Paino/vyötärönmitta..?

-Mies25-

Treenaan salilla, mutta on tässä pientä "offseasonia" ollut ja sitä myötä on vähän röllömahaa syntynyt.. Nyt sitten dieettiä alla vähän matkaa ja tarkoitus tietenkin polttaa ylimääräistä rasvaa pois ja säästää lihaksia.

Mietityttää vaan tuo painon ja vyötärönmitan suhde.Eli jos laihtuu 10 kiloa niin paljonko voi olettaa vyötärönmitan pienenevän
senteissä noin suurinpiirtein?

Se rasvahan palaa tasaisesti ympäri kroppaa, mutta ainoastaan tuossa vatsan ja jenkkakahvojen kohdalla se näyttää niin pahalta! ;)

Vatsaa löytyy nyt 94 sentin paikkeilla ja siitä on n.3kk.ssa lähtenyt 2 senttiä, kun kiloja on lähtenyt 3kg. Painoa on vähän alta 91kg ja tuonne 80kg tuntumaan olisi tarkoitus kiristellä jos kaikki menee putkeen!

2

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -Nainen18-

      No riippuu vähän kuinka pitkä olet? Lyhyellä ihmisellä 10 kiloa ylimääräistä näkyy selvemmin kuin pitkällä.

      Uskaltaisin kuitenkin veikata että jos tosiaan vyötäröltä ja muualta lähtee pelkkää läskiä eikä lihasta, niin 10 kiloa vastais ehkä n. 10 senttiä vyötäröltä.

      Itellä kun painoin 55 kiloa oli vyötärönympärys 67 senttiä ja 48 kilossa 62. Oon kyllä muutenki "isorakenteinen" ( naiseksi leveät hartiat ja 170 pitkä)

      • -Mies25-

        Olen n.185cm pitkä.Painan 91kg.Vyötärö n.94cm.

        Harrastan kuntosalia ja lihasta on selvästi rasvan alle muotoutunut. Kyse ei ole pelkästä laihtumisesta, vaan haluan myös säilyttää kovalla työllä rakennetut lihakset.

        Lihaksistakin lähtee kun laihtuu, mutta pyrin minimoimaan sen. En ole lihavan näköinen vaatteet päällä, mutta rasvaa on selvästi liikaa ja sitä pitää saada pois.

        "Uskaltaisin kuitenkin veikata että jos tosiaan vyötäröltä ja muualta lähtee pelkkää läskiä eikä lihasta, niin 10 kiloa vastais ehkä n. 10 senttiä vyötäröltä."

        Toivon todella, että osut oikeaan tuossa! =)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1957
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1685
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1312
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1139
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1136
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1015
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      918
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      903
    Aihe