Olisin erittäin kiitollinen ja toivoisin että joku turkinkielen taitoinen osaisi auttaa minua näissä avioerohakemukseen tulevissa tekstinpätkissä joita itse en osaa kääntää.
1.Pyydän kunnioittaen,että tuomioistuin määräisi avioliitossamme avioeron saamiseksi harkinta-ajan alkamaan.
2.Pyydän kunnioittaen,että tuomioistuin tuomitsisi meidät avioeroon.
3.Harkinta-aika on alkanut
1.Pyydän kunnioittaen,että tuomioistuin määräisi avioliitossamme avioeron saamiseksi harkinta-ajan alkamaan.
2.Pyydän kunnioittaen,että tuomioistuin tuomitsisi meidät avioeroon.
3.Harkinta-aika on alkanut
Vastaukset 9
Vanhimmat
että mistä päin olet, jos tietäisin vaikka ihmisen joka osaisi auttaa...
turusta
Sori, ei sitte voi auttaa, toiselta laidalta Suomee oisin tienny... Koita löytää apua, voisit ehkä vaikka saada oikeusaputoimiston tms. kautta
tsemppiä
todella isot kiitokset nyt kuitenkin kun jaksoit nähdä vaivaa,harvassa on ne ihmiset :-)
..kohta saapuu turkintaitoinen työstä,ja kääntää sulle lauseet.Vai eroon sun liittosi päättyi,joskus parempi niin..
Turussa on tietääkseni tulkkikeskus. Kysy sieltä. Maksaa, mutta saat asialliset oikeat käännökset. Ks. matkailu palsta Turkki/yleistä
luultavasti olet eroamassa,kun sinulla on avioeropäätös Suomesta,sen jälkeen käännätä se turkiksi ja Turkissa eroamiseen tarvitset asianajajan.jos miehesi on hakemassa Turkissa eroa,anna hänelle vain valtakirja.Jos tarvitset käännösapua,voin kääntää kyllä.
käännökset: http://www.semantix.fi/fi/
Kun eroat turkkilaisesta miehestä, tee se niin kuin tekisit sen suomalaisenkin kanssa, vaikka olisit aikoinaan avioitunut Turkissa. Kun ero tulee voimaan, tarvitset tosiaan asianajajan Turkissa (ex-miehesi voi hoitaa). Ero maksaa muutaman sata euroa, mutta sitten se on selvä. Itse en kääntänyt turkiksi yhtään mitään vaan annoin ex-mieheni hoitaa asian siellä päässä, minä hoidin asiat kuntoon Suomessa. Me avioiduimme Turkissa v.-89 ja sain siinä samalla Turkin kansalaisuuden, silti ero onnistui ihan helposti. jos tarvitset apua, autan mielelläni.