Eli siis hyvinalkaneen parisuhteen jälkeen avovaimoni muutti ilmeisesti pienempään asuntoon, koskapa jätti paljon tavaraa isoon asuntooni mm. sohva, huonekasveja ja paljon kaikenlaista pientä. Nyt on alkanut mietityttää, että onko tavaroista ja yhteisellä työllä toteutetusta sisustuksesta haittaa kun aloitan uuden suhteen. Ei varmaankaan tarvitse heti aluksi selvitellä, kuinka omaisuus on hankittu, mutta josskain vaiheessa voi paljastua, että suurella osalla tavaroita on yhteinen historia exän kanssa. Suhde päättyi huolellisesti selvitettynä enkä ole itse kokenut tavaroita ongelmallisena. Ne ovat vain ihan kivoja ja käytännöllisiä tavaroita, vaikka muistankin, kuinka ne ovat asuntooni päätyneet. Pitäisikö aikaisemmin exän tai yhteiset tavarat pikkuhiljaa vaihtaa uusiin "varmuuden vuoksi", vaikka niillä on vielä paljon käyttöarvoa jäljellä?
Häiritseekö Ex:n entiset kamat kämpässä?
mittaaja
12963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
En kyllä kertoisi että on ex:n kanssa hankittu. Pahoittaisi vain mielensä ja pahimmillaan voisi vaatia niiden hävittämistä/poistamista!
Jos aloitat uuden parisuhteen, niin älä tee sitä ainakaan ex:n kanssa hankitussa sängyssä. Minusta ainakin oli aika hienoa kun olin tapaillut kumppaniani, jolla oli omakotitalo täynnä tavaroita, niin ennen ensimmäistä vieraluani hän oli käynyt ostamassa uuden parisängyn. Näin aloitimme ensimmäisen vierailun hänen talossaan kantamalla varastosta uuden sängyn makuuhuoneeseen. Minua ei muut tavarat sitten häirinneet :-)))
Muuten en kyllä haluaisi kuunnella kommentteja milloin mikäkin tavara oli hankittu, mutta ei olisi kovin järkevää ostaa kaikkea uutta kamaa koko talon täydeltä.
minulla on niin vanha sänky, että olen siinä harrastanut lempeä jokaisen kumppanini kanssa ekasta kerrasta lähtien :-D ei kukaan ole koskaan vaatinut uutta sänkyä ostaa..kuinka moni lopulta niin edes tekee? se on mielen ongelma jos ei pysty olemaan miettimättä sitä miten puoliso ja sen ex muhinoivat tällä samalla sängyllä..samalla logiikalla kumppanisi huulet ovat saastuneet sillä ex on suudellut niitä..puhumattakaan sitten muista ruumiinosista, hehh..
että sulle on exän lähtö vielä jotenkin arka asia, jos näet hänet huonekaluissakin. Olisikohan viisasta antaa ajan kulua, ja haalistaa muistoa, ja sun setviä päätäsi tuosta suhteesta ennen kuin alat seuraavaa kotiisi raahata.
Parisängyn vaihtaminen uuteen on ihan kohteliasta, kun seuraava kuitenkin siihen todennäköisesti reagoi. Itse muistan katselleeni erään miehen sängyn nahkapäällysteistä päätyä, kun siinä oli kynsillä revittyjä naarmuja. Mies ei niitä tuntunut huomaavan, mutta mulle ne kävi pahasti silmään.
suhteemme oli alussa ja näin miehen asunnon ensimmäisen kerran,huomasi heti että se oli täynnä kaikkea naisellista,kukkaverhot,posliiniesineitä,pehmoleluja,tuppervaren muovikippoja jne..kuitenkin miehen edellisestä vakavasta suhteesta oli aikaa jo 5 vuotta,mutta niitä exän kamoja oli vieläkin.se tuntui tosi oudolta eikö sekään mielestäni ollut selitys että työ vie miestä millon minnekkin eikä ole ollut aikaa niitä kamoja hävittää.selvisi että suhde oli ollut tosi vakava,joten mies ei ollut edes halunnut eroon tavaroista,vaikka olikin jatkanut elämäänsä. no,lopulta mies muutti minun luokseni.yhdessä kävimme ne exän hylkäämät rojut läpi,vein kirpparille ja kauppa kävi. sain muuten hyvät rahat.
Kysehän on lopulta sieluttomista esineistä, jotka ovat kulkeneet niin monien käsien kautta että heikompaa hirvittäisi.
Kehoitan sinua käyttämään tavaroitasi niin kauan kuin ne vain sattuvat kestämään ja hankkimaan sitten uusia kun katsotte uuden kumppanin kanssa se aiheelliseksi.
Ei entiset kummittele missään muualla kuin mielessämme, tavaroihin voi sitoutua kyllä hyviä muistoja, mutta ne ovat silti edelleen käyttötarvikkeita. Ei kanavia menneisiin parisuhteisiin.
Tavara on vain tavaraa. Ei tarvii hävittää. Ehkä ei kuitenkaan kannata uudessa suhteessa hehkuttaa niiden historiaa, jos ei luonnollisesti tule puheeksi.
Samaa mieltä.
Riippuu tavarasta myös. Jos se on jotain nättiä ja käytännöllistä, niin aina parempi että ei ite tarvi ostaa :)
jos pidät tavaroista ja ne ovat sinun näköisiäsi ja asuntoosi sopivia, miksi et voisi niitä pitää.
moni pari jakaa tavaransa.
minua ei häiritsi.
toki, kuten moni neuvoikin, ei niitä kannata "kaiholla" uudelle kumppanille mainostaa.
asia sängyn vaihdosta riippuu ihan ihmisistä, pointtinsa siinäkin oli. hieno sellainen :)
tavarat, vaan se jos mielessäsi ikävöit exääsi. Tavarat on tavaroita, ainakaan minä en yhdistä esineitä exääni.
Mutta jos kaihoat exän perään niin ei uutta suhdetta kannata edes ajatella.
ratkaisee sen mitä on tehtävä. Eli jos exän jättämät esineet ahdistavat sinua ja muistuttavat menneistä hetkistä, niin silloin kannattaa laittaa kamat kiertoon. Oletan että jääneet tavarat ovat nyt sun omaisuuttasi eli tulevaisuudessa ei tule vastaan tilannetta, jossa exä vaatisi jotain esim sohvaa itselleen. Tämä ainakin kannattaa hoitaa kuntoon - uuden daamin huumori ei varmaankaan kestä moista. Muutoin esineet ovat vain esineitä ja niitä nyt elämän aikana tulee ja menee. Aikuinen nainen ei ole mustasukkainen esineille eikä menneisyydelle.
Vaihtoa ei siis kannata tehdä vain "varmuuden vuoksi" - ainoastaan jos esineiden "sielu" häiritsee sinua.