Ostin Tallinnasta muoviset korkokengät. Kotona vasta huomasin, että kengät haisevat jollekin kamalalle käsittelyaineelle. Onko kenelläkään tietoa, miten ko. hajun saisi pois?
muovikenkien haju
pettynyt
3402
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
haju! Haisivat suorastaan myrkylle! Haju kuitenkin lähti muutamassa viikossa.
Nostin pojan HongKong -tavaratalosta ostetut maastokuvioiset crocks-kopiot pariksi päiväksi parvekkeelle tuulettumaan, kun haisivat sisätiloissa niin pahalle. Kyllä vieläkin jotakin tuntuu nenässä muttei niin paljon uutena.
Muuten, "aidoista" sandaaleista Merrelin useat eri mallit haisee ..... kuin lehmänpaska.
kenkiin suihkutettavaa kenkädeoa. Voi auttaa jonkin verran.
Muovisissa (keinoaineisissa) kengissä on usein se ongelma, että ne ovat hiostavia ja usein myös haisevia. Haju voi tulla viimeistelyaineesta (niin kuin sinun kengissäsi ilmeisesti) tai siten, että kun pidät kenkiä, jalkasi hikoavat ja hiki/kosteus imeytyy kengän rakenteisiin ja kun kenkä on keinoainetta se ei "hengitä" ja kenkäsi siis alkavat haisemaan.
Siis kenkädeoa, tuuletus ulkona, raikas irtopohjallinen (jos umpinainen kenkä)... Kokeile.