Valitettavasti taas joutui Porin urheilusukeltajien sukelluskouluttaja painekammioon. Hylkysukellusta viidessäkympissä ja ei parista tietoakaan,kaikki laitteet jäähän ja se on siinä painekammio kutsuu ,näin toimii sukellusliiton valtuuttama kouluttaja.
Ensin meni Seppo ja sitten meni Juha, koskas on Kallen vuoro
Sukellusonnettumuus Porissa
8
6632
Vastaukset
- Joku muu
Tyynekö pönttö-excursion teki??
Minua kans ihmetytti, että missä oli pari kun vermeet jäätyi. Aika uhkarohkeaa on tapaus ollu jos yksin oli dyykillä :-o
-Snoukkaboy- mistä
Satakunnan Kansan netti sivuilla kerrottiin kaverien kokemuksesta. No, tuntuvat olevan nuo porin poijjat ainakin kokeneita kammiossa käviöitä.
- dyyk boy
Joo kuulin huhua liitosta, että porin urheilusukeltajat ry:llä olisi epävirallinen suomenennätys painekammio käynneistä?
- pallokalaa
Oliko sukellustapahtuma omaa kivaa vai seuran järjestämä juttu ????? Ei pitäs lähtee seuraa syyttelee jos ei oo tietoo. Törttöilijä oli varmaan joku padi pelle.
- -Padi pelle ja Naui idiootti-
että pääregu jäätyi. Vaihtoi varareguun, joka sekin jäätyi.
Sukelluspari oli näkymättömissä, joten päätti selvitä itse tilanteesta. Siirtymällä deko kaasuksi varatulle nitikalle (Nx 40), mutta nousu tuohon nitikan vaatimaan käyttösyvyyteen (mod25m), menee pitkäksi heikon tajunnan vuoksi (sukellushumala, hiilidioksidimyrkytys…stressi?).
Näin ainakin minä ymmärsin tuon tarinan, korjatkaa kun…
p.s.
Kaverin luokitus on P*** eli Padi pellet eivät saa kunniaa tästä tapauksesta. - aowd
-Padi pelle ja Naui idiootti- kirjoitti:
että pääregu jäätyi. Vaihtoi varareguun, joka sekin jäätyi.
Sukelluspari oli näkymättömissä, joten päätti selvitä itse tilanteesta. Siirtymällä deko kaasuksi varatulle nitikalle (Nx 40), mutta nousu tuohon nitikan vaatimaan käyttösyvyyteen (mod25m), menee pitkäksi heikon tajunnan vuoksi (sukellushumala, hiilidioksidimyrkytys…stressi?).
Näin ainakin minä ymmärsin tuon tarinan, korjatkaa kun…
p.s.
Kaverin luokitus on P*** eli Padi pellet eivät saa kunniaa tästä tapauksesta.Joopa joo. kävin lukemassa kaverin kootut selitykset. helppohan se on selitellä, mutta miksei voisi samantien kertoa totuuksia...pullot tankattu paskalla kompuralla, sukellus suunnitelma vajavainen, sukellus toteutettu noviisimaisesti ja fyysinen kunto ei riittänyt, ei ainakaan hylyn raiskaamiseen. turha selitellä kokemuksella kun kerran mokaa perusjutuissa
- -Padi pelle ja Naui idiootti-
aowd kirjoitti:
Joopa joo. kävin lukemassa kaverin kootut selitykset. helppohan se on selitellä, mutta miksei voisi samantien kertoa totuuksia...pullot tankattu paskalla kompuralla, sukellus suunnitelma vajavainen, sukellus toteutettu noviisimaisesti ja fyysinen kunto ei riittänyt, ei ainakaan hylyn raiskaamiseen. turha selitellä kokemuksella kun kerran mokaa perusjutuissa
Ei mun mielestä kaveri mitään selitellyt, kertoo asiallisesti oman versionsa, siitä mitä tapahtui.
Suurin virhe on (ilmeisesti), tuo kompurasta tankattu kosteailma.
En lähtis syyttämään sukeltajaa kompuran kunnosta, vaikka sukeltaja vastaa itse käyttämänsä kaasun turvallisuudesta.
Tiedän tapauksen, jossa kaveri tankkautti tankkiinsa paineilmaa (mod 56), mutta saikin EAN 40:stä (mod 25).
Tämä tapahtui ulkomailla, mutta suomalaisten omistamassa sukelluskeskuksessa.
Seuraus oli happimyrkytys, koska ko sukellus oli suunniteltu 50m. Kaveri kouristusten jälkeen pintaan ja pöntöön.
Tietysti hänen olisi pitänyt analysoida kaasu, ennen käyttöä. Mutta mutta kuinka moni oikeasti analysoi paikkaria?
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävä sua j-mies!
Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦585455Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa
Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.1724411En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym
Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v163822Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k373422- 503401
- 463160
- 102950
- 252597
- 462287
- 392236