Niin se vaan on, että työttömyyskorvaukset tulevat liian kalliiksi. Rahat menevät suoraan kankkulan kaivoon! Nyt olisi aika leikata työttömyyskorvauksia. Saataisiin isot säästöt!
Työttömyyskorvauksia pitää leikata
4
337
Vastaukset
- ne..
ovat jo nyt alle sos.turvan minimin. Joten säästöä ei kyllä tulisi kuin valtiolle. Kunnat taas maksaisivat lisää.
- samalla
Voisi leikata minimipalkkoja kun työttömien olisi sitten pakko ottaa kaikki työt vastaan kuten 30 luvulla. Pienipalkkaiset persaukisethan siinä häviää ja rikkaat voittaa.. Toivottavasti kuulut jälkimmäisiin...
Ihan pienenä ajatuksena.Yhdysvaltalainen ajattelumalli poor peoplesta ei kuulu Suomeen.Ja Yhdysvallat miellän maana, jota ihannoidaan, mutta ihmisyydellä ei ole merkitystä.Vain se rahanpaska merkitsee puku päällä pyörivien televisionaamojen esitellessä"unelmaa".
Mikäli siihen ajatusmalliin lähtee mukaan rikkoo helposti humaaniutta.
Miten rahat muuten menevät kankkulan kaivoon?Nuo korvaukset menevät aika pitkälti paikalliseen kulutukseen veroineen toisin kuin pikkuporhoilla, jotka maksavat kaikenlaisia romujaan ja sukkula puikula nissaneitaan jonnekin made in xxx maihin.
Säästöä olisi varmasti enemmän, kun lopetettaisiin kaikenlaiset liittokommariseurat, jotka pyörivät ns.urheilun ja ihme kokoontumisten keskellä.
Olen ollut itsekin vuosia työtön"en enää", mutta tiedän millaista työttömällä on joten turha heitä syyllistää on pennosistaan, mutta yleiseen mielenlaatuun kaiketi liittyy sortaa kaikkea mikä on itseään heikompaa.Mieluummin maksan verona ihmiselle, joka ei omaa mitään kuin niille, jotka ylläpitävät omaa taskukerhoaan yleishyödyllisine yhdistyksineen, jonka jokainen lienee todennut mediassakin.
Mutta provohan teksti on, joten vain kommenttina.- Miten niin?
Tällaisia esittävät järjen jättiläiset tarkoittavat yleensä niitä pienimpiä korvauksia, peruspäivärahaa tai työmarkkinatukea.
Peruspäivärahaa arvioidaan valtion talousarvioesityksessä vuodelle 2008 maksettavan keskimäärin 23,8 €/päivä yhteensä 4,0 miljoonalta päivältä (yhteensä 95 milj. €).
Täysimääräisen työmarkkinatuen arvioidaan olevan 24,46 €/päivä vuonna 2008 (29 miljoonalta päivältä yhteensä 700 milj. €).
Sanotaan nyt, että summa on noin 800 miljoonaa euroa. Koska etuuden saaja maksaa 20% veroa, perustyöttömyysturvan todelliseksi kustannukseksi saadaan 640 miljoonaa.
Kuinka paljon näitä sitten pitäisi alentaa? Rouhaistaisiinko reilusti puolet? Silloin perusturvassa säästettäisiin huimat 320 miljoonaa euroa, joka valtion budjetista (eduskunnan hyväksymä talousarvio 2008: 45,5 miljardia) on huimat 0,7 prosenttia.
Perusraha on niin pieni, että se menee kokonaisuudessa kotimaiseen kulutukseen. Kotimaanmarkkinoilta katoaisi siis ostovoimaa tuo kyseinen 320 miljoonaa - ja luonnollisesti myös summasta maksettavat välilliset verot vähentyisivät.
Voimakkaasti kasvanut rikollisuus räjähtäisi epäilemättä käsiin, ja terveysmenojen kasvua voisi vain arvailla. Yhtään uutta, kansantaloudellisesti kannattavaa työpaikkaa homma ei poikisi. Työpaikat kun lisääntyvät ainoastaan, jos kulutuskysyntä nousee työllisyyttä lisäävällä tavalla. Tätä voidaan mitata tehtyjen työtuntien suhteella työvoimaan. Tilastot osoittavat, että palkkatyön määrä on voimakkaasti laskenut tämänkin vuosituhannen aikana.
Onkohan tällä talousnerolla esittää lisää mullistavia budjettiesityksiä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse854640Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093837Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1773646Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.672083Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.781268- 1301152
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1471084- 49989
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30904