Naiset Vastatkaa

Tervehdys ja hyvää kesää kaikille.

Kertokaahan meille miehille mistä johtuu mm. seuraava ilmiö:

Kun ollaan lähdössä oman miehen/poikaystävän kanssa ulos, niin sitä laittaudutaan vähän, laitetaan jotain muuta kuin arkivaatteet päälle.. Meikataan ja otetaan kaapista ehkä yksi siideri metromatkalle mukaan... Kivaa pientä yhdessä oloa, eikö?
Mennään johonkin ravintolaan ja kotiin ollaan valmiita lähtemään IHAN viimeistään tossa kahden maissa.

MUTTA:
Kun lähdetään tyttöporukalla ulos, niin laittautumiseen varataan triplasti enemmän aikaa! Meikataan itsensä viimeisen päälle ja naamasta tehdään niin seksikäs kuin vain suinkin osataan. Siinä laittautumisen ohessa juodaan pari siideriä... Otetaan letkeä nousuhumala.
Sitten siinä jossain välissä mennään vaatekaapille ja tyhjennetään sen sisältö lattialle.. Sieltä sitten poimitaan se avonaisin ja seksikkäin paita.. sama tietty pätee housuihin/hameeseen. On push-upit ja muuta hienoa..
Siinä sitten annetaan kumppanille suukko ja sanotaan heiheit.. Kotiin tullaan aikaisintaan neljältä..

Saitte varmasti kaikki mun pointin tuosta..?
Haluaisin tietää mistä tuo johtuu?

Ette te naiset niitä toisia naisia varten laittaudu! Sehän on selvää!
Haluatte toisten miesten kiinnittävän teihin huomiota kun olette ulkona ilman omaa miestä. Miksi?

Itse menin tekemään kerran sen virheen että sanoin naiselleni jotain tyyliin: "Laittaudu samalla tavalla kuin silloin kun olit viimeeksi ulkona tyttöjen kesken.." No sotahan siitä tuli ja ilta pilalla.. Mitä TUOSTA pitäisi päätellä?

Itse olen ollut pariinkin otteeseen pidemmässä suhteessa ja sama toistuu joka kerta.
Itse olen katseenkestävä ja seuran puutteesta ei ole tarvinnut kärsiä, mutta tämä ilmiönä kiinnostaa kovasti.

Kiinnostaisi tietää mistä tuo ilmiö johtuu ja mitä sillä haetaan?

Jos tämän sattui lukemaan joku mies jolla on vastaavanlaisia kokemuksia niin jaa ihmeessä omasi!

Asiallisia vastauksia jos täältä onnistuu saamaan niin hieno homma..

Kivaa kesää ja pitäkää hauskaa!!

-Minä vain.
161531
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

sun muijaa. Itse en ole käyttäytynyt parisuhteessa tuolla tavalla. Loukkaavaakin jopa tai naisten kesken on kilpailua siitä ettei näytä huonommalta.

Äänestä

Mä meikkaan/juon/pukeudun samalla tavalla oon sitten liikenteessä mieheni tai tyttökavereideni kanssa.

Käykö sun tyttis kavereidensa kanssa erilaisissa paikoissa kuin sun kanssa? Sen ymmärtäisin, että baariin ja diskoon pukeutuisi eri tavalla (eli baariin vähemmän näyttävämmin kuin diseen).

Äänestä
  • "baariin ja diskoon pukeutuisi eri tavalla (eli baariin vähemmän näyttävämmin kuin diseen)"

    kuka kayttää enää sanaa "disko" ? tai edes "dise" :D

    Enpä osaa sanoa mistä löytäisin lähimmän diskon, clubeja löytyy kyllä joka nurkalta ainakin täältä helsingistä :P

    asiaan:

    itse pukeudun aina huolellisesti/meikkaan näyttävästi kun lähden ulos, oli kyseessä sitten mies tai omat kaverit. Meillä se menee itseasiassa niin että miestä saa rukoilla laittamaan jotain suhteellisen järkevää/siistiä/muodikasta päälleen :)

    Äänestä

  • kutkurupu kirjoitti:

    "baariin ja diskoon pukeutuisi eri tavalla (eli baariin vähemmän näyttävämmin kuin diseen)"

    kuka kayttää enää sanaa "disko" ? tai edes "dise" :D

    Enpä osaa sanoa mistä löytäisin lähimmän diskon, clubeja löytyy kyllä joka nurkalta ainakin täältä helsingistä :P

    asiaan:

    itse pukeudun aina huolellisesti/meikkaan näyttävästi kun lähden ulos, oli kyseessä sitten mies tai omat kaverit. Meillä se menee itseasiassa niin että miestä saa rukoilla laittamaan jotain suhteellisen järkevää/siistiä/muodikasta päälleen :)

    "kuka kayttää enää sanaa "disko" ? tai edes "dise" :D"

    Mä käytän. 3:nnen sukupolven 3-kymppinen stadilainen. Nykyään asun Espanjassa, ja täälläkin dicoteca on ihan yleisesti käytössä oleva sana. Ehkä nää madridilaiset on kaikki hirveitä lande-kalkkis-juntteja.

    Äänestä

  • dise kirjoitti:

    "kuka kayttää enää sanaa "disko" ? tai edes "dise" :D"

    Mä käytän. 3:nnen sukupolven 3-kymppinen stadilainen. Nykyään asun Espanjassa, ja täälläkin dicoteca on ihan yleisesti käytössä oleva sana. Ehkä nää madridilaiset on kaikki hirveitä lande-kalkkis-juntteja.

    ehkä se on sitten teidän sukupolven sana :) itse en tunne omasta 80-luvun puolivälissä syntyneestä tuttavapiiristäni ketään joka kyseistä sanaa käyttäisi.

    Äänestä

  • kutkurupu kirjoitti:

    ehkä se on sitten teidän sukupolven sana :) itse en tunne omasta 80-luvun puolivälissä syntyneestä tuttavapiiristäni ketään joka kyseistä sanaa käyttäisi.

    että lähetään baanalle, paariin, puariin, paikalliseen, terassille/terskalle ja sitä rataa =D

    Äänestä

Yks fakta on se, että jotkut naiset kilpailee keskenään.

Äänestä

Kuten jo aiemmin mainittiin, niin laittautumisen määrä riippuu paljon paikasta minne ollaan menossa. Erona on myös se, että kun lähdetään ns viettämään tyttöjen iltaa, niin lähdetään kunnolla bilettämään yhdessä ja silloin kuuluu laittautua ja pohjustaa parilla, kiva ilta tulossa. Tarkoitus ei ole mennä iskemään miehiä, vaan pitämään hauskaa. Ilta on erityinen ja ns laatuaikaa kavereiden kanssa.

Kumppanin kanssa biletysreissuilla usein tuntuu että miehet nojailee tiskiin tai istuu pöydässä, kun naiset haluaa tanssia jne. Ja joka tapauksessa, oman kullan kanssa erityiset illat ja laatuaika on ennemminkin kahdestaan kotona tms rauhassa, jolloin voi keskittyä kumppaniin.

Kyseessä siis ei ole se että tyttöjen reissuilla pitäisi iskeä miehiä. Ns. laatuaika on erilaista kavereiden ja kumppanin kanssa. Ja ulkonäkö kilpailu käydään ehdottomasti naisten kesken...

Äänestä

Kun nainen lähtee miehen kanssa ulos, hän voi tuntea olevansa porukan kaunein ja naisellisin, no problemo. Kun kasassa on naisia monta, alkaa kilpavarustelu koska jokainen haluaisi olla se ryhmän vetävin. Se on kilpailuviettiä enemmän kuin miesten huomion hakemista, ystäväiseni. Testaa itse; joku kaunis kerta lähdet itse myös tyttöporukan mukaan kuten naisesikin. Hän kilpavarustelee lähes samalla tavoin. Ilmiö ei riipu oman miehen läsnäolosta tai olemattomuudesta, vaan muusta seurueesta.

***

Äänestä
  • Minulla ei ole muuta lisättävää.

    Äänestä

Jos menee tyttöpurkan kanssa ulos..niin pitää näyttää samalta kuin he. Ethän sinä haluaisi kuleka "ryysyissä" kun muut ovat pukeutuneet ja laittautuneet.. Ja KYLLÄ naiset haluavat huomiota baarissa muilta miehiltä kun he ovat pukeutuneet ja laittautuneet mutta he antavat heille pakit

Äänestä

baarissa eli haluavat tietää et kelpaisivatko myös muille miehille. Ei se silti tarkoita sitä, että lähtisivät vieraan miehen matkaan. On se muutenkin mukavaa saada huomiota miehiltä...

Äänestä

Kyllä kyllä. Tunnistin itseni. Hymy.

