sanoa että: "rakastaa "
ollaan kyllä möyrinköyrin ja kamuna muutenkin mutta, ei ikinä sano että, rakastais..onko niin että, teot sen rakkauden todistaa ?
ollaan kyllä möyrinköyrin ja kamuna muutenkin mutta, ei ikinä sano että, rakastais..onko niin että, teot sen rakkauden todistaa ?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Odotetaan Suomessa tarkoittavan mitä sanoo, niin sitä sanaa käytetään harkiten ja varovasti.
Siinä on sekin vaara, että nainen saattaa alkaa haaveilla ennenaikaisesti perheestä, häistä, talosta yms. ikävistä asioista, jotka tuovat mukanaan hirvittävät lainat ja hyvän parisuhteen tilalle arkisen perhe-elämän.
eikä uskalla rakastaa. Suomi-poika osaa vaan kaivata, kaihota ja ikävöidä.
Se on luterilaista nöyryyttä ja tulee hyvään tarpeeseen, kun ämmä vie talon, omaisuuden ja lapset. Jos olisi liikaa ilossa paistatellut, silloin tulisi ruumita kuin kuumemman temperamentin maissa.
Ps. Ei se Turkin rantapoikakaan rakasta, vaikka niin väittääkin.
valehdella. Vielä ku sen valheen takana joutuu sit seistä ja todistaa sen valheen paikkansapitävyys kaikin keinoin, mitä se ei kuitenkaan ole.
sanoo joka päivä. Aamulla kun se herää ja lähtee duuniin ja illalla kun pusutellaan unipusuja. Se on varmaan ihan ihmisestä kiinni joku sanoo ja joku ei.
jos pystyy puhumaan totta.
ja suomalainen mies on rehellinen. Ei kukaan mies silti edes valehtelisi rakastavansa, ellei nainen sitä vaatisi.
Ei ole syytä rakastaa, sorry.