Työ on ok

mutta välillä mietityttää.

Onko tässä mitään järkeä. Palkat on pysyneet samassa ja menot nousseet pilviin. Työ tekeminen alkaa tulla kalliiksi.

- Työssä oman auton käyttö pakko (ajot vähäisiä, mutta pakollisia)
- Parkkimaksuista oma osuus keskellä kaupunkia
-työmatkat pakko kulkea autolla, kun autoa ei voi säilyttää työpaikan läheisyydessä.
- töiden takia lasten päivähoitomaksut katossa
- Keskellä kaupunkia ruokailu on kallista
-jne

Tässä laskeskellessa on järkevämpi jäädä päivärahalle ja hoitaa muksuja kotona sekä luopua toisesta autosta.....niinpä niin paremmin tienaa kotona. Voihan sitä silloin tällöin piipahtaa työttömyyskurssilla ja saa vielä ylläpito korvauksen. Lisäksi liitonpäivätkään eivät kursseilla vähene. On tämä yhteiskunta ajanut hommat hyvään jamaan.

Olisi kiva kuulla verottajan perustelu, miksei työmatkoja voi vähentää, jos töissä tarvii autoa. Vähän ontuva yhtälö, jos kerran töissä tarvii autoa, niin miten työmatkat voi kulkea julkisilla tms. Varsinkin kun keskustassa ei voi autoa säilyttää. Välillä vituttaa....seuraavissa YT-neuvotteluissa pyydän kunnon irtisanomista ja nostan kotona 6kk palkkaa ja sitten muutama vuosi huilia. Kenties källäilee siinä uuden koulutuksen työläisten veroilla.



Työssä on oman auton käyttöpakko. Vähäinen tulo rahallisesti, mutta pakko kuitenkin. Keskellä kaupunkin

1

763

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelma-

      Ensinnäkin, onko aiheesi oikealla palstalla?

      Toiseksi; "-työmatkat pakko kulkea autolla, kun autoa ei voi säilyttää työpaikan läheisyydessä. " Tätä lausetta en oikein ymmärtänyt.

      "- Keskellä kaupunkia ruokailu on kallista "
      Koskaan kuullut eväistä?

      Ja minun tietääkseni työmatkat kyllä voi vähentää verotuksessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      136
      2016
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      234
      926
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      149
      900
    4. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      78
      863
    5. 64
      861
    6. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      37
      837
    7. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      105
      798
    8. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      757
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      66
      676
    10. Olisitko valmis lähitulevaisuudessa

      Kohtaamaan minut mies?
      Ikävä
      71
      571
    Aihe