Osuus kuolinpesässä avioerotilanteessa

Lusikat jakoon

Kuka osaa kertoa sen, että miten erotilanteessa omaisuutta jaettaessa huomioidaan, jos toinen puolisoista on osakkaana jakamattomassa kuolinpesässsä? Vai huomioidaanko mitenkään? Kuolinpesään kuuluva omaisuus on asumaton maatila, jossa omaisuus koostuu metsämaasta ja pellosta.

5

759

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eronnut..

      Ositus paperiin pitää tulla maininta tästä jakamattomasta pesästä, ja exän pitää allekirjoittaa paperi. Muussa tapauksessa ex saa osuuden siitä vaikka 5vuoden päästä..

    • ----

      Osuus huomioidaan ihan samalla tavalla kuin mikä tahansa muukin omaisuus.

    • ffgg

      ottaa toisen perintöjä.

    • ja kirjataan ylös myös

      Kaikki, millä on rahallista merkitystä pitää huomioida avioeron osituksessa - ja myös kirjata osituspaperiin. Osakkuus kuolinpesässä, perintö, pöytälaatikkofirmat, eläkevakuutukset... vastavuoroisesti huomioidaan myös kaikki velat, Visalaskut, yhteiset asuntolainat yms.

      Osakkuus kuolinpesässä ei tee poikkeusta tähän. Ilmeisesti on jo maksettu perintöverot, eli tiedetään tuon osakkuuden arvo euroina. Näin se on kasvattamassa kyseisen puolison nettovarallisuutta. Eli se vaikuttaa (mahdollisen) tasingon määrään.

      • edellinen

        Ositus on yllättävän vapaasti sovittava asia. Jos ei halua toisen perintöjä huomioitavaksi, niin sitten niitä ei tarvitse huomioida osituksessa.

        Eropariskunnalla on käytännössä täysin vapaat kädet tehdä ositus niinkuin sen haluavat tehdä, verottajakaan ei ole kiinnostunut kuin räikeistä ylilyönneistä, kuten esim. että tasinkoa maksaakin se puoliso, jonka virallisesti sitä pitäisi saada.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe