Mitäs maksaa sellainen kohtuuhintainen, mutta kestävä peruspyörä. Ajelen asfaltilla ja metsäpoluilla. En tiedä polkupyörien nykymeiningeistä mitään, mutta ei tosiaan tartte olla "kaikilla herkuilla".
Hintahaarukka on 0-800 euroa, mitä halvempi sen parempi, mutta laadusta (joka kestää) olen valmis maksamaankin. Mites takuut ?
Hintahaarukka on 0-800 euroa, mitä halvempi sen parempi, mutta laadusta (joka kestää) olen valmis maksamaankin. Mites takuut ?
Vastaukset 10
Vanhimmat
maantiellä ja maastossa? 50/50 tai jotain muuta.
Viimeiseen asti kannattaa välttää hybridiä. Joko maastopyörä tai Fitness.Varaa tonnin budjetti niin saat suht laadukaan.
tuo "asfaltilla ja metsäpoluilla". Metsäpoluilla ei toimi oikeen muu kun maasturi, eli paljonko sitä polkuajelua sitten tulee? Asfaltillahan nyt pärjää kohtalaisesti pyörällä kun pyörällä.
Hyvä vaihtoehto olisi 29 tuumanen maasturi ja siihen toinen kiekkopari kapeilla maantierenkailla. Noissahan on normaali 28 tuuman vanne, vaikka nimitys on 29 tuumaa.
Nykyajan "peruspyörä" on hybridi, eikä sekään huono ole, jos ajaa pääosin asfaltilla, eikä tavottele mitään hirmuisia keskinopeuksia.
http://www.nishiki.fi/mallisto/bigfoot/tr29/
Tossa yks ehokas
http://www.helkamavelox.fi/index.phtml?page_id=1109&navi_id=1109&10012_iProductId=HMJ3NHR&10012_IPG:42_t=viewPublicProduct&
Jos runko ja kiekot on yhä tehty yhtä hyvillä spekseillä kuin aikaisemmin ammattikäyttöön menneet, niin vaihtamalla satulan ja suoran atngon, tuosta voisi saada ihan hyvän.
Paljonko niitä metsäpolkuja oikeasti tulee? Itse tuossa tilanteessa muutama vuosi sitten lenkkipyöräksi maantiepyörän, joka oli oikea valinta.
Lue tuo, niin valinta on helpompaa:
http://www.readme.fi/product.php?isbn=9789525592771
kyseinen malli kiinnostaa kovasti. Kyllästynyt näihin vinku intian leluihin jotka kestävät hädintuskin muutamaa vuotta pitempään. ainut epäilys on jääkärin suhteen sen paino ja vaikutus ajoon. onko pyörä jykevä ajettava pienimmissäkin ylämäissä? kumitkin ovat melko paksut, haittaako kovaa ajettaessa? kiitos vastanneille!
tarkotettu mihinkään 30km/h keskari lenkille.
http://www.helkamavelox.fi/index.phtml?page_id=1110&navi_id=1110&10012_iProductId=HMJ3NHR&10012_IPGSUB:49_t=viewPublicProduct&
Periaatteessa sama pyörä kun Oiva, mutta vihreänä. Tukeva peruspyörä jonka voi helposti taluttaa jyrkimpien mäkien päälle :-) Sopii rauhallisen luonteen omaavalle, jolla ei ole liian kiire päästä perille.
Mulla on pikkulikasta asti ollu tunturi-pyöriä kovassa käytössä: kesät talvet oon polkenu, vuosihuoltona riittäny lähinnä ilman pumppaaminen renkaisiin ja käyttöikä silti lähemmäs 10v. Nyt ostin vuosi sitten tunturi pregon, perusmalli työmatkoille--> alusta asti ongelmia: kaikki osat ruostuu, lähtee irti, vaihteet (7-v) rikki, ketjut katkesivat ja kaikki osat tarvii kiristää jatkuvasti... Unkarilainen laatutuote, älä osta tunturia, muutama ystävä ostanut viimeisen vuoden aikana myös ja kokemukset täysin samalaisia. Takuukin on määritelty niin että jossei tyyliin joka viikko ole purkanut pyörää alkutekijöihin ja pessyt ja öljynnyt kaikkia osia, ei takuu korvaa mitään.. Seuraavaksi kyllä sijoitan SUOMALAISEEN helkamaan..
on Ridley cyclocrossareista ja Olmo maantiepyöristä.
Kunpa löytäisi uutena Helkama Kuningaskulkurin ja 28 tuumaisen Helkama Jääkärin, silloin ei tarvisisi ulkomaan tinaa loppuelämänään taivuttaa.
Mikä on ongelmasi?
Kokemuksesta voin suositella OLMO:n Dynamicia. Ihan perus kiekoilla ei kannata ostaa, sillä yleensä runko ei ole se haaste, vaan kiekkojen kestävyys, kun painoa on enemmän kuin neuvolavaaka näyttää:
http://velosport.fi/index.php?main_page=product_info&cPath=204&products_id=1079
Jos lähdet halkemaan hyvää ja halpaa, joudut ostamaan kaksi. Tuota OLMOa voi pitää edullisena ja varmana peruspyöränä, joka kestää kokemuksen mukaan käyttöä myös vähän isommilla kavereilla.
Velocen osat ovat ok. Eivät mitään hipoa, mutta kestäviä ja jämäköitä kyllä. Kiekkojen suhteen kannattaa miettiä kenties perussetttiä laadukkaampaa vaihtoehtoa. Satakiloisella nuo peruskiekot kestivät aikansa, mutta 10% lisää on aika paljon.
Helkaman Kulkurin 7-vaihteisena.Maksoin noin 350€. Hyvin on toiminut ja on erittäin hyvä ajettava, josta löytyy sopiva vaihde joka vauhtiin. Kyllä huomaa suuren eron halpahallien ym muitten honkkareitten jälkeen..