Huimausta

sukeltaessa

Sukelsin viikko siiten ensimmäistä kertaa elämässäni laitteilla (7m syvyyteen). Paineen tasaus onnistui hyvin ja muutenkaan sukeltaessa ei ollut ongelmia. Sukellus kesti ensimmäisellä kerralla 20 min ja toisella 15 min.

Välillä sukeltaessa tunsin huimausta. En pahaa, mutta huomattavaa kuitenkin. Se ei vaikeuttanut toimimistani veden alla, mutta ärsytti. Kouluttaja epäili huimauksen johtuvan joko:

a) Kaarevasta maskista. Vapaasukeltaessani (alle 4m) kyseisillä laseilla tätä ei ole ilmennyt.

b) Lapsena puhkaistuista korvista. (useammin kuin yhden kerran)

c) Siitä, että kokeilusukellus jännitti ja hengitin ehkä liian tiuhaan.

Kouluttaja ei kuitenkaan osannut määritellä huimausta sen kummemmin. Onko jollain vastaavia tuntemuksia? Onko se normaalia ja jos ei, mistä voi johtua?

3

944

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • se nyt

      täysin normaalia ole, joskaan ei mitenkään ainutkertaistakaan.

      Johan siinä oli ihan hyvä lista, mistä se voisi johtua.

      Ehdotus:
      Sukella muutama sukellus lisää, kun kokemus kasvaa, opit hengittämään rauhallisemmin (kohta c poistuu), vaihda maskia toisenlaiseen (kohta a poistuu) ja vieraile korvalääkärillä (kohta b poistuu tai vahvistuu), jos vielä huimailee, juttele sukelluslääkärille.

      Itse veikkaisin kohtaa B. Usein puhaistuihin tärykalvoihin saattaa jäädä paranemiseroa, jolloin korvien paineentasaukseen syntyy eroa varsinkin paineen pienentyessä (nousu, automaattinen paineen tasaantuminen). Itselläni korvat tasaavat painetta hieman keskenään eri tavalla (myös puhkottu pienenä monesti), mikä ylösnoustessa joskus harvoin johtaa hetkellisiin lieviin huimauksiin.

      Myös jos korvasi keräävät herkästi tavaraa sisälleen, voi se aiheuttaa eroa "tasaantumisherkkyyteen". Pidä siis korvasi puhtaana.

    • mmVSA

      Mua rupee huimaamaan kun nousen ylöspäin. Kävin sukelluslääkärillä tämän takia...johtuu siintä että paineet korvissa tms. ei tasaudu tasaisesti ylöspäin noustessa, joskus voi olla hyvinkin voimakasta huimausta...

    • jorma gustafson

      huimauksen syyksi paljastui korvien paineen tasuaksen eriaikaisuus ja sen taasen aiheutti liian nopea laskeutuminen/nouseminen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      130
      1186
    2. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      148
      1051
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      788
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      50
      588
    5. 48
      572
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      33
      521
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      493
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      28
      483
    9. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      39
      467
    10. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      16
      467
    Aihe