Olisiko teillä tiedossa joitain hyviä tapoja kuluttuu kaloreita? Voisitteko jakaa jotain hyviä vinkkejä eri urheilumuodoista joissa kuluttaa hyvin kaloreita. tarvitsisin vähän neuvoa :)
Luin muuten itse jostain lehdestä että 10m portaiden ravaamisella kuluttuu noin 300kcal voiko se muka olla niin?
Luin muuten itse jostain lehdestä että 10m portaiden ravaamisella kuluttuu noin 300kcal voiko se muka olla niin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
voi kuluttaa enemmänkin, kunhan ottaa 50 kiloa painavan repun selkäänsä ja juoksee vähintään 10-15 km/ tunnissa.
Ihan oikeasti uinti ja kuntosali. Siinä hyvä yhdistelmä. Puolitoista tuntia kumpaakin peräjälkeen 6 päivänä viikossa, niin alkaa tapahtua. Vippaskonsteja ei ole olemassa.
Muistan nähneeni netissä sellaisen listan jossa oli kuluttavimmat urheilumuodot, niitä olivat mm:
squash
kovatehoinen aerobic
juoks
myös käsittääkseni spinning kuluttaa reilusti kaloreita. Sitten on toki kevyempiä lajeja jotka myös kuluttavat paljon mutta joita on harrastettava pidempään saman vaikutuksen saamiseksi.
http://www.iform.nu/polopoly.jsp?d=1270&a=5808
liikuntamuotoja. tunnin reipas kävely on tehokkaampaa kuin 10 minuutin portaissa ravaaminen
http://ffp.uku.fi/cgi-bin/energynet/energycosts.pl