ONGELMA PARISUHTEESSA

Ristiriitainen

Heippa!
Haluaisin asiallisia ja rakentavia kommentteja tilanteestani.
Asun lasteni kanssa ja seurustellut muutaman vuoden miehen kanssa,josta eronnut useaan otteeseen,mutta palattu aina uudelleen yhteen.
Yleensä hän itse häipynyt ja jättänyt,mutta sitten halunnut takaisin.
Ongelmat juontaa siitä hän ei useinkaan jaksa lapsiani eikä pystyisi arkeemme.Tykkää heistä kuitenkin kovasti.
Hän saattaa häipyä meiltä jos ei saa tarpeeksi minulta huomiota tai jos lapset tappelevat ja hermonsa ei kestä.
Ei pidä itse häipymisiään kovin pahana vaikka itse kärsin tilanteista ihan hirveesti lasten takia ja aina päätän näiden häipymisten jälkeen,että nyt lopetan suhteen. Lapset usein ihmeissään ja pahoittavat mielensä,kun häipyy, toisinaan itkevät.
Eli meidän pitäisi käyttäytyä tietyllä lailla häntä miellyttäen,jotta kestäisi sen vierailun olla meillä. Hän tulee aina silloin,kun hänelle sopii.
Toisaalta hän on hyvin avulias ja auttaa monessa. Kun olemme kahden niin meillä on usein kivaa ja samanlaisia mielenkiinnon kohteita.
Minulla on kuitenkin suuri ongelma se,kun tuntuu siltä,että hän ei hyväksy koko pakettia. Haluaisin häntä mukaan vapaa päiviimme,mutta on silloin oman laspensa kanssa. Minä menen hänen harrastuksiin ja hänen juttuihin ja annan kaiken vapaa-aikani hänelle.
Elän sitten toista elämää lasten kanssa ja nyt tuntuu,että kaksi vanhempaa lastani alkaa kärsiin tilanteesta vaikka aina kovasti odottavatkin tämän miehen tuloa. Mies osaa kyllä kivastikkin olla lasten kanssa. On huumorin tajuinen!
Mutta tilanteenhan pitäisi olla niin,että on perusturvallisuus ja miehen pitäisi kestää myös ikävätkin tilanteet,kuten lasten kiukut yms sekä valvomiset eikä häipyä jos tilanne ei mielytä.Haluaisin myös itselleni tukea näihin tilanteisiin. Hän ahdistuu niin paljon,että tekee sen häipymisen äkkipikaisuuttaan.
Välillä hän sanoo,että on yhtä helvettiä lasteni kanssa kun eivät muuta kun tappelevat!
On hirvittävän vaikeaa repäistä itseään irti suhteesta. Minulla ei myöskään juurikaan ole ketään auttamaan monissa miesten asioissa mitä hän aina tehnyt..ja kahden kesken on aivan ihana ja kiva. Silloin ei voisi kuvitella millainen hänen toinen puoli voi olla. Eli arvaamaton,äkkipikainen ja ei kestä stressiä..
Lapseni ovat minulle tärkeintä ja haluaisin rauhallisen,kiltin miehen rinnalleni,joka kestäisi lasten tilanteet ja tukisi myös ja pystyisi olemaan aikuinen,turvallinen miehen malli. Tai sitten olla yksin,mikä on sekin ikävää ja yksinäistä.
Siis APUA! Antakaa vinkkejä yh-äipälle kuinka toimia!

6

704

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teillä on

      Moi. Kyllä minun mielestä parisuhteessa joko ollaan tai sitten ei olla. Ei onnistus meillä ainakaan tuollainen touhu, että toinen välillä häipyis ja tulisi sitten kun siltä tuntuis. Sun pitää varmaan jutella miehes kanssa, että tällainen touhu vaikuttaa koko perheeseen. Ei ole reilua, että lapset kärsii, jos aikuisella on stressiä tms.

    • lapsia

      Tuollainen on hirveän stressaa lapsille, he eivät tiedä ollakko vaiko eikö olla ja se varmaan lisää tuota kinastelua, jonka tietävät ärsyttävän miestä. Saattavat jopa alitajuisesti testata miestä ja sitä välittääkö hän oikeasti mekkaloinnillaan.

