Pyöräilykypärä,

Mitä pitäisi ottaa huomioon, kun ostaa pyöräilykypärää?

Minulla on ensimmäinen lajiaan harkinnassa ja tuntuu, että niitäkin, kuten kaikkea nykyään, on aivan järjettömän monen mallisia ja hintaisia.

Tietysti olisi kiva, jos kypärä ei ihan kamalasti hiostaisi, mutta en nyt aio tuntikausia putkeen sitä kumminkaan käyttää enkä ajele maantiellä kilpaa autojen kanssa.

Millä hinnalla voisi saada suht. kunnollisen?
61741
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Painu pyöräliikkeeseen, kokeile sopivassa hintaluokassa eri malleja ja osta se mikä parhaalta tuntuu.

Äänestä
  • päähän ja kiristät takaa, jos kulmakarvasi liikkuvat ylös ja alas kypärää heiluttaessasi niin se on sopivan kokoinen. Veikkaisin hintaluokaksi n. 25-50e.

    Äänestä

  • kypärän... kirjoitti:

    päähän ja kiristät takaa, jos kulmakarvasi liikkuvat ylös ja alas kypärää heiluttaessasi niin se on sopivan kokoinen. Veikkaisin hintaluokaksi n. 25-50e.

    Hinta pyörii 25 - 125€ välissä.

    Äänestä

Kypärän hankinnassa kannattaa huomioida, että sisällä oleva pehmuste on helposti irrotettavissa ja kiinnitettävissä takaisin. Kesäisin pehmuste hikoaa ja miellyttävempi käyttää seuraavalla kerralla jos se on kuiva. Kokeile eri malleja päähän, mutta älä katso hintalappuihin. Osta sitten sellainen joka tuntuu päässä hyvältä ja joka hinnan tarkastuksen jälkeen mahtuu budjettiin. Erimallisia löytyy tietenkin, pyöreitä pottia ja sitten tyylikkäämpiä malleja. Jos et aja metsässä, et tarvitse sitä lippaa. Se tulee normaalisti mukana kylläkin. Sama kypäräkoko sopii monen kokoiseen päähän ja erimallisia säätöjuttuja on olemassa kypärän takaosassa.

Äänestä
  • Kannattaa ostaa niin hyvä kypärä, että sitä tulee pyöräillessä aina käytetyksi, eikä se päädy yläkaappiin! Kypärä on hyvä käyntikortti menet mihin menet.

    Äänestä

  • vinkeistä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minkä lainen? kirjoitti:

Mitä pitäisi ottaa huomioon, kun ostaa pyöräilykypärää?

Minulla on ensimmäinen lajiaan harkinnassa ja tuntuu, että niitäkin, kuten kaikkea nykyään, on aivan järjettömän monen mallisia ja hintaisia.

Tietysti olisi kiva, jos kypärä ei ihan kamalasti hiostaisi, mutta en nyt aio tuntikausia putkeen sitä kumminkaan käyttää enkä ajele maantiellä kilpaa autojen kanssa.

Millä hinnalla voisi saada suht. kunnollisen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu