Niinhän sitä luulis, mutta todellisuus on aivan päinvastainen.
Kuntouttava työtoiminta
on mahtavaa
5321
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuntouttava työtoiminta on tietääkseni tarkoitettu niille, jotka eivät ole enää normaalissa työkunnossa, siis esim fyysisistä tai psyykkisistä ongelmista kärsiville. Olenko väärässä? Ei kai kukaan terve tarvitse kuntouttavaa työtoimintaa vaan työllistyy ihan itse?
Tarvitsee.
Terveitä kuntoutetaan
Kirjoittanut: muut ilman.. 12.7.2008 klo 07.48
Terveitä työkykyisiä ihmisiä kuntoutetaan tekemään töitä, joita nämä osaisivat ihan hyvin, verovaroin pyörivä miljardibisnes. Samalla nuorten psykiatriseen kuntoutukseen vuoden jonot, mielenterveyspotilaita on avohoidossa - terve kuntoutettava alistuessaan joutuu vielä tähänkin tilanteeseen ja sitten ei enää kuntoutusrahaa löydykään - ja erityislasten terapiat ovat kortilla. Miksi niitä kuntoutetaan, jopa sairastuttamalla, jotka eivät sitä tarvitse ja ne jotka tarvitsevat, jäävät ilman?
aina kun kirjoitan tästä, viestini poistetaan, mutta yrittää kannattaa.
yksilö ei työllisty omin voimin. Kun näin ei tapahdu, on seuraava toimenpide kuntouttava. Jos kaikki tekisivät parhaansa työllistyäkseen, kuntouttavia toimenpiteitä ei tarvitsi osoittaa kuin niille, jotka sitä oikeasti tarvitsevat (mielenterveyskuntoutujat, fyysisesti rajoitteiset). Valitettavan usein kuntouttavan puolelle joutuvat esim. alkoholistit, joista ei ole enää työelämään, heidät pitäisi suosiolla poistaa työvoimasta ja ohjata muuhun hoitoon.
työllistävät ketään, nämä kuntouttavat? Hahhah salli mun nauraa, pelkkää kidutusta keksitty työttömän alistamiseksi nöyryytettäväksi työntekijöiden hauskan ja huvin pitämiseksi. Pelkkä objekti kiusanhenkisille nihilisteille on kuntoutettava nimikkeellä oleva henkilö työpaikoissa.
Vai että oikein silleen, työpaikan saamisessa on vähän niin ja näin jos niitä työapaikkoja vaan ei ole tarjolla kaikille vaikka mitä tekisi. Kukaan mitään kuntoutusta enää tarvitsisi jos niitä työpaikkoja oikeasti jossain olisi. Tämä on vaan tätä tempputyöllistämistä että saadaan se työtön pois jaloista kuleksimasta. Hallitaan ihmistä paremmin kun tiedetään missä se päivät kuluttaa, ettei vaan pääse pimmeitä tekemään. Kyllä työtön ihminen menettää ihmisoikeutensa astuessaan ensi kertaa työttömäksi jouduttuaan työvoimatoimiston katon alle. NÄIN se vaan on!