      Sinuna sanoisin miehelle näkemiin seuraavan kerran kun äkkipikaistuksissaan häipyy ja paneutuisin kokonaan lasten hyvinvointiin

      Ajattele nyt hyvä nainen lapsiasi

    • Bangladesh

      Jos haluat miehen kanssa suhteen, jossa hän elää mukana hyvät ja huonot hetket lastesi kanssa, toivot turhaan. Muistuttaa aviomiestäni.Minun lapsieni tekemisiä hän ei nykyisin voi sietää laisinkaan, yhteistenkään itkua, huutoa ja kiukuttelua ei kestä sitäkään juuri ollenkaan.Silloin kun yhteisiä ei vielä ollut, hän usein lähti pois, kun hermostui lapsiini tai muuten tilanteeseen. Nyt kun yhteisiä, hän yrittää sinnitellä jonkin aikaa, mutta polttaa päreensä aika herkästi, saattaa lähteäkin vähäksi aikaa. Se, että hän menettää malttinsa, kiroilee ja huutaa, on minusta niin ikävää, että mieluummin aina soisin hänen lähtevän muutamaksi tunniksi lepuuttamaan hermojaan. Sillä tavoin tässä pystyy selviämään. Ehkä sinunkin lapsillesi on mukavampaa, jos se kaikkein huonotuulisin mies jää kokematta, ehkä mies itsekin tietää, että kontrolli voi pettää, jos hän jää , ja haluaa näin välttää ikävän tilanteen.

    • ota tai jätä

      on mikä on, ei hän luonteelleen (= herkästi ahdistuva ja stressaantuva) mitään mahda.

      Minä olen nainen, mutta tunnistan hyvin kuvion. En ole ollut mikään malliäiti, mutta juuri niin hyvä kuin vain olen pystynyt.

      Jos ajattelen itseäni tuollaisessa hermot-menee-tilanteessa, niin minua auttaisi se, että toinen aikuinen (lue: sinä) ymärtäisi etten kertakaikkiaan jaksa ja kestä tilannetta, ja antaisi minulle luvan poistua esim. tekemään jotain muuta hyödyllistä. Se olisi rakentavampaa ja suhteelle hyväksi, toisin kuin kuvaamasi "häipyminen". Eri asia on, jos edelleenkin odotat mieheltä tukea kasvatusasioissa... ei taida onnistua.

    • trioivaådsh

      tappelevatko lapsesi tavallista useammin tai raivoisammin, huutavat kovaa?

      voisiko olla niin, että lapset yrittävät saada sinun huomiotasi?

      mieti, mistä riidat alkavat, millaisissa tilanteissa ja miten ne etenevät.

      tällainen tilanne ei saa olla: sinä laitat lapset leikkimään toiseen tilaan, olet miesystäväsi kanssa toisaalla ja lapset järjestävät riidan, että saa sinut paikalle.

      jos mietit lapsille kivaa puuhaa, jota sitten puuhaatte yhdessä, ei niistä aina voi tulla tappelu.

      voisitteko olla kaikki yhdessä, miehen lapsi mukana?

      sisarukset ovat toistensa tuki ja turva erotilanteessa. olisi hyvä, että heille tulisi rakentava suhde keskenään.

      miehestä on vaikea sanoa, että sanooko aiheesta vai ei.

      häviäminen paikalta on lapsellista, jos siitä ei ole etukäteen sovittu ja hän hoitaisi sen asiallisesti. vai tiuskiiiko hän: "nyt meni hermot, lähden vetämään". tuollainen mies pitäisi jättää heti, muutoin voit yrittää ratkaista tilannetta... ehkä.

    • lapsiasi

      Herranjestas! Jos et itseäsi arvosta niin paljon, että siedät moista, niin kai sentää lapsiasi. Lapset tarvitsevat turvaa ja syliä, myös silloin kun ovat pahalla tuulella. Aikuisten pitäisi kestää ne eikä häipyä pahan paikan tullessa. Ko. mieshän on ihan keskenkasvuinen, joka ei tule mahd. koskaan aikuistumaan tai ainakaan moneen vuoteen. Parisuhdehan on sitä, että myös huonoina päivinä saa tukea. Löydät varmasti paremman miehen, jonka kanssa elämäsi/lastesi elämä olisi tasapainoisempaa. Mutta, jos edelleen pysyt tuossa suhteessa, saattaa se jäädä haaveeksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4088
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    10. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    Aihe