Yöluistelu

DiRulla

Vedin viime yönä 32 km lenkin. Ajattelin, että kun valoa riittää, tiet ovat tyhjiä ja tuulikin laantuu yöksi, niin menoksi vaan ja jonkinsortin tehotesti.

Niinpä sitten luistelinkin oikein vauhdilla. Niin kovaa kuin ajattelin jaksavani normaalilenkkini. Tyypillisesti keskinopeus on ollut 18-19 km/h (juu hidas) ja nyt meni 21.1 km/h. Hämmästyttävää sen sijaan oli se, että keskipulssi jäi melkein 10 pinnaa normaalia alemmas. En siis vetänytkään kovaa?

Edellisenä päivänä oli tietenkin juhannusaatto ja tauko luistelussa. Tuli syötyä melkoisesti, varmaan lähemmäs 5000 kcal. Tankit olivat siis täynnä. Laskeeko hyvä energiavarasto sykettä??? Ei oikein loogista fysiikan perusteita ajatellen. Vähän kuin naisten logiikaa: auto kulkee kovempaa tankki täynnä.

Toinen juttu, jota jäin pohtimaan oli viileämpi ilma. Lämpötasapaino säilyy vaivattomammin. Olosuhteet olivat joka tapauksessa ihanteelliset. Ei yhtään pysähdystä valoissa, ei liean päässä olevia koiria eikä edes känniläisiä tiellä. Sateet olivat puhdistaneet monta paikkaa. Muutama ihminen oli reitillä ja joku kyllä katsoi kummissaan.

Oli kyllä kivaa. Suosittelen.

1

717

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DiRulla

      Olen nyt käynyt neljästi yöllä tai paremminkin alkuyöstä luistelemassa. Puolen yön kohdalla alkaa olla sen verran pimeä, että homma on paikoitellen vähän arpomista. Kun lenkin ajoittaa esim. 22:15-23:45 niin valo riittää hyvin, tuulta ei ole, ilma tuntuu raikkaalta, ei liikennettä juurikaan eikä koiria, jotka taluttavat omistajiaan. Märkää asvalttia kannattaa toki varoa (au!).

      Edelleen suosittelen. Valoisat yöt eivät jatku pitkään.

    Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      166
      2650
    2. Ketä haluaisit suudella?

      🤣
      Ikävä
      82
      1135
    3. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      237
      1025
    4. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      121
      996
    5. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      82
      858
    6. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      87
      717
    7. Kissan kuolema

      https://youtube.com/shorts/lJznLVfBTxA?si=h-F1D4Arg4uGjGX- On tuo aivan uskomaton tapaus! Lähes 200 osanottoa ja surun
      Tuusniemi
      104
      618
    8. Haluatko J-mies jutella asiat selviksi vai jäädä palstalle haaveilemaan

      Kuten otsikko sanoo: Haluatko tavata ja jutella, jotta saadaan asioihin selvyys lopullisesti vai haluatko mieluummin haa
      Ikävä
      50
      577
    9. Miten on, luotathan siihen?

      Että vielä tehdään kiihkeästi sitä yhdessä... Tutulle naiselle.❤️‍🔥
      Ikävä
      38
      552
    10. Ei siitä mahdollisesta suhteesta

      saa kukaan tietää jos niin haluat❤️naiselle
      Ikävä
      36
      508
    Aihe