisurheilu jne. Vaikka kilpailijoita testataan säännöllisesti ei aineitten käyttö siltikään tunnu haittaavan.
Jos taas ajatellaan lajia jossa lähes 100% varmuudella ei kilpailijoita testata kuten rullaluistelussa, niin aineita liikkuu aivan varmasti, ja suurissa määrin. Mikä temppu on ostaa netistä vähän droideja, piikittää pakaraa ja luistella muita kovempaa? ei se olekaan mikään temppu vaan kätevä tapa lisätä vauhtia.
Se sinisilmäisyys jossa kuvitellaan että juuri tämä minun harrastamani laji olisi jotenkin puhdas niin uskot vain pettääksesi itseäsi. Niissä lajeissa jossa testausta ei ole on myös droidien käyttäjiä yhtä sankoin joukoin. Rullaluistelussakin kilpaillaan täysillä ja panokset ovat monella kovat, ei siellä mietitä urheilun puhtautta ennenkuin on joku vaara että kärähtää ja saa sanktioita. - ja käry
paljon piikitystä kirjoitti:
Jos ajattelee tämän lajin julkisuuskuvaa ja markkina-arvoa niin eipä sillä paljon väliä taida olla käyttääkö joku droideja vai ei. Jos jopa niissä lajeissa jotka ovat kansainvälisesti arvostettuja niin droideja käytetään surutta vrt. hiihto, pyöräily, yleisurheilu jne. Vaikka kilpailijoita testataan säännöllisesti ei aineitten käyttö siltikään tunnu haittaavan.
Jos taas ajatellaan lajia jossa lähes 100% varmuudella ei kilpailijoita testata kuten rullaluistelussa, niin aineita liikkuu aivan varmasti, ja suurissa määrin. Mikä temppu on ostaa netistä vähän droideja, piikittää pakaraa ja luistella muita kovempaa? ei se olekaan mikään temppu vaan kätevä tapa lisätä vauhtia.
Se sinisilmäisyys jossa kuvitellaan että juuri tämä minun harrastamani laji olisi jotenkin puhdas niin uskot vain pettääksesi itseäsi. Niissä lajeissa jossa testausta ei ole on myös droidien käyttäjiä yhtä sankoin joukoin. Rullaluistelussakin kilpaillaan täysillä ja panokset ovat monella kovat, ei siellä mietitä urheilun puhtautta ennenkuin on joku vaara että kärähtää ja saa sanktioita.on käynyt,tosin pienemmässä mittakaavassa kuin muissa urheilulajeissa.onhan lajin harrastajiakin vähemmän.
huippuluistelijat harrastavat geelejä,mutta ei sellaisia, joita me suomipoijjaat vedämme hiuksiimme :-D! - geelejä
ja käry kirjoitti:
on käynyt,tosin pienemmässä mittakaavassa kuin muissa urheilulajeissa.onhan lajin harrastajiakin vähemmän.
huippuluistelijat harrastavat geelejä,mutta ei sellaisia, joita me suomipoijjaat vedämme hiuksiimme :-D!Harrastajana käytän geelejä, en hiuksissa, vaan ihan energiana. Iheytyy nopeammin kuin banaani.
Onneksi käry on mennyt korvieni ja silmieni ohi, niin voin yhä uskoa puhtaisiin suomalaisiin rullaluistelijoihin.
Doopingaineista sanoi yksi lääkefirman edustaja hyvin: "Käyttö ihan ok, jos haluat kuolla nukkuessa" Käyttäisitkö itse tämän jälkeen? (ja tämä kysymys ei ollut masentuneille rullailijoille) - hätäkakka
ja käry kirjoitti:
on käynyt,tosin pienemmässä mittakaavassa kuin muissa urheilulajeissa.onhan lajin harrastajiakin vähemmän.
huippuluistelijat harrastavat geelejä,mutta ei sellaisia, joita me suomipoijjaat vedämme hiuksiimme :-D!Mitäs höpötystä tämä taas on?, geelejä...hahahahah, Doupping-geeliä....Wooooow!!!
Kukaan ei voi kärytä kun ketään ei testata. Ai missä on uutisoitu että joku olisi kärähtänyt? Ei lue niin missään. - niitä
hätäkakka kirjoitti:
Mitäs höpötystä tämä taas on?, geelejä...hahahahah, Doupping-geeliä....Wooooow!!!
Kukaan ei voi kärytä kun ketään ei testata. Ai missä on uutisoitu että joku olisi kärähtänyt? Ei lue niin missään.ainakaan turun sanomista luet :-D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072078Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251734
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038