Aloitin tuossa muutama kuukausi sitten uudella työnantajalla autonkuljettajana ja nyt työnantaja haluaa allekirjotukseni paperiin, jossa suostuisin ehtoon, jolla kolaritilanteessa työnantajalla olisi halutessaan mahdollisuus vähentää palkastani vakuutuksen omavastuu.
- Onko tuollainen ihan lain puitteissa ok?
- Onko työnantajalla oikeutta vaatia tuollaista hyväksymistä?
- Ja tietenkin, kannattaako allekirjottaa? Omasta mielestä ei tällä riistopalkalla kannata, joskin kieltäytyminen (saattaa) johtaa työsopimuksen purkautumiseen.
- Onko tuollainen ihan lain puitteissa ok?
- Onko työnantajalla oikeutta vaatia tuollaista hyväksymistä?
- Ja tietenkin, kannattaako allekirjottaa? Omasta mielestä ei tällä riistopalkalla kannata, joskin kieltäytyminen (saattaa) johtaa työsopimuksen purkautumiseen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
En ole asiantuntija, mutta sanoisin että haiskahtaa. Kuulostaa hyvin omituiselta, joten en sinuna allekirjoittaisi. Sanot, että olet ollut jo muutaman kuukauden ko. paikassa töissä, oletettavasti myös koeaika työsuhteessanne on jo takana päin? Jos on, silloin ei työnantaja pysty sanomaan sinua irti eli purkamaan työsuhdetta ihan noin vain, vaan yleensä siihen pitää olla taloudelliset ja tuotannolliset syyt, ja työnantaja on pystyttävä se myös todistamaan.
Yleensähän työnantaja on heikoimmassa osassa, hän voi kyllä vaatia mitä tahansa, mutta sinun ei tarvitse allekirjoittaa tai suostua mihin tahansa. Enemmänkin niin päin, että sinä voit vaatia työnantajalta kuin hän sinulta. Enkä ole aivan varma, että vaikka tekisitte mitä sopimuksia, se pätisi loppupeleissä oikeudessaa...Kysypä tuolta Laki-osiosta noita laillisia mielipiteitä asiasta, tässä vain oma näkemykseni.
Älä mene allekirjoittamaan tuollaista paperia. Tosin ei sillä mitään suurempaa väliä ole, paperiin voi tositilanteessa vaikka perseen pyyhkiä, koska sillä ei ole mitään merkitystä. Olet työajalla työnantajasi palveluksessa, ajat työnantajan ajoneuvoa ja työnantajasi vastaa omista työvälineistään. Tahallaan ei tietenkään saa toisen omaa rikkoa, mutta ei siihen mitään paperia tarvita.
Ehdotan lisäksi, että alat katsella töitä jostain muualta, koskapa työnantajasi edes ehdottaa moista sopimusta. Olen varma, että työnantajasi koittaa nipistää sinulta esimerkiksi ylityökorvaukset, lomarahat, päivärahat ja muuta mukavaa, mitä kuljetusalalla paljon tapahtuu. Aina löytyy paskapäitä, jotka luulevat voivansa kohdella työväkeään miten tahansa.
Toisaalta, ennen kuin irtisanoudut, voit allekirjoittaa paperin, ottaa siitä kopion ja irtisanouduttuasi lähettää sen liittoon ja pyytää selvitystä asiasta. Ilmeisesti työnantajasi on jo muilla työntekijöillään allekirjoituttanut sopimuksen?
Olen kyllä samaa mieltä edellisen kirjoittajan kanssa - voisithan pyytää paperia kotiin nähtäväksi, ja sitten näytättää sitä liiton porukoille. Kai muuten kuulut liittoon? Jos työnantaja ei suostu antamaan sopimuksia sinulle itsellesi tutkittavaksi, asia haiskahtaa. Tietysti, jos on kysymys liikesalaisuudesta tmv. niin ei silloin papereita luovutella, mutta tuskinpa nyt noin oleellisesti työsopimukseen kuuluvaa lisäehtosopimus mitenkään salainen olisikaan.
Ja, totta on, että valitettavan paljon, vaikka meillä onkin lakeja rajoittamassa ja määräämässä, alalla kuin alalla tapahtuu jopa törkeäksi luonnehdittavia rikkomuksia. Asioista kannattaa ottaa selvää, sillä työntekijällä on paljon velvollisuuksia, mutta siihen nähden paljon enemmän oikeuksia - kuten vasta uusittu työsuojelulakikin edellyttää. Ettet esim. työssäsi joudu painostuksen, uhkailun, kiristyksen tmv. väkivallan tai sopimattoman käytöksen alaiseksi, niin työtovereiden, asikkaiden kuin työnantajankin osalta. Työnantajasi ei voi pakottaa sinua oikeastaan mihinkään. Näin olen ymmärtänyt, viisaammat korjatkoon. (Piti jakaa teksti kun ei mennyt läpi kokonaisena)