Missä järjestyksessä teette meikkipohjan? Eli kun minulla on puhdistusemulsiota ja kasvovettä niin laitanko ensiksi niitä ja sitten kosteusvoiteen ja meikkivoiteen ja puuterin? Vai onko puhdistusemulsio vain meikin putsaamiseen, ja kasvovettä käytetään ihon putsaamiseen(eli sitä laitetaan ennen meikkivoidetta?)?
Viesti on sekava, mutta toivon, että joku vastaisi aika pikaisesti! Kiitos!
Viesti on sekava, mutta toivon, että joku vastaisi aika pikaisesti! Kiitos!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Riippuu puhdistusemulsiosta, mutta puhdistan itse meikin iltaisin puhdistusaineella, pesen, ja pyyhin kasvovedellä. Kosteusvoidetta päälle. Aamulla usein pyyhin vain kasvovedellä kosteusvoide meikin alle.
Hei! Minä en pese kasvoja mitenkään erityisesti aamulla ennen meikkaamista. Kasvot peseytyvät samalla kun käyn suihkussa ja pesen hiukset. Jos en käy suihkussa aamulla, huuhtelen kasvot vain vedellä tai jos on jotenkin oudon rasvainen olo, putsaan vesipesun jälkeen kasvovedellä. Puhdistusemulsiota en käyttäisi aamulla, eihän kasvoissa ole yön jäljiltä mitään likaa mitä pitäisi poistaa.
... puhdistusemulsiolla puhdistetaan kasvot. Aamuin illoin. Yön aikana ihosta pukkaa talia, joka saa kasvot kiiltelemään, sekä hikeä joka jää iholle, eikä peseydy pelkällä vedellä. Lopuksi puhdistusemulsio huuhdotaan pois.
Kasvovesi tulee seuraavaksi, sitä ei saa käyttää liikaa. Sen tehtävä pumpulilla levitettynä on puhdistaa kasvoilta mahdolliset puhdistusemulsion jämät sekä neutraloida ihon ph-arvo, mitä vesipesu väistämättä muuttaa.
Sitten tulee kosteusvoide. Sen pitäisi antaa imeytyä noin 20 minuuttia ennen meikkivoiteen levitystä, jottei se rullautuisi meikkivoiteen alla pois ja jotta meikkivoide pysyisi. Tee siis vaikka silmämeikki tässä välissä.
Ja sitten tulee meikkivoide, minkä jälkeen puuteria.
=)