Onko tietoa?

hämmentynyt!

Minkälaisia oikeustaisteluja pääkonferenssi käy yksittäisiä uskovia ja paikallisseurakuntia vastaan? Olen kuullut pääkonferenssin haastaneen oikeuteen seitsemännen päivän adventistit nimeä käyttävät paikallisseurakunnat. Sanaa seitsemännen päivän ei saisi käyttää. En ole ollenkaan varma onko asiassa perää, mutta siksi kysyn.

3

119

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietäväisempi

      Ne jotka eivät suostu käyttämään 7. tunnusta
      nimessään, ne saavat olla vain kuten esim.
      "suomalainen piirikunta".
      Täällä kotomaassa tietysti saa kirkko-nimikettä
      käyttää ihan vapaasti. Mutta itsenäisyyttä ei heru.

      Mutta kun amerikkalainen tulee puhumaan, niin
      juhla on vain "suomalaisen piirikunnan" juhla.

    • Eihän minulla tästä suurempaa tietoa ole, mutta Yhdysvalloissa kirkko aikanaan rekisteröi nimensä suojellakseen toimintaansa ja suositteli samaa yksiköilleen eri puolilla maailmaa.

      Asiaan liittyneitä oikeudenkäyntejä voi olla useampia, mutta tiedossani on seuraavat. Jo iät ajat sitten kirkko haastoi oikeuteen "Seventh-day Adventist Kinship" järjestön eli kirkosta irrallaan toimivan homoryhmän, ja Kalifornian vapaamielisessä laintulkinnassa hävisi.

      Sitten 90 -luvulla oli oikeudenkäyti nk. Shepheards Rod tai Davidian ryhmää vastaan, joka halusi paikoin käyttää "Seventh-day Adventist" nimeä. Tämän kirkko voitti.

      Sitten Floridassa oli kirkosta eronnut ryhmä, joka huomatessaan jäävänsä tappiolle oikeudessa suostui jättämään adventismin nimestään pois ja käyttää muistaakseni "Eternal Gospel Church nimeä.

      Viimeisin tapaus on Tenneseestä, jossa "Creation Seventh-day Adventist Church" (ihan huuhaa kirkko) tänä vuonna keväällä tulleen oikeuden päätöksen mukaan ohjattiin käyttämään muuta nimeä, vaikka oikeus asettikin kyseenalaiseksi sen, voiko kirkon nimeä rekisteröidä.

      Itse pidän tätä koko juttua vähän lapsellisena vaikka kysymyksessä on ensisijaisesti ollut yritys estää ihan kaikkia hihhuleita (niinkuin esimerkiksi niitä davidiaaneja) esiintymästä kirkon nimissä ja normaaleina adventisteina. Muun muassa katolinen kirkko harkitsi toimia Adventtikirkkoa vastaan, kun yksi tällainen kirkosta irrallaan oleva ryhmä laittoi
      Adventtikirkon nimeä käyttäen suuria (ja typeriä) katolisuuden vastaisia lehti-ilmoituksia
      sanomalehtiin.

      No kaipa kirkolla on parempaakin tekemistä niin, ettei sen tarvitse olla tässä kovin fanaattinen.

      Mutta juttu liippaa aika läheltä palstaakin. Täällähän on päivittäin adventisteina esiintyviä ties mitä, ...ja kumman tosissaan heidän juttunsa otetaan vaikkei syytä olisikaan. Hmmm... olisikohan haasteen paikka?? :>

      Iloa ja rauhaa Herrassa toivottelee

      Kai

      • asiallisesta

        vastauksesta!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistoliitto esittää rikkaille veronkiristyksiä, mutta kansalle ei kelpaa

      Miksi? Haluaako taviskansa lisää leikkauksia peruspalveluihin? Pääsettekö liian helposti vielä terveyskeskukseen tai ham
      Maailman menoa
      89
      1460
    2. Nainen, minkä tiedon juuri nyt haluaisit

      tietää hänestä, miehestä?
      Ikävä
      132
      1182
    3. Mikä tästä teki

      Lopulta niin vaikeaa?
      Ikävä
      123
      1181
    4. Mitä vikoja

      kaivatussasi on?
      Ikävä
      88
      1122
    5. 63
      1004
    6. Meistä puhutaan

      Meistä varmaan puhutaan ja huhutaan. Luulen niin. Ei kiva juttu. Ja ystävät on minusta huolissaan. Yritän tehdä kaikkeni
      Ikävä
      66
      960
    7. Mitä mieltä miehet ovat 40-50v naisista?

      Rehellisesti. Mitä ajattelet kun naiselle tulee ikäää
      Ikävä
      137
      881
    8. Uunimakkara koululaisten suosikki

      https://www.is.fi/ruokala/ajankohtaista/art-2000012228523.html on tärkeää että oppilaat syövät hyvin, muuten ei jaksa p
      Maailman menoa
      289
      770
    9. Noniin myönnetään

      Rakastan aivan kauheasti ❤️
      Ikävä
      18
      628
    10. Palstamiittinkiä taas ajattelen

      Niin.. oli tuossa elokuussa Randen kanssa juttua palstamiitistä ensi kesälle. Ajatuksena oli miitti Jyväskylässä, joka
      Sinkut
      152
      626
    Aihe