Olen samaa mieltä tuon, oliko sen nimimerkki Tristar vai mikä se nyt oli, yhden kirjoittajan kanssa. Näin kaikki ystäväni toimivat. Onko se sitten kauheaa. No ei. Petämmekö miehiämme enemmän kuin "tavikset"? No emme varmasti.

Erittäin hyvä ystäväni tulee jopa aikaisin illan alkutunteina luokseni ison laukun kanssa jossa on niin paljon vaatteita, että viikon pärjäisi loistavasti missä tahansa ja viileä valkoviinipullo tukevasti kainalossa. Niin älyttömän mukavaa tyttöjen puuhastelua (olemme siis jo reippaasti aikuisia).

Kun olen oman mieheni kanssa laittaidun huolellisesti, siististi. Tapailemani miehet eivät pidä paksusta näytösmeikistä joten kevyt ehostus ja puhdas tuoksu ovat olleet tähän asti ne jotka ovat saaneet aikaiseksi mukavan illan.

Nämä ovat vain näitä miesten ja naisten eroja.

Sinun kannattaa vain hymyillä vinosti pieni pilke silmäkulmassa ja nauttia vaimostasi/naisestasi kun hän sieltä korot kopisten tulee neljältä yöllä hyvän tuulisena ja väsyneenä kotiin.

Äänestä

enpä sitten tiedä..meillä mies haluaisi minun pukeutuvan enemmän "teinimäisesti" siis siihen valtavirtatyyliin mitä baarissa näkee. Minulla kuitenkin on aika klassinen tyyli korkeilla koroilla, ja se on sitä todellista minua. Jostain syystä kun tien että mies ei niin välitä siitä niin ehkä se jollain alitajunnan tasolla vaikuttaa, että ihan sama sitten mitä päälleni pistän. Tai etten ainakaan anna mieheni siihen vaikuttaa. Ja huomaan kyllä hänellä täysin vastaavan jutun: kun mennään joskus harvoin kaveriporukalla niin voi sitä partaveden määrää, on kaikki trendikkäimmät vaatteet ja kireät paidat.. kotona ja töissä käyttää usein flanellipaitaa ja farkkuja :-D

Että en tie, olo on ITSEVARMEMPI ilman miestä! Ehkä se johtuu siitä kun on vuosia saanu kuulla kommentteja siitä ja tästä niin on ihanaa mennä joskus ilman häntä tyttöporukalla tai kaksi kaverin kanssa, on rento ilmapiiri ja silloin myös viihdyn paremmin. Miehen kanssa se on sitä ravintolaa ja sitten hän haluaa kotiin ku hänen mielestä turha maksaa kaupungilla juomisesta kun kotonakin on baarikaappi ja asutaan keskustassa. Että näin. Ehkä se on pieni katkeruus sisällä kun toisen ei anneta olla aidosti sitä mitä on, niin ei silloin kiinnosta ottaa myöskään itse toisen toiveita huomioon.

Mutta joo tuo Tristarin juttu pitää myös paikkaansa.

Äänestä

Minä teen juuri noin,kun lähden likkaporukan kanssa ulos...he hee,en ole ees ajatellut,että mies vois ajatella noin ;-)-.Kuulehan veikkoseni,se on meidän naisten keskeistä kilpailua. On inhottavaa istua yksin harmaavarpusena ja seinäruusuna,kun siskoja viedään vierestä tanssilattialle :-(.Aattele,me ollaan aika hilpeä pöytäseurue nättejä,laittautuneita naisia.Meidän porukka ei juokse vieraissa ja tietääkseni jokainen menee oman ukon viereen yöksi,ei siis vieraan pedin kautta. Anna mulle aamulla Burana,kiitos !!!

Äänestä

Aika hyvin olet huomannut =)

Se pitänee aika hyvin kutinsakin, kuten tuo kilpavarustelu -juttu.

Tottakai sitä likkaporukassa on mahtavaa olla se, joka kerää eniten katseita ;)

Mutta mutta.

Täytyy myöntää, että itse varustelen itseni ihan yhtä seksikkääseen kuosiin silloinkin, kun lähden oman rakkaan kanssa liikenteeseen.

Eli kyllä silloinkin tiensä ylleni löytää se seksikkäin paita, ja kireimmät farkut ;)

Ja naamassa on sen verran maalia, ettei oma äitikään tunnistaisi =D No ei vaiskaan, en ole mikään teinipissis, vaan muutaman vuoden päälle kaksikymppinen..

Haluan näyttää hyvältä, seksikkäältä ja haluttavalta myös sen oman rakkaani kainalossa kylillä hulmutessa.

Meikki, hiukset ja vaatteet, kokonaisuus ratkaisee, hymy ja käytös.

Olipa pakkelia enemmän tai vähemmän, tukka on aina hyvin ja kroppa kuosissa =)

Ja kyllä noita pitkiä katseita saan vierailta miehiltä sekä tyttöporukassa että oman kullan kainalossa, mutta ne katseet ainoastaan hivelevät itsetuntoani ja säteilevä hymyni sen kun sädehtii enemän, mutta sen kummempaa vastakaikua ei vieraille miehille tipu..

Oma kultani on komia ku mikä, ja minusta on ihanaa sädehtiä siinä rinnalla.

Vaikka laittautuisin kaksi päivää ennen tyttöporukalla ulos menoa, se ei tarkoita, että myös tulen kahden päivän päästä takaisin. Eipä todellakaan.

Ei sinne ulos lähdetä miehiä iskemään. Miksi pitäisi, kun Elämäni Mies minulla jo on?

Rakastan häntä kuin hullu puuroa nyt ja tulevaisuudessa.

Varmastihan se on miehestänikin pelkästään mukavaa, että omaa emäntää ihaillaan ja katsellaan: KAIKKI MUUT OIKEUDET kun on VAIN JA AINOASTAAN juuri hänellä; omalla miehellä.

Ajattele, seksikäs naisesi bilettää likkaporukalla ja kerää miesten ihailevia katseita koko illan.

Sitten juuri tuo kyseinen seksikäs petoliini tulen illan päätteeksi aina juuri sinun viereesi eikä kenenkään muun =)

Siitä pitäisi olla pelkästään ylpeä.

Mutta ihan hyvä että pohdit ja välität, olet varmasti kunnon mies.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä en tiedä kirjoitti:

Tervehdys ja hyvää kesää kaikille.

Kertokaahan meille miehille mistä johtuu mm. seuraava ilmiö:

Kun ollaan lähdössä oman miehen/poikaystävän kanssa ulos, niin sitä laittaudutaan vähän, laitetaan jotain muuta kuin arkivaatteet päälle.. Meikataan ja otetaan kaapista ehkä yksi siideri metromatkalle mukaan... Kivaa pientä yhdessä oloa, eikö?
Mennään johonkin ravintolaan ja kotiin ollaan valmiita lähtemään IHAN viimeistään tossa kahden maissa.

MUTTA:
Kun lähdetään tyttöporukalla ulos, niin laittautumiseen varataan triplasti enemmän aikaa! Meikataan itsensä viimeisen päälle ja naamasta tehdään niin seksikäs kuin vain suinkin osataan. Siinä laittautumisen ohessa juodaan pari siideriä... Otetaan letkeä nousuhumala.
Sitten siinä jossain välissä mennään vaatekaapille ja tyhjennetään sen sisältö lattialle.. Sieltä sitten poimitaan se avonaisin ja seksikkäin paita.. sama tietty pätee housuihin/hameeseen. On push-upit ja muuta hienoa..
Siinä sitten annetaan kumppanille suukko ja sanotaan heiheit.. Kotiin tullaan aikaisintaan neljältä..

Saitte varmasti kaikki mun pointin tuosta..?
Haluaisin tietää mistä tuo johtuu?

Ette te naiset niitä toisia naisia varten laittaudu! Sehän on selvää!
Haluatte toisten miesten kiinnittävän teihin huomiota kun olette ulkona ilman omaa miestä. Miksi?

Itse menin tekemään kerran sen virheen että sanoin naiselleni jotain tyyliin: "Laittaudu samalla tavalla kuin silloin kun olit viimeeksi ulkona tyttöjen kesken.." No sotahan siitä tuli ja ilta pilalla.. Mitä TUOSTA pitäisi päätellä?

Itse olen ollut pariinkin otteeseen pidemmässä suhteessa ja sama toistuu joka kerta.
Itse olen katseenkestävä ja seuran puutteesta ei ole tarvinnut kärsiä, mutta tämä ilmiönä kiinnostaa kovasti.

Kiinnostaisi tietää mistä tuo ilmiö johtuu ja mitä sillä haetaan?

Jos tämän sattui lukemaan joku mies jolla on vastaavanlaisia kokemuksia niin jaa ihmeessä omasi!

Asiallisia vastauksia jos täältä onnistuu saamaan niin hieno homma..

Kivaa kesää ja pitäkää hauskaa!!

-Minä vain.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu