Tuli tässä mieleen pitäisiköhän ensi kesäksi ottaa punkkirokote. Onkohan suunnistajista moni ottanut? Tuleehan sitä kesän aikana koluttua aika moni ryteikkö läpi. Ikinä en ole kyllä pitänyt mitään punkkisyyniä lenkin jälkeen, mutta eipä vielä ole yhtään punkkia sattunut kohdallekaan.
Vastaukset 6
- rokotteesta
Kannattaa hakea tietoa rokotteesta ja punkeistä ylipäänsä ennen kuin syöksyy sitä ottamaan (lähinnä siksi, että rokotteet ovat tosi vähissä ja melkein aina loppu, eikä niitä todellakaan tarvitse, jos ei riskialueilla puskissa juokse).
Punkkirokote antaa suojaa puutiaisaivokuumetta vastaan, mutta EI borrelioosiin.
Puutiasaivokuumeeseen ei ole parantavaa hoitoa, mutta borrelioosia voidaan hoitaa antibiooteilla, kun riittävän ajoissa oireet huomataan.
Jos et suunnista Ahvenanmaan, länsisaariston tai Pohjanmaan rannikon (Kokkolan seutu) alueilla, et tarvitse rokotetta. Punkkeja on siis muualla hyvin vähän, eikä niillä juurikaan tautia aiheuttavaa virusta esiinny.
Paras ennaltaehkäisy on tutkia oma kroppa suunnistuksen jälkeen, koska tauti ei tartu heti kun punkki iholle kiinnittyy vaan vasta 1-2 vkr:n kuluessa.- Anonyymi
Haimme perheen kanssa RokoteNyt Rokoteklinikalta (https://rokotenyt.fi/) punkkirokotuksen. Vietämme paljon lapsien kanssa aikaa Kirkkonummella ja siellä vilisee punkkeja, joka paikassa. Onhan tuo halpa henkivakuutus, vaikka onhan puutiaisaivokuumeen saajia vielä vähän.
Toivottavasti borrelioosiin tulisi rokote lähiaikoina.... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Haimme perheen kanssa RokoteNyt Rokoteklinikalta (https://rokotenyt.fi/) punkkirokotuksen. Vietämme paljon lapsien kanssa aikaa Kirkkonummella ja siellä vilisee punkkeja, joka paikassa. Onhan tuo halpa henkivakuutus, vaikka onhan puutiaisaivokuumeen saajia vielä vähän.
Toivottavasti borrelioosiin tulisi rokote lähiaikoina....Oitpa jälkeenjäänyt.
- Anonyymi
Pienemmän tartuntatodennäköisyyden realisaationa tullut tartunta ei ole sen vaarattomampi kuin suuremman tartuntatodennäköisyyden seurauksena tullut tartunta.
Siis suomeksi sanottuna sisämaassa saatu tartunta ei ole sen vaarattomampi kuin varsinaisella punkkialueella.
Itse ainakin olen ottanut punkkirokotesarjan. Suunnistaessa ei ole punkit purreet johtuen vaatteista, vauhdista ja hikoilusta, mutta kuljen metsässä muutenkin ja punkin voi saada pihanurmikoltakin.
Borrelioosiinhan rokote ei auta, mutta siihen saa antibiootin, jos lääkäri vain osaa tunnistaa oireet.- Anonyymi
Onneks olkoon elihopeasta ja alumiinista aivoissa. Että te viittitte uskoa vielä näitä kusetusmyrkkyjä. Alkaa pitkästyttämään jo.
- Anonyymi
Olen ottanut. On paljon asioita mihin ei voi vaikuttaa, mutta vaikuttaa siihen mihin voi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831789
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.109923Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo113831En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58755Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset209684- 135646
- 56621
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä21614Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus51572- 38568