+400 m cooperissa

Miten harjoittelisin jos haluaisin 10 viikos nostaa kuntoo 2600m -> 3000m cooperin testissä. Nykyisin juoksen joka 3. päivä 4 km noin 18 minuutissa
4726
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jos jaksat juosta nyt 4km 18minuuttiin niin tavoite ei varmaankaan ole mikään mahdoton. Siitähän tulee cooperivauhdiksi jo yli 2600m.

Itse olen nostanut cooper tulosta intervalli harjottelulla. Toisin sanoen jaksottaista harjottelua tavoitevauhdilla tai vähän yli.

Helpoiten se onnistuu esim. 400m radalla. 3000m cooperivauhdilla yhteen kierrokseen (400m) saa kulua aikaa 1min 36s. Eli juokset yhden kierroksen puoleentoista minuuttiin, jonka jälkeen yksi kierros kävellen ja taas juosten ja kävellen... Tätä jatkat niin kauan kun juoksu tuntuu rullaavalta.

Ideana on kehittää juoksu tekniikkaa tavoitenopeudelle. Jos juokset aina n.2600 vauhtia, et välttämättä jaksa 3000 vauhtia pitkään. On teknisesti ihan eri asia juosta 2600 vauhtia, kuin 3000 vauhtia. Kun tekniikka paranee, niin samalla tuloskin paranee. Huonolla tekniikalla on todella kuluttavaa juosta.

Ja muista, että juoksun täytyy olla rullaavaa. Jos väkisin puurrat niitä puolentoista minuutin kierroksia täyteen, niin ei varmasti ole rullaavaa, eikä joksemisen rentous varmastikkaan kehity. Sitten kun askel alkaa painaa ja juoksu tökkii, niin lopeta ja tule jokin toinen päivä uudestaa. Vetojen pituutta voi lopuksi kasvattaa kahteen tai kolmeen kierrokseen.

Tietysti kannattaa harrastaa myös peruskestävyyttä, eli kolmenvartin/tunnin rauhallisia lenkkejä. Peruskestävyys on kuitenkin pohja intervalleille tai muille hienouksille.

Tsemppiä tavoitteisiin.

PS: En todellakaan tiedä juoksusta kauheasti, mutta tämmöiset ohjeet olen itse saanut ja niitä noudattamalla tulostakin on tullut.

Äänestä
  • Kannattaako kenenkään Suomalaisen juoksuasiantuntijan ohjeita noudattaa, tuloshan näkyy siinä, että Suomalainen kesatävyysjuoksu on aallonpohjassa, kympilläkään ei ole tällä hetkellä ainuttakaan 29 minuutin alittajaa, KYMMENEN KÄRJESSÄ TILASTO ON KUIN JOSTAIN 60-luvulta.

    http://www.tilastopaja.fi/static_html/fi/fitop2008.htm

    Äänestä

  • kiitos neuvoista

    Äänestä

Harjoittele lyhyempiä matkoja mitä voi juosta kovalla temmolla, niin harjoittelet voimakestävyyttä.
2000m on hyvä. Ensin harjoittele alle 8 minuuttiin mikä on 3000Copperin vauhti. Lähelle 7.30 kun pääset niin 3000 paukkuu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


juoksija123 kirjoitti:

Miten harjoittelisin jos haluaisin 10 viikos nostaa kuntoo 2600m -> 3000m cooperin testissä. Nykyisin juoksen joka 3. päivä 4 km noin 18 minuutissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu