3ssa pvässä laihaksi(ko)?!

tietämätön 1990

Eli multa on tippunut noin 1,2 kg 3 pvässä? Olin viikon lomalla, jossa ei tullu liikuttua melkein lainkaan ja joka pvä mäkkiruokaa:(mutta en ihme kyllä lihonnut:D nyt tulin himaan ja aloin lenkkeillä ja terveellisesti syömään. eli onko tuo mahdollista, noin paljon tiputtaa vajaassa 3 pvässä?

6

690

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksi laihduttaja

      mutta rasvaa et ole kolmessa päivässä noin paljoa polttanut. Alussa lähtee aina nesteitä pois, ja se selittää nopean laihtumisvauhdin. Tuosta ehkä kolmasosa voi olla rasvaa, ja laihtumisvauhti hidastuu jatkossa. Mutta nopea alku kuuluu asiaan, minulla lähti aloittaessani ensimmäisellä viikolla reilu 2 kiloa. Seuraavalla 800 grammaa ja sen jälkeen vähän alle puolen kilon viikkovauhdilla. Mutta motivaatiota nopea alku lisää ainakin minulla, vaikka tietääkin ettei kaikki lähtenyt ole rasvaa.

      Pidemmällä tähtäimellä kannattaa pyrkiä puolen - yhden kilon viikkopudotukseen, silloin menetät rasvaa ja pienemmän määrän lihaskudosta. Lihaskudoksen menetys pienentää energiankulutusta entisestään ja vaikeuttaa painonhallintaa laihdutuksen jälkeen. Yhden rasvakilon laihtuminen vaatii 7000 kcal energiavajeen, ja se tarkoittaa että enintään kilo rasvaa on mahdollista laihduttaa ilman Nutrilettejä tms. VLCD-dieettejä terveellisesti. Alle 1200 kcal:n ei nimittäin kannata kaloreita pudottaa, muuten jää tärkeitä ravintoaineita saamatta.

      • edellinen vastaaja

        Piti vielä lisätä, että samasta syystä kuin rasvakilon pudotus vaatii 7000 kcal energiavajeen, yhden rasvakilon lihominen vaatii 7000 kcal ylimääräistä normaalin kulutuksen päälle. Eli useamman kilon painonnousu esim. viikon lomamatkan aikana on suurimmalta osin nesteen kertymistä, ja se osuus lähtee nopeasti pois kun palaat normaaliin syömiseen. 21000 ylimääräisen kilokalorin syöminen muutamassa päivässä, tai yhdessä viikossakaan, vaatii lähes mahdotonta syömismäärää. Tämäkin selittää painon nopeaa putoamista normaalilla syömisellä.


      • laihdut-taja
        edellinen vastaaja kirjoitti:

        Piti vielä lisätä, että samasta syystä kuin rasvakilon pudotus vaatii 7000 kcal energiavajeen, yhden rasvakilon lihominen vaatii 7000 kcal ylimääräistä normaalin kulutuksen päälle. Eli useamman kilon painonnousu esim. viikon lomamatkan aikana on suurimmalta osin nesteen kertymistä, ja se osuus lähtee nopeasti pois kun palaat normaaliin syömiseen. 21000 ylimääräisen kilokalorin syöminen muutamassa päivässä, tai yhdessä viikossakaan, vaatii lähes mahdotonta syömismäärää. Tämäkin selittää painon nopeaa putoamista normaalilla syömisellä.

        ihan mahdollistahan tuo.


      • tietämätön 1990
        laihdut-taja kirjoitti:

        ihan mahdollistahan tuo.

        kiitoksia, nyt onkin motivaatio ihan huipussa:D taidankin muuten lähteä tästä lenkille:) ja tsemii muilleki


    • trust-ismo

      helposti mahdollista mutta ei kandee luottaa ehkä tuommosiin kolmen päivän tuloksiin..tuon verran lähtee / tulee nesteitä helposti vaikka päivässä... Viikon välein kun vaikka käy puntarilla niin saa paljon luotettavampaa tulosta yleensä. Mutta jos on lähteny niin mainiota! onneksi olkoon! :)

      • mulla päivässä

        paino nimittäin,. jopa kolme kiloa..
        aamulla jos on 90 illalla 93,, ei ole mitenkään epätavallista mulla..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4098
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe