Onko turvallista?

Onko turvallista olla neljä viikkoa itse tehdyllä nutriletilla?

Itse tehtyyn nutriin kuuluu:

1 dl soijajauhetta
1rkl hedelmäsokeria
1rkl sokeritonta kaakaojauhetta
1/2 dl rasvatonta maitojauhetta

Yksi annos on 3/4 sekoitettua jauhetta ja 2dl vettä.
Tuommoinen annos nautitaan viisi kertaa päivässä monivitamiini tabletti.
2492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mutta mikset voi ostaa kunnon ehtaa nutrilettia? Eikä raha riitä? Kuulostaa kyllä aika ravintoköyhältä seokselta... Ja maku vois olla aika hirvee; lusikallinen hedelmäsokeria kompensoimaan soijajauhon, kaakaon ja maitojauheen "makuja", miksei jotakin makeutusainetta mieluummin???

Äänestä
  • 4 viikon Nutrilett kuuri jo itsessään on rankka ja tuntuu ettei enää mikään maku niistä viidestä mene alas. Ja Nutrilett pussia kun lukee löytyy seoksesta kymmeniä eri ravintoaineita jne. oikeassa suhteessa joita ei varmaan monivitamiininapilla pysty korvaamaan. Ei, vaikka soija olisi kuinka täysipainoista ravintoa... Eli en suosittelisi mitään omatekemiä soijajauhoviritelmiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miss kirjoitti:

Onko turvallista olla neljä viikkoa itse tehdyllä nutriletilla?

Itse tehtyyn nutriin kuuluu:

1 dl soijajauhetta
1rkl hedelmäsokeria
1rkl sokeritonta kaakaojauhetta
1/2 dl rasvatonta maitojauhetta

Yksi annos on 3/4 sekoitettua jauhetta ja 2dl vettä.
Tuommoinen annos nautitaan viisi kertaa päivässä monivitamiini tabletti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu