Luulisin, että on vaan turhaa kidutusta molemmille?? Onko jollain positiivisia kokemuksia "mietintätauosta" ennen virallisen eron jättämistä???
auttaako ns.asumisero???
en suko
82455
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Eipä tuo itselläni ainakaan vaikuttanut, selvä peli oli siinä vaiheessa kun rojut meni jakoon
ei tarvitse enää katsella toista, vaan pääsee ajattelemaan elämäänsä eteenpäin. Kuulostelemaan mitä se on ilman puolisoa. Positiivinen tulos voi olla sekin, että huomaa, eron olevan oikea ratkaisu. Enempi kidutusta on asua saman katon alla, jos kerran on päädytty hakemukset jättämään.
Joissakin tilanteissa ns. asumusero voisi olla hyvä ratkaisu. Jos kolmansia osapuolia ei ole kuvioissa mukana, niin asioiden miettiminen ihan rauhassa voisi tuodakin uusia näkökulmia asioihin ja erolta vältyttäisiin. Minun kohdalla se ei auttanut ja päädyimme eroon.
Useammalle ystävälleni on käynyt niin, että miehelle "mietintätauko" tarkoittikin uuden suhteen etsimistä. Joten tauko ei ainakaan auttanut heitä. Mietintätauko ei itsessään ratkaise ongelmia vaan asiat on käsiteltävä ja ratkaisut haettava yhdessä.
on jo housuissa....
Aiheutti vain henkistä pahoinvointia.
Auttaako siis eroamaan vai palaamaan yhteen takaisin?itselläni kokemusta siitä,että se on tuskan pitkittämistä.meillä vaan pidensi entäs jos-sittenkin-vaihetta.En suosittele.Omasta kokemuksestani sanoisin,että jos eroaa,niin sitten eroaa ja ns.halki poikki pinoon. Jos on epävarma,erilleen muutto ei ole se ratkaisu,se on eron alkusoittoa eikä vie millään tavalla yhteen.silkkaa kidutusta,joka vie kumppanit lopullisesti kauemmaksi toisistaan.Ei mitään iloa,sanoisin ainakaan meillä.ero tuli,mutta liian pitkän kaavan kautta kumpikin lopulta ihmisraunioita turhaan heränneiden toiveiden takia.Oli hyvä vedota aina siihen että "mitään lopullistahan ei olla viä päätetty ja harkinta-aikaa täss eletään" jne.
siis mihin sen pitäs auttaa? itte olen satavarma että vien eropaperin mutten ole vielä raaskinu. kumminki ois reilumpaa viedä se että toinen vois järkätä asumisensa sen mukaan. kulkee sormus sormes ja se säälittää kun ittellä on uus kuvio. jota ei tosin tiedä. ja suunnitelmia uusia myös mutta ei ihan vielä. huom suhteemme oli kuollu kyllä jo vuosia ja johon liittyi väkivaltaa. henkistä ja fyysistäkin. enempi henkistä kuitenkin vuosia. nyt hällä talous huonossa jamassa ja elätelee kuitenkin toiveita sen tiedän. seksiä ei harrastettu vuosikausiin mikä näköjään yleistä mitä täälläkin kirjoiteltu. mietin kauan että lähden ja ulkopuolinen ei rikkonut välejä. turhaahan tämä on kidutusta ekxälle. tosin hänkin kidutti minua kauan.