Herrasmiesten kaksinpeli

Hasi24

Rainer Schüttler pelasi itsensä sensaatiomaisesti
Wimbledonin välierään. Schüttlerille on luvassa paljon kaipaamaa pätäkkää tästä reissusta.
Palkkapussi on jäänyt laihaksi pidemmän aikaa jo.

Puolivälierä tulos:
Schüttler - Clement 6-3,5-7,7-6,6-7,8-6
Välieräparit:
Roger Federer,Sveitsi - Marat Safin,Venäjä
///
Rainer Schüttler,Saksa - Rafael Nadal,Espanja

Vaikea kuvitella, että Safin tai Schüttler saisi
erääkään välierävastustajiltaan.
Federer ja Nadal on niin selkeitä finalisteja,
että todennäköisyys muuhun finalistipariin on
verrattavissa UFOjen maahanhyökkäykseen.

Toivon kuitenkin että Schüttler kepluttelisi
itsensä uransa toiseen GS finaaliin.
Nadalilla on käsittääkseni ollut tässä turnauksessa kuitenkin mm. reisivamma, joka
ei tähän asti ole häirinnyt pelejään.
Schüttler ja Nadal ovat pelitavaltaan ajokoiria,
mutta Nadal on vaan kymmenisen vuotta nuorempi
piski.

Veikkaus välierätuloksista:
Federer - Safin 7-5,6-3,6-2
Nadal - Schüttler 6-3,6-3,6-1

4

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Melamiinisoiro

      Marat Safinin voitto Federeristä ei olisi mielestäni aivan yhtä epätodennäköistä kuin humanoidien hyökkäys. Marat Safinissa on aivan mieletön piilevä potentiaali, hän on pelitaidoiltaan mielestäni yhtä taitava kuin Roger Federer ja Rafael Nadal. Vuonna 2005 kun Safin voitti Australian avointen välierissä Federerin (ja lopulta koko turnauksen), oli Federer paljon paremmassa vireessä kuin nyt. Safin oli myös parhaassa iskussaan ja pelihurmoksessaan ja löi Federerin. Nyt Safin on myös parhaassa iskussaan. Täytyy muistaa kuitenkin, että ruoholla Federer on lähes kaksi kertaa vaikeampi vielä voittaa kuin muilla alustoilla.
      Veikkaan, että jos ottelusta tulee viisieräinen jännitysnäytelmä, sen voittaa lopulta Safin, sillä hänellä on enemmän kokemusta tiukoista peleistä, kesti hermo tai ei.
      Toinen (todennäköisempi vaihtoehto on), että Safin voittaa korkeintaan erän, mutta häviää sitten yhden tie-breakissa tai muulla tavalla erittäin niukasti ja tuskastuu sitten ja pistää loppupelin lekkeriksi.

      Schüttler-Nadal ottelusta tulee todellista Nadalin juhlaa. Schüttlerilla painaa vielä edellinen ottelu reisissä ja kovalyöntinen ja vetreämpi espanjalainen pommittaa lyönneillään hänet puhki. Peli päättynee puhtaasti kolmessa erässä. Olisi kyllä mahtavaa jos Schüttler pystyisi keksimään jonkin aseen espanjalaisen horjuttamiseksi ja veisi edes erän pari. Mitäköhän Schüttler on mahtanut suunnitella? Omalla peruspelillään hän ei Nadalilta saa erääkään...

      • santoro

        Pelasipa Safin ketä pelaajaa vastaan tahansa, koskaan ei voi olla satavarma voittaako vai häviääkö hän. Voitto Federeristä on mielestäni hänelle täysin mahdollinen. Varsinkin maailmanlistan kärkipäähän kuuluvia pelaajia vastaan Safin on usein kovassa vireessä..


      • maratti
        santoro kirjoitti:

        Pelasipa Safin ketä pelaajaa vastaan tahansa, koskaan ei voi olla satavarma voittaako vai häviääkö hän. Voitto Federeristä on mielestäni hänelle täysin mahdollinen. Varsinkin maailmanlistan kärkipäähän kuuluvia pelaajia vastaan Safin on usein kovassa vireessä..

        täällä on kuvailtu hyvin, minkälainen tuo safin on. yllätystaipuinen. välillä tuntuu, että elää luolassa, mutta sitten taas ilmestyy ja voi tehdä mitä vain. en pidä ollenkaan epärealistisena, etteikö safin pärjäis. schuettlerin voittoon sen sijaan en usko. vastassa toinen työhevonen, mutta kuten hasi24 sano, 10 vuotta nuorempi ja lisään vielä, että paljon kovempi potkuinen.


    • apina....

      haluuks tukkapöllyy?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4522
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      11
      2513
    3. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      173
      1689
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      256
      1554
    5. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1430
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      122
      1337
    7. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      9
      1251
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      72
      1249
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      76
      1232
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      986
    Aihe