uudestaan naimisiin

erosin loppuvuodesta ja kerittiin olla naimisissa huikeat kolme vuotta : ) naimisiin meno silloin oli aika huimaa, enkä miettinyt asiaa loppuun. osasyynä eroon oli mun uusi mieheni ja rakkautta ei vain ollut. nyt olen onnellisempi kuin koskaan. mulla on täydellinen mies, vaikka molempien exät vähän vaikeuttaa tilannetta. meillä molemmilla lapsia.. mieheni kosi minua eilen ja nyt ollaan kihloissa. mieheni kanssa mietittiin sitten hääpäivää ja hän haluaisi jo ensi kesänä naimisiin... pelkään että edetään liian nopeasti, mutta mitä mieltä olette? olen 26v. tästä suhteesta voin sanoa, että tämä tulee kestämään, niin paljon se on jo kestänyt. ja haluaisin oikeasti naimisiin uudestaan. nyt aidosta rakkaudesta! eikä mitään ökyhäitä niinkuin molempien ekat. pienet kauniit. kertokaa mielipiteenne!
61033
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mielipidettä kysyttiin, mielipidettä siis tarjolla. Suhde on riittävän vakaa ja on oikea aika mennä naimisiin silloin, kun sen tietää ilman epäilyksiä. Jos asiaa täytyy varmistella keskustelupalstoilta, silloin siinä on vielä omassa mielessä epävarmuustekijöitä, joista sanot ensimmäisessä suhteessasi, että "enkä miettinyt asiaa loppuun". Sinun miettimisesihän se ratkaisee omat ajatuksesi ja tuntemuksesi.

Mistään suhteesta ei koskaan 100% varmuudella voi sanoa, että "tämä tulee kestämään", mutta on toki hyvä lähtökohta, jos edes naimisiinmenon hetkellä niin 100% varmuudella uskoo. Onnea päätöksenteollesi!

Äänestä

etkö sä tarpeeksi koklaillut eri miehiä alle 20 kymppisenä, niin ei tarvi sekoilla yli 20-kymppisenä.

Seurustelu pakolliseksi kurssiksi yläasteelle, esim uskonnon tai historian tilalle:-)

Äänestä

Ihmettelen tuollaista varmuutta suhteen kestämisestä. Olen ollut naimisissa 20 vuotta, enkä pysty tietämään ja sanomaan, että tämä varmasti kestää.

Jos olet noin epävarma, että pitäisikö mennä ja voiko mennä naimisiin, niin kehoittaisin odottamaan.
Kypsyyhän se päätös ja ratkaisu ajanmittaan. Se oikea.

Erostasi on kovin vähän aikaa. Muutokset ovat isoja asoita ja käytännön järjestelyjä ja henkistäkin työstämistä varmasti riittää. Ihmiset ovat tietty erilaisia, mutta itse en pystyisi tuollaiseen muutosvauhtiin. Kuori menisi, mutta sisin ei pysyisi mukana. Voisi tulla hätiköityjä valintoja.

Mutta sinä teet niinkuin sinun pitää tehdä. Itse se on tiedettävä ja valinnoista vastuu otettava.

Äänestä
  • Koska kyselet vastauksia, vastaan.

    Tietänet itsekin vauhtisi liian kovaksi. Jos sinulla on jo noin nuorena takana ainakin yksi vakava liitto, joka on rikkoutunut, ja vielä pieniä lapsia siipallasikin on lapsia, ylivoimaiseksi menee!

    Joskus ihmettelen teitä, jotka osaatte muutaman kuukauden tutustumisen jälkeen sanoa, että "tämä on se oikea, tämä tulee kestämään hautaan asti".

    Katsokaa tilastoja!
    Moniko sitoutumisensa alussa on ajatellut: Perkeleen huonosti valitsen ja menköön tällä kertaa.
    Ja moniko on ajatellut: Vuosisadan rakkaustarina, kestää täältä ikuisuuteen.

    Niin, mikä viimeisen viiden vuoden aikana solmittujen avioliittojen keskipituus onkaan? Monestako jää alle kouluikäisiä lapsia? Mitä tilastot kertovat eronneiden vanhempien lapsista koulutulokkaina?

    Äänestä

Jotkut ihmiset tekevät niinkuin tekevät, eivätkä opi virheistään. Silloin kun solmit edellisen liittosi, tuskin epäilit sen onnistumista, mutta nyt epäilet että saattaisit olla menossa naimisiin liian nopeasti. Mitä se sanoo sinulle? Ei mitään. Teet mitä teet. Lapsilla on edessään iso sopeutuminen ja teille isompia yhteensovitusongelmia kuin tähän asti, ja jos liitto päätyy eroon, edelleen vielä isdompia. Hassua, ettet maininnut lasten suhtautumisesta uuteen vanhempaan ja toisiinsa yhtään mitään. No, ehkä se ei ole olennaista. Onnea matkaan.

Ps. miksi hänellä muuten on kiire naimisiin? Takaako se yhteisen tulevaisuuden tai jotain? Tuskin, sinäkin sen tiedät.

Äänestä

Ihmetyttää kovasti, että mikä kiire teillä on naimisiin? Miksi ette voisi aluksi vaikka pari vuotta vain katsella, tuntuuko vielä silloin samalta? Mitä se haittaa, jos nyt odotatte?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


iipu kirjoitti:

erosin loppuvuodesta ja kerittiin olla naimisissa huikeat kolme vuotta : ) naimisiin meno silloin oli aika huimaa, enkä miettinyt asiaa loppuun. osasyynä eroon oli mun uusi mieheni ja rakkautta ei vain ollut. nyt olen onnellisempi kuin koskaan. mulla on täydellinen mies, vaikka molempien exät vähän vaikeuttaa tilannetta. meillä molemmilla lapsia.. mieheni kosi minua eilen ja nyt ollaan kihloissa. mieheni kanssa mietittiin sitten hääpäivää ja hän haluaisi jo ensi kesänä naimisiin... pelkään että edetään liian nopeasti, mutta mitä mieltä olette? olen 26v. tästä suhteesta voin sanoa, että tämä tulee kestämään, niin paljon se on jo kestänyt. ja haluaisin oikeasti naimisiin uudestaan. nyt aidosta rakkaudesta! eikä mitään ökyhäitä niinkuin molempien ekat. pienet kauniit. kertokaa mielipiteenne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu