Kertokaapa mielipiteenne, millainen on teidän mielestänne hyvä parisuhde? Mitä siihen kuuluu ja mitä siihen ei kuulu?
Millainen on hyvä parisuhde?
mä vaan
81993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Hyvään parisuhteeseen kuuluu: välittäminen, intohimo, ystävyys, kannustaminen ja tukeminen.
Siihen ei kuulu: vähättely, mollaaminen, väkivalta, mustasukkaisuus.
Varsinkin tuota intohimoa kaipaan ja kun sitä ei ole vuosiin ollut, niin en koe nykyistä suhdetta edes parisuhteeksi.. mutta sehän onkin vain avioliitto
Parisuhteen onnellisuus rakentuu jokaisessa suhteessa eri asioista. Tärkeintä ehkä on, että kumpikin kokee onnellisuuden tunteita, kumpikaan ei koe olevansa vähempi arvoinen, sorrettu, onneton, pahoinpidelty (fyysisesti tai henkisesti) ja voi olla oma itsensä parisuhteessakin.
Ennen nykyistä suhdettani pidin erilaisia asioita tärkeinä suhteessa. Nykyään olen huomannut, että aika ja ihmiset opettavat. Jokaisen kanssa parisuhde rakentuu eri asioiden ympärille. Kuitenkin on mielestäni ne omat asiat, joiden pohjalta sitä onnellisuutta alkaa rakentaa ja etsiä. Tavallaan yleispätevät ja tavoittelemisen arvoiset asiat, joita toivoo oman parisuhteensa omaavan.
Olen hyvin hyvin onnellinen nykyisessä suhteessani ja toivonkin, että tämä suhde voi hyvin pitkälti tulevaisuudessakin ja saamme nauttia toisistamme monet monet vuodet eteenpäin.
Suhteeseemme kuuluu:
Luottamus, toisen huomioiminen, toisen tarpeiden kuunteleminen ja niihin vastaaminen, omasta itsestään huolehtiminen, tukeminen ja avun pyytäminen. Suurin asia on toimiva keskusteluyhteys. Se, että voi kertoa kumppanilleen kaikki asiat, ei tarvitse kaunistella tai salailla mitään. Turvallisuuden tunne ja hyväksytyksi tuleminen. Läheisyys ja koskettelu (halaukset, suukot, yhdessä oleminen).
Rakkaus, joka sisältää nämä kaikki asiat.
Vähemmän tärkeiksi on vuosien aikana siirtyneet mm. seksuaalinen kanssakäyminen (toki kuuluu osana parisuhdetta, mutta laatu korvaa määrän), yhteiset harrastukset ja mielenkiinnon kohteet (on hyvä säilyttää jotain omaa, vaikka onkin parisuhteessa, esim. juuri omat harrastukset), oma aika (on jo niin tottunut toisen läsnäoloon, että omaa aikaa ei kaipaa enää niin paljon kuin alkuseurustelun aikana) ja intohimo. Intohimo on muuttunut, syvemmäksi mutta harvemmin ilmi käyväksi.
Nämä eivät missään nimessä kuulu suhteeseemme:
väkivalta, väheksyntä, huomioimatta jättäminen, toisen alistaminen, kiristäminen ja tahallaan loukkaaminen.
Sen sijaan riitely silloin tällöin puhdistaa ilmaa ja mahdollistaa sen, että toiselle voi myös kertoa vapaasti asioista, jotka painavat mieltä (Esim toisen käytös eri tilanteissa) ym. mutta myös osoittaa sen, että toinen on ja pysyy vaikka vastoinkäymisiä tulisikin. Se on sitä rakastamista ja tukemista.
Riitelyäkin on monenlaista, jokaisella on omat tapansa ja se, mikä itsellä toimii ei välttämättä toimi muilla. Me riitelemme lähinnä vain keskustelemalla kiivaasti. Vältämme turhaa huutamista ja pidämme vaikka mietintätauon, jos asia jää junnaamaan paikallaan. Emme käytä missään nimessä ja muodossa väkivaltaa, se ei ratkaise mitään varsinkan riitatilanteissa.
Tärkeimmät onnellisuuden takeet suhteessa minulle ovat keskusteluyhteys ja läheisyys.
on niin mahtava että pitäisi naulata tuonne palstan seinään kiinni jotta jokainen joutuisi sen lukemaan.
Vau! Ei voi muuta sanoa.
Kiitokset ja hyvää kesää.
Mielestäni hyvään parisuhteeseen kuuluu: välittäminen, toisen huomioon ottaminen, luottamus, rehellisyys, ymmärtäväisyys, kunnioitus ja avoimuus. Tietysti myös rakkaus.
Hyvään parisuhteeseen ei missään nimessä kuuluu: väkivalta, vähättely, mustasukkaisuus ja pettäminen.
Mä vaan, mitä sun mielestäsi kuuluu ja mikä taas ei kuuluu hyvään parisuhteeseen?
Hyvään suhteeseen kuuluu:
- kumppanin huomioiminen
- yhdessä tekeminen
- keskustelu ja toisen mielipiteiden kuunteleminen/kunnioittaminen
- vapaus omaan aikaan
- anteeksi antaminen ja anteeksi pyytäminen!
- hellyys
- intohimo
- halu rakastaa pahoinakin päivinä ja toisen vioista huolimatta
Hyvään suhteeseen ei kuulu:
- väkivaltaa
- alistamista
- epätasaarvoa
- pekoa
- yksinäisyyttä
olisi ehkä kannattanu lukea teksti ennen kuin lähettää... hurja sanahirviö! :D
Omaan suhteessa on mulla tunne että ollaan kuin paita ja peppu, eikä meitä voi erottaa mikään, kun ollaan koettu paljon yhdessä ja tehty työtä suhteen eteen. Toistemme ymmärtäminen ja sitä mitä tarvitsemme toisiltamme ovat suhteellisen samalla tasolla. Kunnioitus ja huumori ovat tärkeitä asioita, sekä toisen tukeminen.
Kateellisuus tai toisen epäkunnioittaminen, alentaminen ei kuulu parisuhteeseen.