Olen jonkun verran ylipainoinen, rapakuntoinen aloitteleva juoksija. Jos aloitan nyt harjoittelun, alkuun kolme kertaa viikossa, ensin kävelyä, juoksua koko ajan lisäten niin missä vaiheessa voisi kuvitella olevansa kunnossa puolimaratonia varten?
Koska on puolikkaalle kunnossa?
Nimetön
3817
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
...se siitälähtee.. suositteln että otat ne kilot ensin pois. Jos poltat, lopetat senkin... muutama kuukausi aktiivsella harjoitelulla tämänjälkeen pitäs puolikas mennä että tömähtää..
Ehkä ei kannata odottaa lyhyellä tähtäimellä kummoisia tuloksia.
Meikäläisellä meni toista vuotta. Paikat eivät
kestäneet, ja menin liiasta treenaamisesta
kaiken huipuksi ylikuntoon.
Mutta mutta... riippuu tietysti niin monesta asiasta. Jos esimerkiksi nuorena oot juossut tms
ollut jossain vaiheessa hyvässä kunnossa, perusvalmius löytyy, ja paikat kestää, 3-4 kuukaudessa
voit olla jo ihan hyvässä tikissä.
edessä, eli eka puolikkaani syksyllä. aloitn juoksemisen hiukan ylipainoisena(12kg) ne karistin ensin ruokavalion ja kevyemmän liikunnan avulla. Juoksu tuli mukaan kunnolla lokakuussa. 3xvko, talvenkin. Juoksukilometrejä ei häävisti tullut talvella, n. 15-20km/vko. nytkin vasta 25-35km/vko. Juoksin hiljan pitkänä lenkkinä 20km ja siksi uskalsin imoittautua puolikkaalle. Kyllä varmasti ennenminkin pärjäisi puolikkaalla, mutta en halua turhaan lähteä keskeyttämään.Ja toki voin keskeyttää nytkin(eihän sitä koskaan tiedä) mutta nyt tunnen että ole ns. valmis eli aikaa kului 9kk