Voitko rakastua siivoojaan?

Minua on kummastuttanut miesten reaktiot kun kerron mitä teen työkseni. Olen isossa talossa töissä siivoojana. Osa kiinnostuneista miehistä on lakannut tämän jälkeen yhteydenpidon.

Onko naisen ammatilla tosiaan näin paljon merkitystä? Miksei duunarinainen kelpaa?

Olen lukion käynyt, itseään sivistänyt opiskelemalla omaehtoisesti ja lukemalla. Käyttäydyn fiksusti, ainakin palautteen mukaan.

Mitä miehet oikein hakevat?

Terv. Siivoja, siksikö ikuisesti sinkku?
13912
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

on aina parempi kuin huono johtaja.

Äänestä
  • silloin kun ne ovat töissä kilpailijalla.

    Äänestä

Itse tapailin tässä hetkisen aikaa erästä joka oli töissä siivoojana. No joo se opiskeli muutakin, vaan eipä se siivoojan ammatti olisi minua haitannut.
Enemminkin häntä tuntui haittaavan minun tän hetkinen työni.

Äänestä

  • nklvkne kirjoitti:

    ei tykänny, Listeri-Enkka, sun sottaavista moottoreista?

    http://www.ervasti.net/lister.html

    Sedäl oli kans vanhassa meriläisessä Listerin moottori, mut se ei liity nyt tähän.

    Äänestä

Olen joskus ihastunut yhteen siivoojaan ja ihastus taisi olla molemminpuolista. Tuo tyttö vaan oli minua jotain kolme, tai neljä vuotta vanhempi ja jotenkin tyhmähkö ja blondimainen. Hän siis ymmärsi suurinpiirtein kaiken mahdollisen väärin. Oli kuitenkin tosi mukava ja sitä rataa. Kyllä kelpaa siivojatkin.
Olisin ehkä hänen kanssaan seurustellut, jos olisin vähemmän ujo.

Äänestä

Miksen olisi voinut? Olenhan itsekin ollut siivoojana. Kunniallinen ja tärkeä ammatti siinä kuin mikä tahansa muukin.

Että jos siivooja ei löydä kumppania, niin vika on jossain muussa kuin ammatissa.

Äänestä

jos toisit työt myös kotiin :)

Äänestä

siivoojaan. Ammateilla ei ole mulle kovin suurta merkitystä. Eka vaimonikin työskenteli ajoittain siivoojana.

Ihmisillä on kato tätä tasoajattelua... opin itekin vasta tänä keväänä tasoterminologiaa: ytm/atm, ytn/atn ja niin edes päin. Ite ajattelen niin, että jos tommosista tasoasioista alkaa hirttää, niin sen ihmisen on parempikin jatkaa toiseen suuntaan.

Äänestä

voisin.

Voit olla onnellinen, kun pääset eroon kaikista pintaliitäjistä. Kyllä meitä miehiä on, joita kiinnostaa enemmän sinun sivistyksesi taso, kuin työ. Oletkohan etsinyt vääriä miehiä?

Äänestä

siitä voi kiinni olla, että työskentelet siivoojana. Jos on, niin sellaista miestä et elämääsi tarvitsekaan.

Mä työskentelin kaupan kassalla kun muhun rakastuttiin ja sekin tuntuu valitettavasti olevan aika aliarvostettu homma ihmisten silmissä. Jotta ei se rakkaus työtä katso.

Äänestä

Itelläni käy thaikkusiivooja viikottain ja vielä ei ole tietoakaan kyllästymisestä!

Äänestä

OLen tapaillut muutamaa akateemista miestä. Ehkei pitäisi sitten seuraavaksi suostua akateemisen miehen kanssa treffeille, kun heille tuo ammatti tuntuu olevan ylpeyskysymys.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siivoojaneiti, ehkä aina kirjoitti:

Minua on kummastuttanut miesten reaktiot kun kerron mitä teen työkseni. Olen isossa talossa töissä siivoojana. Osa kiinnostuneista miehistä on lakannut tämän jälkeen yhteydenpidon.

Onko naisen ammatilla tosiaan näin paljon merkitystä? Miksei duunarinainen kelpaa?

Olen lukion käynyt, itseään sivistänyt opiskelemalla omaehtoisesti ja lukemalla. Käyttäydyn fiksusti, ainakin palautteen mukaan.

Mitä miehet oikein hakevat?

Terv. Siivoja, siksikö ikuisesti sinkku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu